Veaceslav Platon, despre o potențială extrădare în Moldova: „Nu este posibilă din punct de vedere juridic”

Controversatul om de afaceri Veaceslav Platon susține că, din punct de vedere juridic, extrădarea sa în Republica Moldova nu ar fi posibilă. El a făcut aceste declarații în cadrul unei emisiuni pe canalul Morari.live.

„Din punct de vedere juridic, extrădarea mea în Republica Moldova nu e posibilă. Vrei, nu vrei, se va ajunge la asta. Chiar dacă se vorbește de unele înțelegeri politice, acest lucru nu e posibil”, a declarat Platon.

Întrebat de ce nu revine în Moldova, dacă susține că este nevinovat, acesta a afirmat:

„Există un concept de urmărire politică motivată. Știu foarte bine cum funcționează sistemul juridic în Republica Moldova. Nimeni nu intră în esența cazurilor. Dosarele se falsifică. Toate cauzele care mi se incriminează sunt de la Vladimir Plahotniuc. Dacă spuneți că statul a fost capturat, că Procuratura a fost subordonată și că toți lucrau pentru Plahotniuc, înseamnă că și aceste cazuri sunt la fel. Dar nimeni nu ia asta în considerare”, a spus Platon.

Autoritățile moldovene nu au comentat deocamdată declarațiile lui Platon.

Precizăm că cererea procurorilor moldoveni de extrădare a businessmanului Veaceslav Platon din Marea Britanie va fi examinată în fond la sfârșitul lunii noiembrie. Într-un răspuns oferit Europei Libere, instanța de la Londra a precizat că el se află în continuare în arest, după ce a fost reținut pe 13 martie.

***

Veaceslav Platon a fost reținut în Marea Britanie pe data de 14 martie. Procuratura Generală anunța la acea vreme că autoritățile de la Chișinău colaborează cu cele britanice pentru a organiza procedurile necesare în vederea extrădării lui Platon în Republica Moldova.

Precizăm că Platon este cercetat în dosarul penal denumit generic „Laundromat”. Acesta este acuzat de organizarea și conducerea unei organizații criminale și de organizarea pronunțării cu bună-știință de către judecător a unei hotărâri, sentințe, decizii sau încheieri contrare legii.

La fel, Platon este acuzat de organizarea abuzului de serviciu săvârșit în interesul unui grup criminal organizat sau al unei organizații criminale, precum și de organizarea fabricării, deținerii și folosirii unor documente oficiale false, săvârșite de două sau mai multe persoane.

O altă acuzație pe care procurorii i-o aduc controversatului om de afaceri și politician este organizarea spălării banilor de o organizație criminală, în proporții deosebit de mari.

Omul de afaceri pledează nevinovat.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sărbătorește Anul Nou Chinezesc cu BYD

Pe 28 februarie, showroom-ul BYD din Șoseaua Muncești 795 va deveni punctul de atracție pentru pasionații de tehnologie și mobilitate modernă. Cu ocazia Anului Nou Chinezesc, brandul invită clienții și partenerii la un eveniment dedicat automobilelor electrice și plug-in hybrid, punând accent pe inovație, eficiență și sustenabilitate.

Vizitatorii vor avea ocazia să descopere îndeaproape modelele din gamă, să analizeze tehnologiile avansate integrate în acestea și să afle mai multe despre avantajele mobilității electrificate. Unul dintre momentele principale ale evenimentului îl reprezintă sesiunea de Test Drive, care le va permite participanților să experimenteze performanța și confortul automobilelor într-un cadru real.

În plus, organizatorii au pregătit o ofertă exclusivă valabilă în cadrul evenimentului: o reducere de 1.000 de euro și un set de anvelope oferit cadou la achiziționarea unui automobil. Oferta este disponibilă în limita stocului, iar locurile pentru Test Drive sunt limitate, motiv pentru care înregistrarea prealabilă este recomandată.

Înregistrarea la eveniment – SĂRBĂTOREȘTE ANUL NOU CHINEZESC CU BYD – BYD Official in Moldova

Un alt avantaj important pentru clienți este existența unui service oficial autorizat, care asigură întreținerea și reparațiile conform standardelor producătorului. Totodată, automobilele beneficiază de garanție de 6 ani sau 150.000 km, oferind siguranță și încredere pe termen lung.

Evenimentul va începe la ora 10:00 și promite o atmosferă festivă, în spiritul noului an, dar și informații utile pentru cei interesați de trecerea la un stil de mobilitate mai eficient și mai prietenos cu mediul.

Prin această inițiativă, BYD își reconfirmă angajamentul față de dezvoltarea mobilității electrice în Republica Moldova și invită publicul să înceapă noul an cu energie nouă.

Importatorul oficial BYD în Republica Moldova:

Showroom BYD Official Moldova, str. Muncești 795

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: