Abdel Hadi Ramahi/Reuters

VIDEO Ploi abundente în Dubai: clădiri și străzi inundate, vehicule blocate pe șosele 

Cel mai mare oraș din Emiratele Arabe Unite, Dubai, a fost inundat urmare a unor ploi abundente care nu sunt caracteristice regiunii. Mai multe străzi și primele etaje ale unor clădiri au fost acoperite cu apă, scrie Meduza. Pe unele drumuri, mașinile au rămas blocate. A fost inundată și o stație de metrou. A fost întreruptă circulația transportului în comun. Aeroportul Internațional Dubai a încetat să mai primească zboruri. Iar școlile, inclusiv instituțiile guvernamentale, activează de la distanță. 

Ploile din Dubai au început în noaptea de marți, 16 aprilie. Mai multe străzi au fost inundate. Pe unele drumuri au rămas mașini blocate.

Autoritățile țării au îndemnat locuitorii să nu-și părăsească casele.

Instituțiile guvernamentale, școlile, universitățile activează de la distanță. Mai multe companii private le-au urmat exemplul.

A fost întreruptă circulația transportului în comun. Și metroul activează cu întreruperi, una dintre stații a fost inundată.

Toate meciurile viitoare din Campionatul de fotbal din Emiratele Arabe Unite au fost anulate.

Aeroportul Internațional Dubai, unul dintre cele mai mari hub-uri aeriene din lume, a încetat să primească zboruri pe 16 aprilie „până când situația meteorologică se va îmbunătăți”. Zborurile sunt redirecționate către Aeroportul Abu Dhabi din apropiere. Multe companii aeriene și-au anulat zborurile către și dinspre Dubai, lăsând mii de pasageri blocați în aeroport.

Primele etaje ale multor clădiri au fost inundate. Printre acestea se numără și Dubai Mall, unul dintre cele mai mari centre comerciale din lume. Aici, pe lângă inundații, s-au spart țevi. 

Se așteaptă ca, în total într-o zi și jumătate, până la 150 de milimetri de precipitații să cadă în Dubai – aproximativ o dată și jumătate mai mult decât norma anuală. Aversele sunt de așteptat să se încheie miercuri, 17 aprilie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Platforma DA pierde teren la Fălești? Președintele interimar și o echipă din 10 consilieri au aderat la PSDE

Echipa Platformei Demnitate și Adevăr (DA) din raionul Fălești a aderat la Partidul Social Democrat European (PSDE). Informația a fost făcută publică de PSDE pe rețelele sociale. Potrivit formațiunii, președintele interimar al Platformei DA din raion, Grigore Lîsîi, împreună cu zece consilieri raionali și locali, precum și toate structurile teritoriale primare ale partidului din Fălești, s-au alăturat PSDE. NewsMaker a solicitat un comentariu de la Platforma DA, însă până la momentul publicării știrii nu a fost primit niciun răspuns.

Echipa a precizat că a luat această decizie după ce fostul președinte teritorial al formațiunii și-a anunțat demisia și a renunțat la activitatea politică. Ulterior, biroul politic teritorial a fost convocat, iar în urma mai multor dezbateri s-a hotărât aderarea la PSDE.

Salutăm aderarea noilor colegi din Fălești la PSDE. Le mulțumim pentru încrederea acordată partidului nostru. Experiența și dedicarea lor vor contribui la fortificarea echipei PSDE și la realizarea obiectivului nostru comun – construirea unei Moldove moderne și prosper”, a declarat liderul PSDE, Tudor Ulianovschi.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la Platforma DA, însă la momentul publicării știrii nu am primit un răspuns.

Amintim că pe 18 iulie, Platforma Demnitate și Adevăr (DA) a fost exclusă din Blocul „Împreună”, după ce a decis să susțină Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) la alegerile parlamentare din toamnă.

Platforma DA a anunțat, pe 18 iulie, că nu va participa cu listă proprie la alegerile parlamentare din 28 septembrie și că a acceptat propunerea de parteneriat politic înaintată de PAS. În acest context, Dinu Plîngău a precizat că Liviu Vovc va prelua interimatul funcției de președinte al formațiunii.

Dinu Plîngău și Stela Macari figurează pe lista PAS pentru alegerile parlamentare din toamnă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: