presedinte.md

VIDEO Ciucă și Ciolacu au asigurat-o pe Sandu că ne vor sprijini în procesul de aderare la UE

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a întâmpinat pe 21 iunie la Chișinău pe prim-ministrul României, Marcel Ciolacu și Președintele Senatului, Nicolae Ciucă, în prima lor vizită oficială de la preluarea recentă a noilor funcții.

În cadrul întrevederii cu oficialii români, șefa statului a menționat că: „În ultimii ani, cooperarea între Chișinău și București este foarte bună, așa cum este firesc, și suntem recunoscători să primim astăzi garanția că lucrurile vor continua în aceeași direcție. Simțim sprijinul Bucureștiului la fiecare pas în procesul nostru de aderare la UE și îi mulțumim că este un adevărat susținător în toate forumurile europene”.

De asemenea, Președinta a mai subliniat că parteneriatul excelent cu România se materializează în lucruri concrete în domenii importante pentru Republica Moldova.

„Ne propunem să accelerăm proiectele de interconectare energetică și de infrastructură care sunt esențiale pentru securitatea energetică și dezvoltarea economică a Republicii Moldova. După deschiderea, acum o lună, a podului de pontoane Leova – Bumbăta, urmează reabilitarea podurilor transfrontaliere: Leuşeni – Albiţa; Cahul – Oancea și Sculeni – Sculeni”, a declarat Maia Sandu.

Totodată, Președinta Maia Sandu a spus că: „România ne ajută și să ne modernizăm localitățile – sunt finanțate 58 de proiecte în cadrul programului „Satul European”. Cu sprijinul României și cu susținerea altor parteneri europeni, Moldova își va continua cu încredere calea europeană“.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

GichanJoe/X

Franța: un avion al unei școli de parașutism s-a prăbușit. Toate persoanele aflate la bord au decedat

Un avion civil care aparținea unei școli de parașutism s-a prăbușit duminică, 28 iunie, în apropiere de orașul Nancy, Franța. Toate cele 11 persoane aflate la bord au decedat.

Accidentul s-a produs în orașul Tomblaine, iar avionul de tip Pilatus aparținea unei școli de parașutism și decolase de pe aeroportul Nancy-Essey.

Prefectul departamentului Meurthe-et-Moselle, Yves Seguy, a comunicat, într-o conferință de presă, că pilotul și cei zece pasageri – cinci cursante și cinci instructori – și-au pierdut viața. Cursantele erau asistente medicale care își exercitau datoria în regim independent, potrivit unei surse apropiate anchetei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: