spotmedia.ro

VIDEO Pink Floyd a lansat o melodie în sprijinul poporului ucrainean

Legendara trupă rock britanică Pink Floyd a lansat o nouă melodie, pentru prima dată din 1994 – Hey, Hey, Rise Up. Încasările din vânzarea acesteia vor fi alocate ajutorului umanitar pentru Ucraina. Anunțul a fost făcut de trupa rock, în data de 7 aprilie, pe Twitter.

Melodiei i s-a adăugat vocea vocalistului ucrainean și liderul trupei „Boombox” Andrei Hlivniuc dintr-o postare pe Instagram în care acesta este văzut cântând în Piața Sofiyskaya din Kiev.

„Hey, Hey, Rise Up” s-a bazat pe melodia „Ой у лузі червона калина”.

„Noi, ca și mulți, ne simțim furioși și frustrați de acest atac odios de a invada o țară independentă și de a-i ucide oamenii de către una dintre marile puteri ale lumii”, a scris chitaristul și vocalistul Pink Floyd, pe Twitter.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

„Amenda nu o voi achita”. Roman Babuțchi, după ce a fost obligat să achite prejudicii morale unui medic

Roman Babuțchi, soțul femeii care a murit într-un salon de frumusețe din Chișinău, susține că nu va achita amenda stabilită de Judecătoria Chișinău, sediul Centru, și o va contesta. Reacția vine după ce instanța l-a obligat să achite prejudicii morale medicului Igor Curov, precum și să dezmintă afirmațiile care îl vizează pe acesta.

„M-au obligat să dezmint public informații false. (…) Amenda nu o voi achita. O voi contesta și voi aduce atâția martori cât va fi necesar!”, a reacționat Roman Babuțchi.

Femeia de afaceri Liubovi Babuțchi a decedat pe 30 ianuarie 2025, într-un salon de frumusețe din Chișinău, unde avea programare pentru proceduri cosmetologice și o intervenție chirurgicală.

Pe caz a fost deschisă o cauză penală pentru practicarea ilegală a medicinei, faptă soldată cu decesul unei persoane, care a fost expediată în judecată în iunie 2025. În dosar sunt învinuite două persoane. Este vorba despre anestezista Ecaterina Maniuc și asistenta medicală Natalia Sacaliuc, acuzate de faptul că au participat activ la efectuarea procedurilor cosmetologice și intervenției chirurgicale într-o instituție neacreditată în desfășurarea activităților cu caracter medical. Cea de-a trei învinuită pe caz, Irina Borodkina, proprietara salonului de înfrumusețare, care a fugit din țară la scurt timp după decesul femeii de afaceri și s-ar ascunde în Ucraina, va fi cercetată într-un dosar separat. Aceasta a fost anunțată în căutare internațională.

Pe 10 martie 2026, Roman Babuțchi, soțul femeii de afaceri care a decedat, a fost obligat să achite prejudicii morale de 20 000 de lei medicului Igor Curov, precum și să acopere cheltuielile pentru asistență juridică și taxe, în sumă de 33 000 de lei. Totodată, acesta a fost obligat să dezmintă afirmațiile care-l vizează pe Curov, după ce l-a acuzat că ar încerca să mușamalizeze cazul decesului soției sale. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Centru. Menționăm că, anterior, Roman Babuțchi l-a acuzat pe Igor Curov, care în 2024 a fost suspendat din funcția de director al Spitalului Clinic al Ministerului Sănătății, că ar proteja-o pe anesteziologa Ecaterina Maniuc. Potrivit acestuia, Curov și Maniuc ar fi fost colegi în trecut la aceeași instituție medicală. Curov a respins informațiile.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: