Andrei Mardari / NewsMaker

VIDEO Olesea Stamate este contra lichidării a CNA și PA: „Cele două instituții nu pot fuziona”

Deputata Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Olesea Stamate, s-a arătat împotriva creării unei noi instituții anticorupție, care să înglobeze actuala Procuratură Anticorupție (PA) și Centrul Național Anticorupție (CNA). Președintă a Comisiei juridice, numiri și imunități, consideră că cele două instituții nu pot fuziona. 

„Ele nu pot fuziona. Într-o structură procurorială activează procurori. Ofițerii de urmărire penală și ofițerii de investigații sunt detașați fie de la CNA, fie de la Ministerul de Interne sau de la Serviciul Vamal, adică orice alt organ care are urmărire penală. Ei nu pot fi staff-ul Procuraturii, ei sunt detașați. Dacă se lichidează CNA, acești ofițeri trebuie să plece undeva ca ulterior să fie detașați la noua Procuratură. Ei ipotetic ar putea să treacă la MAI, la vamă, la frontieră, ca ulterior să fie detașați la DNA”, a explicat Olesea Stamate.

Deputata PAS susține că această lichidare ar duce la pierderea multor specialiști buni din structură.

„Salariile de la CNA sunt mai mari de cât la MAI. Ofițerii de la CNA au experiență și capacități, sunt specializați pe lupta cu corupția. Mie mii frică că în cazul lichidării CNA, ofițerii buni nu vor pleca la MAI. Salariul este mai mic și probabil e vorba și de prestigiu. Nu vor fi interesați să plece la MAI. Care e raționamentiul defapt? Tu distrugi o structură ca ei toți să plece la MAI și tot să ei de la MAI în Procuratura Anticorupție? Nu se schimbă defapt nimic”, a declarat președintă a Comisiei juridice, numiri și imunități.

Olesea Stamate propune ca procurorii și ofițerii de urmărire penală să fie evaluați de la CNA.

„Una din opțiuni pentru a evita această concurență, care există între PA și CNA, ar fi să decuplăm. CNA-ul să continue să investigheze corupția mică și corupția sistemică, lucrând cu procuraturile municipale, iar PA-ul să aibă dosare doar în exercitare, pe corupția mare”, a adăugat Stamate.

Amintim că despre posibilitatea înființării unei noi instituții anticorupție, care să înglobeze actuala Procuratură Anticorupție și Centrul Național Anticorupție a vorbit anterior și președinta țării Maia Sandu. Deocamdată, inițiativa este la nivel de discuții, însă potrivit șefei statului, o decizie ar urma să fie luată în cel mai scurt timp.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

bri.gov.md

Doar 1,3% dintre romii din Moldova au studii superioare. Maia Sandu, de Ziua Internațională a Romilor: „Încă există provocări”

Republica Moldova marchează astăzi, 8 aprilie, Ziua Internațională a Romilor. Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de felicitare comunității rome din țară și a subliniat că, în pofida progreselor înregistrate, aceasta continuă să se confrunte cu provocări semnificative. Datele Centrului Parteneriat pentru Dezvoltare (CPD) arată că romii sunt expuși unui nivel ridicat de prejudecată și întâmpină obstacole în accesul la educație, servicii medicale și venituri.

Maia Sandu le-a urat cetățenilor de etnie romă sănătate și realizări și a subliniat că Ziua Internațională a Romilor cheamă la conștientizarea faptului că „respectul pentru demnitatea fiecăruia stă la temelia unei societăți drepte și prospere”.

Știm că încă există provocări – de la accesul la educație și locuri de muncă, până la prejudecăți care limitează oportunitățile romilor. Dar Moldova merge înainte atunci când alege să fie unită. Progresele pe care le-am făcut împreună arată că schimbarea este posibilă atunci când creăm punți între comunități și acționăm solidar. Iar prin cunoaștere și deschidere, învățăm cu toții să apreciem cultura romă ca parte valoroasă a patrimoniului nostru comun”, a adăugat șefa statului.

Între timp, Centrul Parteneriat pentru Dezvoltare a publicat o analiză care scoate în evidență inegalitățile cu care se confruntă cetățenii romi din Republica Moldova. Potrivit materialului, discrepanțele se manifestă în:

  • Educație. Doar 1,3% dintre persoanele de etnie romă au absolvit studii superioare;
  • Situația economică. În 2025, 75% dintre romi au declarat că o cheltuială neprevăzută de doar 230 lei pentru medicamente le-ar cauza dificultăți majore, iar 36% nu ar avea deloc acești bani;
  • Sănătate. Peste 50% dintre persoanele de etnie romă nu au accesat servicii medicale în situații urgente, motivul principal fiind lipsa resurselor financiare pentru transport și consultații;
  • Accesul la utilități. Doar 37,5% dintre gospodăriile rome sunt conectate la rețeaua de gaze naturale, față de 72% în rândul populației non-rome;
  • Nivelul de prejudecată. 53,7% din populația generală nu ar accepta o persoană romă ca membru al familiei, iar 41,6% nu ar accepta-o ca prieten;
  • Nivelul de participare la viața publică, care rămâne scăzut, ajungând doar la 7,2%.

CPD a venit și cu un set de măsuri care ar trebui implementate de autorități pentru a îmbunătăți situația. Astfel, organizația propune:

  • Acordarea de reduceri la impozitul pe venit sau scutiri parțiale de contribuții sociale pentru companiile care angajează persoane din comunitatea romă;
  • Crearea unor programe specifice de alfabetizare, competențe digitale și antreprenoriat;
  • Simplificarea cadrului legal și scutirea de taxe pentru înregistrarea locuințelor, oferind astfel
    stabilitate juridică și acces la servicii publice;
  • Introducerea „cotelor de incluziune” în Codul Electoral pentru a asigura prezența minorităților în structurile decizionale;
  • Modificarea Codului Contravențional pentru a sancționa discursul de ură și în afara campaniilor electoral;
  • Revizuirea salariilor și extinderea rețelei de mediatori.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: