O femeie din orașul Rîbnița a devenit soție chiar în maternitatea din localitate. S-a întâmplat în data de 28 ianuarie, scrie liktv.org, la scurt timp după ce aceasta a devenit mamă.
Janna-Patricia a născut o fetiță în dimineața zilei de 28 ianuarie, iar după amiaza, în maternitate au venit viitorul său soț, rudele și reprezentanții oficiului Stării Civile. Înregistrarea căsătoriei a avut loc în sala de externare, scrie sursa citată.
Tinerii însurăței formează un cuplu de aproape trei ani. În 2019, aceștia au decis să se căsătorească. Au depus o cerere la oficiul Stării Civile și urmau să își înregistreze căsătoria în data de 28 ianuarie. În pofida faptului că femeia, după spusele medicilor, urma să nască în februarie, acesteia i s-au rupt apele chiar în ziua nunții. În jurul orei opt aceasta a născut o fetiță.
Tinerii au decis că nu vor amâna ziua înregistrării căsătoriei, iar reprezentanții Stării Civile au venit la maternitate. Ceremonia a fost scurtă, având în vedere starea miresei.
Calea Ferată din Ucraina a anunțat că va adăuga vagoane suplimentare la trenurile care fac legătura între Kiev și Chișinău, iar garnitura va prelua și pasageri din Odesa.
Biletele pentru aceste curse au fost puse în vânzare începând cu 20 decembrie. Măsura survine după ce podul de la Palanca, la granița cu Ucraina, a fost afectat de bombardamente, ceea ce a dus la restricții temporare la punctele de trecere din sudul Moldovei.
Compania feroviară ucraineană a explicat că decizia reprezintă un răspuns rapid la dificultățile întâmpinate de alte mijloace de transport. Ukrzaliznytsia a adăugat că va continua să monitorizeze situația și va crește capacitatea trenurilor spre Chișinău dacă va fi necesar, pentru a permite călătoria liberă a locuitorilor ambelor țări.
***
Amintim că în zilele de 18 și 19 decembrie, podul de peste râul Nistru, pe traseul Odesa – Reni, a fost atacat de cel puțin 3 ori de dronele rusești. Ca urmare, circulația rutieră a fost sistată în repetate rânduri – total sau parțial – iar activitatea mai multor puncte de trecere a frontierei cu Ucraina a fost perturbată.
Totodată, o femeie a murit, iar cei trei copii ai săi au fost răniți în seara zilei de 18 decembrie, după ce o dronă încărcată cu explozibil a lovit un automobil aflat pe pod.
Bombardamentele din Ucraina au avut efecte directe și asupra Republicii Moldova. Autoritățile au deschis tabere temporare la frontieră pentru persoanele care nu mai pot continua deplasarea spre Ucraina, iar cursele de autobuz Chișinău – Odesa au fost redirecționate pe un traseu de aproape trei ori mai lung, prin nordul țării. Schimbarea rutei a dus și la o creștere semnificativă a costului călătoriei: dacă anterior un bilet dus costa aproximativ 400 de lei, în prezent prețurile ajung la 920 de lei, iar în unele cazuri la 2.200 de grivne ucrainene, echivalentul a circa 880 de lei.
Astfel, autobuzele de pe ruta Chișinău – Odesa au fost redirecționate prin punctul de trecere Otaci – Moghilev – Podolsk, din nordul Republicii Moldova. Ruta ocolitoare prelungește considerabil durata călătoriei: dacă traseul direct prin sudul țării are aproximativ 200 de kilometri, cel prin nord ajunge la circa 700 de kilometri. Pe fondul creșterii traficului, autoritățile de frontieră au anunțat un flux sporit prin acest punct de trecere și au recomandat utilizarea punctelor din apropiere: Ocnița – Sokireanî și Unguri – Bronnița. Atât Republica Moldova, cât și Ucraina au suplimentat efectivele de personal la frontieră pentru a preveni blocajele și a asigura traversarea la capacitate maximă.
Din anul 2022, odată cu declanșarea războiului din Ucraina, punctele de trecere a frontierei moldo-ucrainene de pe segmentul transnistrean rămân închise.
Ruta ocolitoare de la Chișinău la Odesa. Sursă hartă: Europa Liberă
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.