VIDEO Protest la cariera de nisip din Bîrnova. Oamenilor le este frică că ar putea rămâne fără acoperiș din cauza exploziilor

Protest la cariera de nisip din satul Bîrnova, raionul Ocnița. Oamenii s-au adunat pentru a cere stoparea lucrărilor. Aceștia se tem că vor rămâne fără acoperiș deasupra capului din cauza exploziilor de la carieră, care au loc o dată pe lună. Astăzi, locuitorii nu i-au lăsat pe mineri să execute explozia planificată, scrie NordNews.

Oamenii se plâng că locuințele lor sunt pline de fisuri, iar exploziile zguduitoare le sperie copiii.

„Uitați-vă, doamnă, o vacă s-a zmuncit, iar un copil a plecat după ea, cade și el acolo. Așteptăm să se întâmple ceva? Poate atunci vor îngrădi. Ei lucrează aici de ani de zile și nu se țin de cuvânt. Eu nu vreau să-i mai văd la noi în sat, noi nu-i mai credem. 

„Noi dorim să plece de aici, să ne lase în pace. La noi casele s-au dărâmat, fântânile au secat. Ultima explozie când a avut loc, nepoțica a început să plângă. Mămunea, ce-i asta? E cutremur sau a venit războiul?”

„În clădirile din margine, sunt persoane la care au crăpat sobele în casă, se împrăștie. Va veni tovarășul răspunzător să facă soba?”, susțin locuitorii.

Iulia Garbagiu are în apropiere de careiera de nisip, câteva sote de pământ. Femeia susține că îi este frică să meargă în câmp.

„Iată acolo, unde sunt zarzării, sunt și pietre foarte mari. Ultima explozie când a avut loc eu stăteam în casă, (scoate sunt oleacă bolnavă) se cutremura patul și televizorul”, afirmă Iulia Garabagiu.

Iar Angela Corsan spune că a obosit să-și repare casa după explozii.

„Ne-am întâlnit cu această problemă în ultimii 5 ani, poate mai mult. Este o problemă mare. Apar crăpături mari la casă și nu cred că-i normal”, zice femeia.

Primarul este de partea sătenilor. Alesul local spune că a scris mai multe petiții, dar fără rezultat.

„Noi blocăm exploziile necontrolate, să fie clar. Vrem ca aceste explozii să fie legale și controlate. 30-40% din casele din sat s-au dărâmat din cauza exploziilor, a dispărut apa din fântâni. Cancelaria de Stat ne-a informat că mă așteaptă luni, la audiență, unde voi merge cu un grup de oameni. Încercăm să ajungem la minister”, spune alesul local.

De cealaltă parte, administrația S.C. „Sablex-Plus” SRL susține că nu încalcă regulile stabilite de Institutul de Geologie și Seismologie.

„Au venit cei de la institut de trei ori, am măsurat și au constatat că nu trebuie să punem mai mult de 4 mii de kilograme. Noi nu punem mai mult în explozibil decât a fost stabilit legal. Exploziile sunt făcute de întreprinderea de stat, noi scriem cerere, ei vin”, declară Vladimir Pohopol.

Cariera de piatră din satul Bîrnova activează din anul 2008 și este bogată în nisip cuartos de producere a sticlei. În sat locuiesc peste 2300 de persoane.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Radio Moldova

Petiție după BAC la matematică, profil real: se cere inclusiv organizarea unui nou examen. Reacția Ministerului Educației

Pe online a fost lansată o petiție care a adunat peste 700 de semnături în legătură cu examenul de bacalaureat la matematică, profil real. Autorii susțin că testul a inclus exerciții de dificultate foarte ridicată și îl compară cu probleme din competiții sau examene universitare. Aceștia solicită reducerea baremului de evaluare, măsuri compensatorii sau organizarea unui nou examen. O profesoară de matematică a afirmat că „acest test a fost conceput, din start, pentru eșec”. Ministerul Educației a declarat că testul a fost elaborat în conformitate cu programa și curriculumul național. Totodată, a menționat că înțelege „preocupările privind gradul de dificultate al unor itemi”, precizând că vor fi analizate rezultatele examenului pentru a verifica „eventualele elemente care necesită clarificări metodologice”.

Ce se solicită în petiție

Petiția a fost inițiată în numele „elevilor, părinților și profesorilor din Republica Moldova”. Aceasta a fost adresată Ministerului Educației și Cercetării și Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare.

Semnatarii își exprimă „profunda nemulțumire față de nivelul de dificultate al examenului de bacalaureat la matematică, profil real, sesiunea 2026”. „Considerăm că subiectele propuse au depășit semnificativ nivelul mediu al unui examen național de bacalaureat. În loc să evalueze echilibrat competențele dobândite pe parcursul anilor de studiu, testul a inclus exerciții de dificultate foarte ridicată, comparabile cu probleme întâlnite în competiții sau examene universitare. Una dintre cele mai mari probleme este faptul că examenul nu a oferit șanse reale nici măcar elevilor de nivel mediu (nota 5–6) să acumuleze punctajul necesar pentru promovare. Un examen de bacalaureat trebuie să permită tuturor elevilor care au atins competențele minime să poată obține o notă de trecere prin rezolvarea exercițiilor de bază și medii”, au adăugat semnatarii.

Astfel, semnatarii au solicitat „analizarea urgentă a situației” și luarea uneia sau mai multor măsuri: reducerea baremului de evaluare/ajustarea punctajului de promovare; reevaluarea gradului de dificultate al subiectelor; aplicarea unor măsuri compensatorii echitabile pentru toți candidații; iar, „în cazul în care se consideră necesar, anularea sesiunii curente și organizarea unui nou examen, la un nivel echilibrat și accesibil”.

Ce spune o profesoară de matematică

Gabriela Diaciuc, profesoară de matematică la un liceu din Fălești, a scris pe o rețea de socializare că, pentru mulți dintre elevi, acest examen „a fost un șoc psihologic cumplit”.

„În calitate de pedagog, văd clar principala problemă: acest test este conceput, din start, pentru eșec. Am sentimentul profund că scopul autorilor testului nu este de a verifica ce a învățat copilul în anii de școală, ci de a-l „prinde” pe greșeală, de a-l induce în eroare și de a-i reduce artificial nota. Însăși structura exercițiilor este construită în așa fel încât elevul să se împiedice”, a adăugat profesoara.

Cadrul didactic a vorbit, în acest context, despre necesitatea modificării structurii testului de bacalaureat la matematică.

Reacția Ministerului Educației

Ministerul a declarat că, împreună cu Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare (ANCE), a luat act de petiție. „Apreciem implicarea elevilor, a părinților și a cadrelor didactice în dezbaterile privind examenele naționale și considerăm că opiniile argumentate contribuie la îmbunătățirea continuă a procesului educațional”, a adăugat Ministerul Educației.

În același timp, Ministerul a declarat că „subiectele examenului au fost elaborate în conformitate cu programa de examen și curriculumul național la disciplina Matematică, respectând procedurile de elaborare, verificare și validare aplicabile evaluărilor naționale”.

„Totodată, înțelegem preocupările exprimate privind gradul de dificultate al unor itemi și impactul acestora asupra rezultatelor. ANCE va analiza rezultatele probei, inclusiv aspectele semnalate în petiție, pentru a verifica eventualele elemente care necesită clarificări metodologice. Menționăm că procesul de evaluare are loc în conformitate cu actele normative în vigoare, fiind desfășurat de profesioniști în domeniul de activitate care se bucură de aprecierea comunității educaționale. În cazul în care analiza va evidenția necesitatea unor măsuri suplimentare, acestea vor fi adoptate în conformitate cu cadrul normativ în vigoare. Evaluarea va fi realizată cu profesionalism, obiectivitate și în interesul superior al copiilor și al asigurării echității procesului de examinare”, a precizat Ministerul.

Sesiunea de bacalaureat 2026 a început pe 2 iunie și se va desfășura până pe 19 iunie. La nivel național activează 92 de centre de bacalaureat, dintre care 31 în municipiul Chișinău. La sesiune sunt înscriși peste 18 800 de candidați, inclusiv 1 866 de restanțieri din anii precedenți.

Rezultatele sesiunii de bază vor fi afișate pe 25 iunie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: