adunarea procurorilor
Максим Андреев, NewsMaker

Vettingul sperie procurorii? 17 au părăsit sistemul după ce au fost notificați de Comisia de evaluare

17 procurori din cei 90 incluși în prima etapă a evaluării etice și financiare au părăsit sistemul, după ce au fost notificați oficial de Comisia Vetting. Dintre aceștia, 15 activau în cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), iar doi – la Procuratura Generală.

Potrivit Comisiei, prima etapă a procesului de vetting, care a constat în colectarea documentelor necesare evaluării externe, a fost finalizată. Cei 73 de procurori rămași au transmis complet și în termen toate actele solicitate: declarațiile de avere și interese personale pentru ultimii cinci ani, lista persoanelor apropiate care activează în sistemul de justiție și un chestionar privind integritatea etică.

Președintele Comisiei, Christopher Lehmann, susține că „răspunsurile prompte ale majorității procurorilor arată că procesul de evaluare avansează într-un mod transparent și responsabil”.

„Acolo unde va fi nevoie, Comisia va solicita informații suplimentare nu doar de la procurori, ci și de la autorități publice, instituții financiare, agenți economici sau alte surse relevante. Ulterior, vor fi organizate audieri publice pentru fiecare procuror. Fiecare evaluare se va încheia cu un raport scris, care va conține recomandarea de promovare sau nepromovare. Acest raport va fi transmis atât procurorului, cât și Consiliului Superior al Procurorilor, care va lua decizia finală”, a mai declarat Lehmann, conform comunicatului citat.

Procesul de Vetting face parte din reformele prioritare anunțate de autorități, menite să consolideze încrederea cetățenilor în sistemul de justiție și să asigure o procuratură independentă, integră și profesionistă. Evaluarea este prevăzută pentru mai multe categorii de procurori din Republica Moldova. După finalizarea etapei de verificare a conducerii Procuraturii Generale, procesul continuă cu procurorii din procuraturile specializate, procurorii-șefi și adjuncții acestora din procuraturile teritoriale.

Spre deosebire de pre-Vetting, Vettingul este obligatoriu. În cazul în care candidații nu promovează evaluarea, vor fi eliberați din funcție și li se va interzice să mai dețină o funcție de procuror sau demnitate publică timp de 5 până la 7 ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

diez.md

Ozerov, despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria: este nevoie de un acord interguvernamental separat

Ambasadorul agreat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, a comentat informațiile despre o posibilă deschidere a unui „centru rus” în regiunea transnistreană după închiderea Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. Într-un interviu publicat pe 14 iulie, diplomatul a susținut poziția vicepremierului pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, care a declarat anterior că o astfel de inițiativă nu poate fi realizată fără un acord moldo-rus.

Ozerov a precizat că autoritățile ruse nu au înaintat niciodată o propunere privind deschiderea unui astfel de centru, deși, potrivit lui, „există o asemenea solicitare”.

Federația Rusă nu a anunțat niciodată și nu a vorbit despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria. Niciun oficial, inclusiv eu, nu a făcut astfel de declarații. Cei care au lansat asemenea afirmații sunt responsabili pentru ele. Faptul că există astfel de idei — da, iar o astfel de solicitare există, însă în acest caz trebuie să fiu de acord cu domnul Chiveri: este nevoie de un acord interguvernamental separat”, a spus el.

Amintim că, recent, șeful instituției responsabile de „relații externe” din regiunea transnistreană, Vitali Ignatiev, a anunțat că Tiraspolul intenționează să deschidă un „centru rus” în stânga Nistrului după încetarea activității Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. „Această decizie ne va ajuta să contracarăm încercările distructive de a limita prezența Rusiei”, a declarat Ignatiev.

În reacție, Biroul politici de reintegrare a declarat că autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol nu au competențe legale pentru a lua o astfel de decizie.

La rândul său, vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, a declarat pentru NM că deschiderea unui „centru rus” în regiunea transnistreană ar necesita un acord bilateral între Republica Moldova și Rusia.

Și președintele Parlamentului, Igor Grosu, a comentat inițiativa Tiraspolului, catalogând-o drept „o provocare a Rusiei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: