Facebook/Maia Sandu

„Va debloca potențialul în mai multe sectoare”. Ambasada SUA la Chișinău, după anunțul construcției liniei Strășeni–Gutinaș

Ambasada SUA la în Republica Moldova a publicat un mesaj despre anunțul privind construcției liniei de înaltă tensiune Strășeni-Gutinaș, prin intermediul unei investiții de 130 milioane de dolari a Guvernului SUA. Misiunea diplomatică a subliniat că inițiativa va fortifica rețeaua energetică a Republicii Moldova, va oferi noi oportunități pentru întreprinderile americane, ceea duce la rândul său la consolidarea relațiilor moldo-americane.

Ambasada SUA la Chișinău a menționat că Guvernul de la Washington a aprobat deja proiectul privind construcția liniei Strășeni-Gutinaș.

Instituția a mai spus că inițiativa va consolida rețeaua energetică a Republicii Moldova, va spori securitatea energetică a țării, precum și va oferi oportunități pentru companiile americane.

Proiectul va crea oportunități semnificative pentru firmele americane, permițând Moldovei să adopte și să utilizeze tehnologii americane. Acesta va debloca potențialul în mai multe sectoare, inclusiv infrastructura de transport, tehnologiile de optimizare a rețelei, tehnologiile informației și comunicațiilor (TIC), energia nucleară și stocarea în baterii”, a precizat misiunea diplomatică.

Potrivit instituției, prin investiția de 130 milioane de dolari în construierea acestei linii electrice, Guvernul SUA urmărește să mențină poziția de lider regional în industrii critice precum gazul, energia nucleară și tehnologia de optimizare a rețelei. „Creșterea oportunităților de investiții pentru companiile americane în Moldova promovează interesele economice ale ambelor țări și consolidează relațiile bilaterale”, a subliniat ambasada americana la Chișinău.

Amintim că premierul Dorin Recean a anunțat despre construcția liniei electrice de înaltă tensiune Strășeni-Gutinaș, cu sprijinul SUA, pe 17 septembrie. Potrivit prim-ministrului, linia va avea o lungime de 190 km și va conecta direct Republica Moldova de România și de rețeaua europeană.

De asemenea, președinta Maia Sand a precizat, într-o postare pe Facebook, că cele 130 milioane de dolari, acordate de SUA pentru construcția liniei de înaltă tensiune, reprezintă finanțare nerambursabilă. „Această investiție, foarte importantă pentru Moldova, va consolida cooperarea economică și în domeniul energetic cu Statele Unite ale Americii”, a adăugat ea.

Precizăm că aceasta va deveni a treia conexiune de înaltă tensiune din țara noastră, după linia Vulcănești-Chișinău, care se preconizează a fi gata în anul curent, și linia Bălți-Suceava, află în etapa de proiectare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Se termină benzina în Moldova?/Locuitorii României, pentru unire?/Legea cetățeniei va fi modificată?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!

— Ce spune ambasadoarea UE în Moldova despre reunirea cu România?
— Cazul tânărului apatrid ajunge în Parlament. Acesta ar fi votat la alegeri
— Ne așteaptă o criză de benzină? Răspunsul ANRE
— Botgros, după ce PNM a sesizat ANI: are informații false
— Lecții online în regiunea transnistreană, pe 27 ianuarie
— Sondaj: vor românii reunirea cu Moldova?
— Poleiul trimite sute de oameni la urgență. Un polițist și-a pierdut viața
— Dosarul lui Plahotniuc: Marian Lupu, adus forțat pentru a depune mărturii
— Se coace o moțiune de cenzură împotriva guvernului Munteanu
— Școlile din Chișinău și din unele localități din țară, închise pe 26 ianuarie
— Nouă localități din Moldova, parțial deconectate de la electricitate
— Anastasia Nichita renunță la mandatul de deputat
— Moldova suspendă importul de carne de pasăre din Ucraina
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri. 


Подписывайтесь на наш Telegram-канал @newsmakerlive. Там оперативно появляется все, что важно знать прямо сейчас о Молдове и регионе.



Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: