NewsMaker

VIDEO „Lista neagră” pentru alegeri, Sandu la summit-ul din Spania, compensații pentru căldură

Știrile NewsMaker sunt din nou pe fir. În această ediție:

  • Maia Sandu participă la cel de-al treilea Summit al Comunității Politice Europene. Despre ce a discutat șefa statului cu înalții oficiali europeni, aflați la știri
  • Partidele Șansă și Renaștere affiliate fugarului Ilan Șor sunt acuzate de finanțare ilegală
  • Sărbătoare în școlile și liceele din întreaga țară cu ocazia Zilei Profesorului. Cum și-au felicitat elevii dacălii

Știrile video sunt difuzate pe NewsMaker zilnic de luni până vineri. La moment, ne lansăm în regim de testare, și multe nuanțe vor fi modificate. Scriți în comentarii opiniile voastre, dar și despre ce ați vrea să aflați anume de la noi.

Abonați-vă la canalul nostru de YouTube ca să aflați primii despre cele mai noi buletine de știri și pentru a primi notificări.


Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Guvernul va verifica în ce condiții au fost eliberate invitațiile și vizele pentru talibani

Guvernul a dispus o anchetă și verificarea circumstanțelor în care au fost emise invitațiile și vizele de intrare pentru delegația Ministerului Agriculturii al Afganistanului, controlat de talibani. Purtătorul de cuvânt al Executivului, Dumitru Ciorici, a declarat că Republica Moldova nu recunoaște regimul taliban.

Republica Moldova respectă cu strictețe regimurile internaționale de sancțiuni și nu recunoaște guvernarea talibană din Afganistan. Guvernul a dispus o anchetă și verificarea circumstanțelor în care au fost emise invitația și vizele de intrare, după care va lua măsurile care se impun”, a scris Dumitru Ciorici pe Telegram.

Amintim că, pe 3 august, Ministerul Afacerilor Externe a confirmat vizita unei delegații a Ministerului Afganistanului. Potrivit instituției, membrii delegației au primit vize de intrare în Republica Moldova, iar vizita a fost inițiată în urma unor discuții dintre producători agricoli locali și reprezentanți ai Ministerului Agriculturii privind posibile exporturi cu caracter umanitar către Afganistan, țară care se confruntă cu o situație gravă de insecuritate alimentară.

MAE a precizat că membrii delegației nu figurează pe listele de sancțiuni internaționale și că autoritățile moldovenești nu vor avea întâlniri oficiale cu aceștia.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: