(VIDEO) Fără carne de miel nu se poate: la Piața Centrală din Chișinău a început aglomerația prepascală

La Piața Centrală din Chișinău a început aglomerația din ajunul Paștelui, iar carnea de miel a devenit unul dintre cele mai căutate produse. Prețurile variază între 120 și 130 de lei pentru un kilogram. Majoritatea mieilor sunt aduși din raioanele Leova, Orhei, Cahul și Șoldănești. Vânzătorii i-au povestit jurnalistei NewsMaker, Iuliana Borodin, că în ultimele două săptămâni vânzările au crescut, iar unul dintre ei a vândut deja 50 de miei. Cumpărătorii vin chiar și din Rezina și Bălți. Unii consideră prețurile ridicate, în timp ce alții cumpără câte 2–3 miei pentru întreaga familie. Carnea, dau asigurări vânzătorii, trece controlul de laborator, iar toate documentele sunt în regulă. Din carnea de miel se pregătesc friptură, borș sau drob — preparate fără de care masa de Paște nu este completă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

Susține NM și alăturați-vă comunității noastre

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: