screenshot

(VIDEO) Lovit pe trecerea de pietoni. Un bărbat a fost spitalizat în urma unui accident produs în centrul Chișinăului

Un bărbat de 31 de ani a fost lovit de o mașină chiar pe o trecere de pietoni din capitală. Accidentul s-a produs pe 21 martie, pe str. Pușkin din Chișinău. Potrivit poliției, victima a fost transportată la spital. Întâmplarea nefericită a fost surprinsă de o cameră de bord. 

Contactată de NM, ofițerul de presă al poliției capitalei Nina Dubovca a precizat că accidentul a fost înregistrat la ora 11:44 pe strada Pușkin din capitală.

„Un bărbat de 44 ani la volanul unei mașini Dacia a lovit un bărbat de 31 ani, care preliminar traversa strada regulamentar.  Victima a fost transportată la spital.  Alte circumstanțe urmează a fi stabilite”, a precizat Dubovca.

Amintim că, în ajun, poliția a publicat un video-adresare către pietoni, cu recomandări pentru a evita accidentele. Datele arată că cel mai des, pietonii sunt accidentați anume pe trecerile de pietoni, în timp ce traversează strada regulamentar.

În perioada 01.01-19.03.2023, pe teritoriul țării, s-au produs 86 de accidente rutiere cu implicarea pietonilor aflați pe spațiile destinate circulației acestora. În urma acestora, au murit 3 persoane, iar 91 au suferit traumatisme.

Din cauza traversării neregulamentare, s-au produs 39 accidente rutiere soldate cu 5 persoane decedate și 36 persoane rănite.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Trubca și Cojuhari, legați de un teren?/ Moldova impresionează UE/ Escrocii nu cunosc româna?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Cojuhari și Trubca, tranzacții imobiliare comune?
— 16 cetățeni străini, depistați că au încălcat regulile privind migrația
— Caz tragic la Ialoveni. Un tânăr a fost găsit fără suflare într-o mașină
— Chiveri a discutat la Vilnius despre reglementarea transnistreană
— Locuitorii din stânga Nistrului solicită tot mai des documente pe malul drept
— Gherasimov: Moldova este pregătită pentru clusterul 6 de negocieri
— De la surori gemene la mamă de gemeni. Povestea Irinei și a Inesei Goncear
— Ministrul Sănătății, în vizită la Spitalul Clinic Bălți, după imaginile din blocul alimentar
— Tiraspolul anulează o facilitate fiscală pentru soții care nu lucrează
— Escrocheriile telefonice, tot mai frecvente: cum se protejează oamenii?
— Gherasimov: Moldova este pregătită pentru clusterul 6 de negocieri
— Costiuc, despre consultările anunțate de Sandu: mergem pe scările Președinției
— Solicitarea de dizolvare a consiliului sătesc Gaidar, respinsă
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: