VIDEO Moartea băiatului de 13 ani din Bubuieci: Сe spun rudele despre bullying și erori medicale

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, susține că băiatul de 13 ani, din comuna Bubuieci, municipiul Chișinău, care a decedat după ce ar fi fost lovit la picior de un coleg, suferea și de alte probleme de sănătate.

Asta chiar dacă, acum o săptămână, ea declarase, în plenul Parlamentului, că medicii de la Spitalul de Copii „Valentin Ignatenco”, unde inițial a ajuns minorul, au comis greșeli grave în ceea ce privește tratamentul administrat. În data de 5 martie, după ședința Guvernului, Nemerenco le-a spus jurnaliștilor că nu poate vorbi despre cauza decesului, întrucât expertiza medico-legală nu este finalizată, dar și pentru că au apărut informații noi despre starea de sănătatea în care se afla băiatul.

Jurnaliștii NewsMaker au discutat cu rudele și colegii copilului despre ce s-a întâmplat și motivele care au dus la producerea tragediei.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Maia Sandu, întrevedere cu primari din sudul țării: Reforma APL este poate chiar mai complicată decât cea de la bacalaureat

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, s-a întâlnit cu primari din sudul țării, iar discuția a vizat reforma administrației publice locale (APL). Șefa statului, care anterior a fost ministră a Educației, a spus că reforma APL este „poate chiar mai complicată decât reforma de la bacalaureat”.

Întâlnirea a avut loc la Guvern.

„Am vorbit despre amalgamarea voluntară și despre cum putem construi administrații locale mai puternice, cu mai multe resurse și servicii mai bune pentru cetățeni. Este îmbucurător că peste 400 de primării din țară au semnat deja deciziile finale în acest sens, iar circa 200 sunt în ultima etapă a procesului”, a scris Maia Sandu pe o rețea de socializare.

„Vreau să vă mulțumesc pentru faptul că participați în această reformă. Este o reformă poate chiar mai complicată decât reforma de la bacalaureat. Eu știu ce înseamnă să facem reforme nepopulare, dar trebuie să le facem”, a comunicat Maia Sandu, în timpul întrevederii cu primarii.

***

Amintim că 60 de primării din Republica Moldova au declarat, din start, că nu doresc să inițieze procesul de amalgamare. Pe de altă parte, 400 de primării au aprobat deja deciziile finale de amalgamare voluntară, iar alte 200 se află în etapele finale ale procesului. Datele au fost comunicate pe 31 iulie de secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu. Întrebat când vor primi primăriile care se amalgamează banii promiși pe cap de locuitor, secretarul general al Guvernului a declarat că aceste resurse le vor fi puse la dispoziție la începutul anului 2027. Detalii AICI. Pe 3 august, șefa statului, Maia Sandu, a declarat că îi pare rău că există câteva zeci de primării care au refuzat amalgamarea voluntară și a vorbit despre pașii care urmează pentru acestea. Detalii AICI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: