theatlantic.com

VIDEO Doi moldoveni, reținuți în România. Ar fi furat ceasuri Rolex, în valoare de 300 de mii de euro

Doi cetăţeni din Republica Moldova au fost reţinuţi ân România. Ei sunt acuzați că au furat ceasuri Rolex şi bijuterii dintr-o locuință din Bucureşti. Fapta a avut loc anul trecut. Cei doi au fost prinşi, ieri, la Buzău, în timp ce se îndreptau către un punct de trecere a frontierei, scrie news.ro, marți, 28 ianuarie.

„La data de 26 ianuarie a.c., poliţişti ai Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2,  au reţinut doi bărbaţi, bănuiţi de săvârşirea unei infracţiuni de furt din locuinţă, după ce aceştia ar fi sustras bunuri în valoare totală de aproximativ 300.000 de euro dintr-un apartament din sectorul 2”, a anunțat poliția română.

În luna noiembrie 2019, forțele de ordine din București au fost sesizate de un bărbat cu privire la faptul că, persoane necunoscute i-au sustras mai multe ceasuri şi bijuterii din locuinţă sa din sectorul 2.

„În urma investigaţiilor şi cercetărilor, din datele şi probele administrate  în cauză de poliţişti ai Serviciului de Investigaţii Criminale, a rezultat presupunerea rezonabilă că la data 1 noiembrie 2019,  în intervalul orar 12.00-15.00,  doi bărbaţi de 35, respectiv 41 de ani, prin folosirea de chei potrivite ar fi pătruns în locuinţa persoanei vătămate şi ar fi sustras  mai multe ceasuri de lux şi  bijuterii din aur în valoare de aproximativ 300.000 euro”, menţionează poliţiştii.

Surse din anchetă au declarat pentru News.ro că este vorba despre 16 ceasuri Rolex de colecţie. Aceleaşi surse afirmă că cei doi, care au dublă cetăţenie, română şi moldovenească, sunt cercetaţi pentru infracţiuni similare şi în Republica Moldova, unul dintre ei fiind liderul unui grup infracţional organizat. De asemenea, conform surselor citate, aceştia au intrat cu chei potrivite, deşi sistemul de închidere a imobilului era unul performant.

În cursul zilei de 26 ianuarie a.c., poliţiştii români au pus  în executare două mandate de aducere emise pe numele celor doi bărbaţi, aceştia fiind opriţi  pe raza municipiului Buzău, în timp ce se deplasau cu  un autoturism spre  un punct de trecere a frontierei către Republica Moldova.

Ei au fost duşi la sediul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti – Serviciul de Investigaţii Criminale pentru audieri şi ulterior au fost reţinuţi pentru 24 de ore.

Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2,  pentru furt calificat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

MAE dezminte informațiile despre elevii „blocați” în vama Albița: Traversarea frontierei s-a desfășurat fără incidente

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a venit cu precizări după apariția în presă și pe rețelele sociale a unor informații potrivit cărora un grup de elevi din Chișinău ar fi fost blocat ore întregi în punctul de trecere a frontierei Leușeni–Albița, în drum spre Iași. Potrivit instituției, verificările efectuate au arătat că traversarea frontierei s-a desfăşurat în regim obişnuit, fără incidente, iar elevii se află în siguranţă și își continuă deplasarea spre Sibiu.

Potrivit MAE, Consulatul General al Republicii Moldova la Iași s-a autosesizat și a efectuat verificări împreună cu autoritățile de frontieră din Republica Moldova și România, precum și cu administrația instituției de învățămînt.

În urma discuțiilor, s-a confirmat că informațiile respective nu se adeveresc. Traversarea frontierei s-a desfășurat în regim obișnuit, fără blocaje sau incidente”, precizează instituția.


Totodată, conducerea liceului a explicat că timpul de așteptare a fost mai mare decît de obicei din cauza numărului ridicat de autocare aflate în vamă. Elevii se deplasează spre Sibiu, iar aceștia sînt în siguranță.


Anterior, unele surse media au relatat că elevii ar fi rămas blocați mai multe ore în vama Albița, după ce au trecut controlul pe partea moldovenească. Părinții susțineau că cei mici erau obosiți și flămînzi, iar programul excursiei risca să fie afectat din cauza întîrzierilor.


În informațiile apărute inițial se menționa că verificările suplimentare ar fi fost legate de implementarea noului sistem european EES — Entry/Exit System, introdus la frontierele Uniunii Europene.


MAE a reiterat că misiunile diplomatice și oficiile consulare ale Republicii Moldova monitorizează permanent situațiile care vizează cetățenii moldoveni aflați peste hotare și oferă asistență consulară atunci cînd este necesar.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: