screenshot

(VIDEO) Ben Stiller a vizitat Ucraina și s-a întâlnit cu președintele Vladimir Zelenski

Actorul american Ben Stiller a efectuat o vizită în Ucraina. Acesta s-a întâlnit și cu președintele Vladimir Zelenski. Pe 20 iunie, administrația prezidențială de la Kiev a publicat imagini din timpul întrevederii.

„Ucrainenenii simt susținerea întregii lumi, a multor oameni celebri. Și vizita lui Ben Stiller demonstrează încă o dată acest lucru. Vizita dvs la Irpen și Makarovo, întâlnirile cu oamenii noștri vorbesc despre multe lucruri. Apreciem faptul că sunteți alături îna ceste vremuri dificile”, a menționat Zelenski despre vizita actorului american.

Actorul american, în vârstă de 56 de ani, a ajuns în Polonia sâmbătă şi a fost fotografiat în oraşul Rzeszow din sud-estul ţării, în apropiere de graniţa cu Ucraina, în timp ce stătea de vorbă cu angajaţii unui depozit în care sunt stocate ajutoare pentru refugiaţi.

Ben Stiller, care este de mai mulţi ani ambasador al bunăvoinţei din partea Înaltului Comisariat al ONU pentru Refugiaţi (UNHCR), a vizitat apoi Ucraina luni, când pe plan internaţional este marcată Ziua Mondială a Refugiatului.

Într-o înregistrare video publicată pe contul lui de Instagram, starul american a spus: „Salut, eu sunt Ben Stiller şi mă aflu acum în Ucraina. Mă întâlnesc cu oameni care au avut de suferit din cauza războiului şi ascult poveştile lor despre felul în care războiul le-a schimbat vieţile”, informează Digi24.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

utm.md

Steve Wozniak, în vizită la Universitatea Tehnică a Moldovei. A primit titlul onorific Doctor Honoris Causa

Cofondatorul Apple, Steve Wozniak, care se află într-o deplasare la Chișinău, a fost distins cu titlul onorific Doctor Honoris Causa al Universității Tehnice a Moldovei (UTM). Ceremonia de decernare a avut loc pe 19 octombrie, în incinta instituției de învățământ superior.

Potrivit unui comunicat emis de UTM, lui Wozniak i-a fost conferit titlul Doctor Honoris Causa pentru realizările sale în domeniul tehnologiei. „Moștenirea lui Wozniak — aceea de a transforma curiozitatea în creație și tehnologia în umanitate — rezonează profund cu misiunea UTM: de a forma ingineri care creează viitorul”, a menționat universitatea.

La ceremonia de decernare au participat peste 350 de participanți: senatori, profesori, studenți și parteneri ai universității.

Prin invențiile sale, Steve Wozniak a transformat domeniul tehnologic și modul în care oamenii interacționează cu lumea digitală. Filozofia sa simplă, dar profundă — «The human is more important than technology» — ne amintește că adevărata inovație începe și se sfârșește cu omul”, a declarat rectorul UTM, Viorel Bostan, în cadrul evenimentului.

Totodată, Viorel Bostan a mai spus în discursul său că moștenirea lui Steve Wozniak depășește granițele tehnologiei: „Prin creativitate, curaj și spirit umanist, Steve Wozniak ne arată că adevărata inovație nu se măsoară în produse, ci în impactul pe care îl are asupra oamenilor. Universitatea Tehnică a Moldovei îi aduce astăzi un omagiu inventatorului și omului care a dovedit că progresul tehnologic și cel moral pot merge mână în mână”.

utm.md
utm.md
utm.md
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: