Va candida la alegerile parlamentare? Tudor Ulianovschi aderă la Partidul Social Democrat European

Tudor Ulianovschi, ex-ministrul al Afacerilor Externe și Integrării Europene în perioda guvernării PDM, aderă la Partidul Social Democrat European (PSDE, fostul PDM). Anunțul a fost făcut de președinte PSDE, Ion Sula, într-o conferință de presă comună cu Ulianovschi din 7 noiembrie.

Ulianovschi aderă la PSDE

Liderul PSDE, Ion Sula, a anunțat că formațiunea sa politică se pregătește pentru a participa la alegerile parlamentare, iar una dintre măsurile implementate este atragerea persoanelor notorii în partid.

Politicianul a menționat că, împreună cu echipa partidului său, i-a propus lui Tudor Ulianovschi să adere la PSDE, iar acesta a acceptat.

Ne bucurăm că Tudor Ulianovschi a acceptat invitația de a ni se alătura. Sunt sigur că venirea dl. Ulianovschi, împreună cu echipa sa, va consolida poziția Partidului Social Democrat European și vom face multe lucruri bune pentru țară și pentru cetățeni”, a declarat Ion Sula.

„Am decis că este mult mai tangibil și plauzibil de a ne alătura echipei PSDE”

La rândul său, Tudor Ulianovschi a menționat că a decis să dea curs invitației de a adera la PSDE pentru că ar fi „practic imposibil” să-și creeze propriul partid până la alegerile parlamentare.

Pentru ca un partid să fie mereu viu și să se extindă e nevoie ca acesta să devină o formațiune parlamentară, adică să intre în Parlamentul Republicii Moldova, pentru a fi auzit în țară și a putea participa eventual într-un proces decizional important pentru viitorul țării noastre. Animat fiind de îndemnul fiecărui dintre voi, din diferite raioane ale țării, pe care din nou i-am văzut, după campania prezidențială, am decis că este mult mai tangibil și plauzibil de a ne alătura echipei PSDE și de consolida acest partid decât să formez o formațiune politică nouă de la zero, care necesită timp și foarte multe resurse pentru o reprezentare teritorială impecabilă, care în doar 6-7 luni ar fi practic imposibil de realizat”, a precizat el.

Precizăm că Tudor Ulianovschi a fost ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene între 2018-2019, în perioada guvernării PDM. Acest guvern a fost „răsturnat” de către PSRM și Blocul ACUM (PAS și Platforma DA), ceea ce a condus la faptul că liderul PDM, Vladimir Plahotniuc, care este cercetat penal în dosarul „Frauda bancară”, să plece din politică și să fugă din Republica Moldova. Tudor Ulianovschi a concurat la alegerile pentru funcția de președinte al Republicii Moldova din 2024, în cadrul cărora a obținut 0,52% din sufragii.

Partidul Social Democrat European este fostul PDM. Formațiunea și-a schimbat denumirea și conducerea în anul 2022.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

The Times

Canada: Un fost bucătar-șef și-a recunoscut vina pentru vânzarea unor substanțe chimice folosite în sinucideri

Kenneth Law, fost bucătar-șef din Canada, și-a recunoscut vina pentru vânzarea online a unor substanțe chimice folosite în sinucideri. Acesta a făcut declarația în cadrul procesului desfășurat la un tribunal din Newmarket, provincia Ontario, relatează CBS News.

Inițial, Law a fost acuzat de uciderea a 14 adolescenți care și-au pierdut viața după ce au ingerat substanțele comercializate de el. După ce a pledat vinovat pentru instigare și facilitare a sinuciderii, acuzațiile de omor au fost retrase. Sentința urmează să fie pronunțată în luna septembrie.

Conform anchetei, Law promova și vindea pe internet o substanță chimică utilizată în industria alimentară pentru conservarea cărnii. Consumată în cantități mari, aceasta poate provoca decesul.

Anchetatorii suspectează că bărbatul ar putea avea legătură cu moartea a peste 100 de persoane din diferite țări, care au cumpărat de la el astfel de produse chimice. Kenneth Law se află în arest din mai 2023.

Printre clienții săi s-ar fi numărat și persoane din Marea Britanie. Autoritățile britanice au anunțat că nu vor formula acuzații separate, mizând pe desfășurarea procesului și pe decizia justiției canadiene.

Potrivit legislației canadiene, instigarea sau facilitarea sinuciderii se pedepsește cu până la 14 ani de închisoare. Dacă ar fi fost condamnat pentru omor, Law ar fi riscat o pedeapsă de până la 25 de ani de detenție fără posibilitatea eliberării condiționate.

Din 2016, cetățenii Canadei au dreptul de a solicita asistență medicală pentru moarte voluntară. Procedura este reglementată prin legislația federală și este disponibilă doar persoanelor majore care suferă de boli grave și incurabile sau de dizabilități severe, care le provoacă suferințe fizice ori psihologice considerate insuportabile.

În schimb, instigarea la sinucidere sau facilitarea acesteia constituie infracțiuni prevăzute de legea penală canadiană. Aceste fapte sunt tratate cu atât mai grav atunci când vizează minori, notează Meduza.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: