captură foto

VIDEO Ghimpu și Chirtoacă promit să doneze banii pe care îi vor primi după ce au câștigat un dosar la CEDO

Mihai Ghimpu și Dorin Chirtoacă promit să doneze cele circa 60 000 de lei pe care urmează să le primească după ce CEDO le-a dat câștig de cauză în disputa cu privire la filmul „Atac asupra Moldovei”. Mai precis, banii vor ajunge la victimele violențelor din 7 aprilie 2009. Anunțul a fost făcut de către cei doi politicieni într-o conferință de presă din 3 februarie.

Cu banii care ne-au fost alocați drept prejudiciu moral am decis să îi ajutăm pe cei care au suferit mai mult, cărora le-a fost afectată sănătatea. Nu sunt mulți bani – cam 60 de mii de lei. O să încercăm să îi găsim pe cei care au cea mai mare nevoie ca să-și întărească sănătatea – victimele de la 7 aprilie, care au fost maltratate în comisariate, bătuți și omorâți în piață. Cred că așa este corect”, a anunțat Ghimpu.

Întrebat din ce motiv nu au cerut compensații mai mari de la cei care le-au prejudiciat imaginea, Mihai Ghimpu a răspuns că regretă că acești bani nu sunt luați de la Vladimir Voronin, șeful SIS și procurorul general din acea perioadă.

Nu se ia din buzunarul lor, ci a cetățenilor. Noi niciodată nu am băgat mâna în buzunarul cetățenilor. Când au propus Guvernului să rezolve pe cale amiabilă, Curtea le-a propus câte 3 000 de euro mie și lui Dorin. Dar când au luat hotărârea, au micșorat până la 1 500 de euro”, a precizat Ghimpu.

Amintim că CEDO a pronunțat pe 1 februarie hotărârea în cauza Ghimpu și alții v. Republica Moldova (nr. 24791/14). Astfel, Guvernul va fi obligat să achite prejudicii în mărime de 4 500 de euro.

Cererea a fost depusă de către președintele de atunci al Partidului Lliberal Mihai Ghimpu, vicepreședintele de atunci al aceluiași partid Dorin Chirtoacă și însăși formațiunea condusă de cei doi. Cauza se referă la presupusul eșec al instanțelor naționale de a proteja demnitatea și reputația reclamanților de atacurile la adresa lor exprimate într-un film difuzat de mai multe posturi de televiziune, inclusiv postul privat N.I.T., denumit „Atac asupra Moldovei”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Angajații Președinției, peste 30 de deplasări externe în primele 6 luni din an. Cât au costat vizitele oficiale

În prima jumătate a anului 2025, angajații Aparatului Președintelui Republicii Moldova au efectuat 33 de deplasări oficiale peste hotare, potrivit unui raport publicat de instituție. Cele mai frecvent vizitate țări au fost Germania, Italia și Franța, în timp ce țările vecine – Ucraina și România – au fost vizitate de câte două ori.

Delegațiile au fost conduse în cele mai multe cazuri de președinta Maia Sandu, însoțită de consiliera sa pentru politică externă și afaceri europene, Olga Roșca, și consilierul în domeniul apărării și securității naționale, secretarul Consiliului Suprem de Securitate, Stanislav Secrieru.

Costurile totale suportate din bugetul instituției pentru aceste vizite s-au ridicat la circa 500 de mii de lei, cele mai mari cheltuieli fiind pentru transportul aerian, cazare și diurne. În unele cazuri, cheltuielile au fost acoperite de organizatorii evenimentelor internaționale, cum s-a întâmplat în Germania, Italia sau Estonia.

Cele mai scumpe deplasări au fost cele în Polonia (peste 50 mii lei), Franța (aproape 46 mii lei) și Germania (până la 40 mii lei per vizită). O singură deplasare externă – la București, efectuată de Adrian Băluțel, șeful Cabinetului Președintei – a costat 1.400 lei.

Potrivit datelor, vizitele au vizat participări la conferințe, ateliere de lucru și forumuri dedicate combaterii dezinformării, securității, relațiilor cu diaspora sau cooperării cu partenerii internaționali.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: