Facebook/Natalia Parasca

Vasile Bolea mai vrea un mandat de deputat. „Renașterea” lui Șor a depus actele pentru  parlamentare

Partidul „Renaștere”, afiliat oligarhului fugar Ilan Șor, a depus pe 8 august la Comisia Electorală Centrală (CEC) documentele pentru înregistrarea în alegerile parlamentare. Se întâmplă după ce Blocului „Victorie”, în care se regăsește formațiunea, i-a fost respinsă înscrierea la scrutin.

Un grup de membri ai Partidului „Renaștere” au mers la Comisia Electorală Centrală, unde au depus actele pentru înscrierea la parlamentare. Printre aceștia se numără președinta interimară a formațiunii, Natalia Parasca, și deputații neafiliați Vasile Bolea și Alexandr Suhodolski.

Ulterior, formațiunea a menționat într-un comunicat că a decis să candideze la scrutin dintr-un „sentiment de datorie” față de cetățeni și în pofida unei pretinse „presiuni fără precedent din partea autorităților”. „Nu avem nicio iluzie cu privire la acest regim. Înțelegem cu cine avem de-a face. Dar tocmai de aceea continuăm lupta. Folosim fiecare ocazie, fiecare mijloc legal pentru a reda Moldovei vocea și demnitatea”, a spus „Renaștere”.

Partidul „Renaștere”, alături de Partidul „Victorie”, „Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei” și Partidul „Șansă”, face parte din Blocul „Victorie”, controlat de oligarhul fugar Ilan Șor. În iulie, Blocul „Victorie” a depus actele pentru a fi înregistrat la alegerile parlamentare, însă Comisia Electorală Centrală a respins cererea. Unele dintre motivele prezentate de CEC a fost afilierea membrilor „Victorie” oligarhul Ilan Șor, care a fost condamnat la 15 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară” și se ascunde în Rusia, precum și implicarea acestuia în formarea blocului. Totodată, autoritatea electorală a subliniat că evenimentul de lansare a blocului a avut loc la Moscova, aspect care ar indica suspiciuni privind finanțarea ilegală. Hotărârea autorității electorale a fost contestată până la Curtea Supremă de Justiție, însă magistrații au menținut decizia.

Partidul „Renaștere” pledează pentru „parteneriat strategic” cu Rusia, consolidarea statutului de neutralitate al Republicii Moldova și este împotriva eurointegrării țării noastre.

***

Alegerile parlamentare vor fi organizate în data de 28 septembrie.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

O locomotivă din apropierea unei stații de cale ferată din Chișinău a luat foc (VIDEO)

O locomotivă din apropierea stației de cale ferată Visterniceni a fost cuprinsă de flăcări miercuri, 8 mai. Informația a fost confirmată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) într-un comunicat.

Conform IGSU, la ora 11:23, printr-un apel la Serviciul 112, s-a comunicat că arde o locomotivă în apropierea stației de cale ferată Visterniceni din municipiul Chișinău, str. Petricani 1.

Două echipe au fost îndreptate la fața locului pentru stingerea incideniului.

Pompierii au reușit lichidarea promptă a arderii la ora 11:46.

Arderea a afectat o locomotivă uzată, care era dată la reciclare și dezmembrare.

Cauza producerii incidentului urmează să fie stabilită de specialiști.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: