Caputură video

VIDEO Primar, prins beat la volan. Poliția susține că bărbatul a refuzat testarea alcoolscopică

Un primar a fost prins beat la volan, informează Inspectoratul General al Poliției (IGP). Cazul a avut loc în seara zilei de 5 octombrie, în jurul orei 22:00, la ieșirea din satul Pervomaiscoe, raionul Drochia. Sursa citată precizează că bărbatul, în vârstă de 39 de ani, este cercetat penal, după ce a refuzat testarea alcoolscopică.

IGP precizează că polițiștii de patrulare au stopat automobilul condus de bărbat în condițiile în care acesta se deplasa neuniform. În urma verificărilor, potrivit sursei citate, a fost constatat că edilul se afla în stare „vădită de ebrietate”. „Se simțea un miros puternic de alcool”, precizează IGP.

Sursa citată menționează că, la solicitarea polițiștilor de a fi testat alcoolscopic, conducătorul auto a refuzat atât testarea cu aparatul Drager, cât şi prelevarea probelor biologice în vederea determinării concentrației de alcool. Ulterior s-a stabilit că bărbatul deține o funcție de conducere, mai exact cea de primar într-o localitate din raionul Drochia.

În consecință, pe numele bărbatului a fost deschis un dosar penal pentru  refuzul, împotrivirea sau eschivarea de la testarea alcoolscopică, de la examenul medical în vederea stabilirii stării de ebrietate şi a naturii ei sau de la recoltarea probelor biologice în cadrul acestui examen medical.

„Inspectoratul General al Poliției vine repetat cu  apel către șoferi să respecte regulile de circulație și să nu conducă în stare de ebrietate, pentru a nu pune în pericol propria viață, dar și a celor din jur. Reiterăm că nu vom tolera astfel de comportament în trafic, indiferent de statutul și funcția deținută”, precizează IGP.

Conform legislației în vigoare, persoana se pedepsește cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 200 la 240 de ore, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Venituri de peste 330 de mii de lei. Vasile Costiuc și-a declarat averea pentru anul 2025

Deputatul Vasile Costiuc, liderul Partidului „Democrația Acasă”, și-a depus declarația de avere și interese personale pentru anul 2025. Conform documentului, politicianul a acumulat venituri proprii de aproximativ 336 de mii de lei pe parcursul anului trecut. Resursele financiare provin din salariul de la Parlament, de la partid și din activități pe rețelele sociale.

Potrivit declarației, Vasile Costiuc deține un apartament dobândit în 2020, evaluat la 40 000 de euro, și un teren agricol cu valoarea de piață de 5 800 lei.

Soția deputatului, angajată la o grădiniță din Durlești, a încasat în 2025 un salariu de 231 439 lei, plus 1 000 euro de la biroul electoral din România și o indemnizație de 3 504 RON de la statul român.

Costiuc indică în document un apartament cu suprafața de 61,5 metri pătrați, obținut în baza unui contract de cesiune în 2020, cu o valoare de piață de 40 000 de euro. De asemenea, politicianul deține un teren agricol de 0,2426 hectare, dobândit în 2009, evaluat la 5 800 de lei.

În ceea ce privește bunurile mobile, Costiuc deține două autoturisme Mercedes: unul fabricat în 2003, evaluat la 60 000 lei, și unul fabricat în 2015, achiziționat în 2024, estimat la 360 000 lei.

De asemenea, familia politicianului are un credit contractat în 2024 în valoare de 100 000 de lei, cu termen de rambursare în 2026.

declaration_20260318_195327 by dumitrupetruleac03

Cine este Vasile Costiuc?

Vasile Costiuc conduce Partidul „Democrația Acasă” (PPDA) din momentul fondării acestuia, în 2011. Înainte de a intra în politică, a fost activist în aripa de tineret a Partidului Liberal și jurnalist la Jurnal TV. Partidul său promovează unirea Republicii Moldova cu România, conservatorismul și valorile creștin-democrate. Până la alegerile din 2025, formațiunea nu reușise niciodată să treacă pragul electoral.

În 2015, Costiuc a participat la protestele de masă împotriva fostei guvernări și a oligarhului Vladimir Plahotniuc, alături de Platforma Civică „Demnitate și Adevăr”. În Piața Marii Adunări Naționale a fost ridicat un „Orășel al Demnității”, iar Costiuc a fost câteva zile „primarul” acestuia. Ulterior a intrat în conflict cu conducerea Platformei DA, pe care a acuzat-o de înțelegeri secrete cu puterea.

Costiuc este cunoscut ca un activist de teren: parcurge țara cu un microbuz, transmite în direct din diverse locații și documentează abuzuri ale funcționarilor. A fost printre primii politicieni moldoveni care au exploatat rețelele sociale, transformând live-urile pe Facebook și TikTok într-un instrument eficient de promovare. Videoclipurile sale adună sute de mii de vizualizări, iar audiența depășește granițele Moldovei, incluzând diaspora.

În 2022, Costiuc a fost reținut 72 de ore și plasat ulterior în arest la domiciliu într-un dosar privind înstrăinarea frauduloasă a unor terenuri în Durlești. A fost eliberat în martie, iar în mai apărea cu șampanie și flori la casa lui Igor Dodon, tocmai arestat. Fostul președinte al Parlamentului, Adrian Candu, apropiat al lui Plahotniuc, a afirmat în 2021 că Costiuc ar fi fost finanțat de echipa lui Plahotniuc pentru a juca rolul de „spoiler” electoral. Costiuc a negat acuzațiile și l-a amenințat pe Candu cu judecata. În 2025, a izbucnit un conflict deschis cu conducerea poliției: permisul de conducere i-a fost suspendat de mai multe ori în timpul campaniei electorale, iar microbuzul partidului a fost ridicat la parcarea de penalizare — acțiuni pe care le-a catalogat drept „comandă politică” în favoarea PAS.

În ultimii ani, colaborează strâns cu partidul conservator și unionist AUR din România, avându-l ca partener principal pe George Simion. La alegerile prezidențiale din 2025 l-a susținut deschis pe Simion, cei doi filmând împreună spoturi electorale și efectuând o vizită comună la Washington, unde și-au exprimat sprijinul față de administrația Donald Trump. La alegerile parlamentare din 2025, „Democrația Acasă” a mizat masiv pe TikTok, iar potrivit Expert Forum România, partidul a fost promovat printr-o rețea de conturi potențial neautentice care au generat 16 milioane de vizualizări. Tot în octombrie 2025, Costiuc a obținut pentru prima dată mandat de deputat în Parlamentul Republicii Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: