obozrevatel

VIDEO A început primul proces al unui militar rus, judecat pentru crime de război

Pe 13 mai, la Kiev, se desfășoară prima ședință de judecată a unui soldat rus. Acesta este învinuit că a ucis un biciclist neînarmat, în regiunea Sumî din Ucraina. Vadim Șișimarin, în vârstă de 21 de ani, riscă detenție pe viață.

Șișimarin este judecat pentru „încălcarea legilor şi obiceiurilor războiului”. El riscă inclusiv detenție pe viață, după ce a ucis un bărbat ucrainean de 62 de ani, în regiunea Sumî. Crima a avut loc în data de 28 februarie.

Soldatul a împușcat dintr-o armă AK-74 biciclistul care vorbea la telefon, la câteva zeci de metri de locuința sa.

„Pentru încălcarea legii și obiceiurilor războiului și crimă săvârșită premeditat, el riscă de la 10 la 15 ani de închisoare sau detenție pe viață”, a declarat procurorul general al Ucrainei Irina Venediktova.

Vadim Șișimarin este primul militar rus care va fi tras la răspundere de judecătorii ucraineni.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tragedie în Italia: O moldoveancă și-a pierdut viața după ce a căzut de pe bicicletă

O femeie din Republica Moldova a murit pe 23 aprilie în Italia după ce și-a pierdut controlul bicicletei pe o stradă în pantă și a intrat într-un gard metalic, relatează Rotalianul, citând Il Mattino. Angela Varavko avea 53 de ani și locuia în localitatea Pieve di Soligo, provincia Treviso.

Femeia plecase de acasă pentru o scurtă plimbare, fără documente și fără telefon. În jurul orei 19:20, după o coborâre și o curbă, a pierdut controlul ghidonului și a intrat în balustrada metalică ruginită a unei case abandonate, care i-a străpuns plămânul drept. Moartea a survenit pe loc. Trupul a fost descoperit de vecini, care au alertat serviciile de urgență. La sosire, personalul medical nu a putut decât să constate decesul.

Carabinierii au intervenit pentru stabilirea circumstanțelor accidentului. Din primele verificări reiese că nicio mașină nu se afla în zonă în acel moment. Printre ipotezele luate în calcul se numără și posibilitatea unui infarct brusc care ar fi făcut-o să piardă controlul bicicletei.

Primarul din Pieve di Soligo, Stefano Soldan, a declarat că o cunoștea pe femeie și că era bine integrată în comunitate. „O tragedie care lovește dur comunitatea noastră. Impactul puternic cu balustrada a fost fatal și, din păcate, nu s-a mai putut face nimic”, a spus el.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: