TV NORD

(VIDEO) Copaci doborâți și acoperișuri smulse. Consecințele vântului puternic din Bălți și Chișinău

Vântul puternic a făcut ravagii pe teritoriul țării. La Bălți și Chișinău au fost doborâți copaci, smulse acoperișuri de pe clădiri și distruse tarabe din cauza rafalelor.

Primarul Bălțiului, Alexandr Petkov, a comunicat pe Facebook că, din cauza vântului puternic, pe teritoriul orașului au fost doborâți „zeci” de copaci, iar infrastructura a suferit mai multe avarii locale.

De asemenea, acoperișurile unor clădiri au fost smulse, iar tarabele din centrul localității au fost distruse, conform unor imagini publicate de presa locală.

Alexandr Petkov a menționat că echipele serviciilor comunale și de intervenție lucrează pentru înlăturarea consecințelor. „Vă îndemn să dați dovadă de maximă prudență: nu vă apropiați de cablurile electrice rupte și nu încercați să îndepărtați singuri copacii căzuți”, a menționat edilul.

Rafalele de vânt au provocat consecințe și în Chișinău. Pe strada Ismail din capitală, un buștean a fost doborât pe partea carosabilă. Un copac mare a fost doborât și pe strada strada Lomonosov. Acesta a căzut pe carosabil, blocând astfel traficul, și a deteriorat un gard de beton.

NewsMaker

Amintim că Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis Cod galben de instabilitate atmosferică pentru nordul și centru Republicii Moldova, pe 6 august, între orele 13:00 și 22:00. Potrivit meteorologilor, în zonele vizate se prevăd ploi de scurtă durată însoțite de descărcări electrice, izolat averse puternice (în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 15-45 l/m2), cu grindină și vijelie în rafale de până la 17-22 m/s.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Descoperire în tratamentul cancerului: Echipamente de 6 milioane pentru Institutul Oncologic

Institutul Oncologic din Chișinău a primit echipamente medicale moderne în valoare de șase milioane de lei. Aparatura, oferită de Uniunea Europeană și Organizația Mondială a Sănătății, va permite medicilor să efectueze intervenții minim invazive, diagnostic precis și chiar proceduri inovatoare care anterior erau imposibile în Moldova. Medicii au testat deja noile dispozitive și le consideră o adevărată revoluție în tratamentul pacienților cu afecțiuni oncologice.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: