UNIAN

VIDEO Ceban: De luni, elevii revin la școală cu prezență fizică

Din 7 februarie, elevii din mun. Chișinău revin la școală cu prezență fizică. Anunțul a fost făcut de către primarul capitalei Ion Ceban, în urma ședinței comune a Comisiei Municipale Extraordinare de Sănătate Publică a capitalei și Comisiei pentru Situații Excepționale a mun. Chișinău.

„Am convenit că de luni elevii se întorc la lecții cu prezență fizică. Specialiștii ne-au comunicat că avem o descreștere de cazuri zilnice, atât la adulți, cât și la copii. Situația se stabilizează, nu sunt cazuri grave și extrem de grave în instituțiile municipale”, a argumentat Ceban.

Amintim că, potrivit deciziei Comisiei Naționale Extraordinare pentru Sănătate Publică (CNESP), instituțiile de învățământ general activează în perioada 24 ianuarie – 4 februarie, în regim online.

UPDATE (16:00) Ministerul Educației a anunțat că elevii din toată țara revin la ore cu prezență fizică.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

VIDEO Imagini de la Judecătoria Chișinău, după ce Evghenia Guțul și-a aflat sentința

Pe 5 august, bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, și-a aflat verdictul în dosarul în care este acuzată de finanțare ilegală a fostului partid „Șor”. Aceasta a fost condamnată la 7 ani de închisoare în regim semi-închis. În fața Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, are loc un protest. Mai mulți susținători ai bașcanei s-au adunat la manifestație. Corespondenta NewsMaker, Ecaterina Dubasova, se află la fața locului și transmite imagini live.

Pe lângă sentința în privința Evgheniei Guțul, instanța a decis ca Svetlanei Popan, fosta secretară a Oficiului Central al ex-partidului „Șor”, să i se aplice o pedeapsă de 6 ani de închisoare.

NewsMaker
NewsMaker
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: