IGSU

(VIDEO) „S-a dus singur la vale”. Declarațiile șoferului de autobuz care a avariat 15 mașini

Șoferul autobuzului de linie, care a avariat circa 15 mașini, în apropierea unei stații de așteptare din str. Vasile Alecsandri susține că a pus frâna de mâna, iar acesta s-a pornit din loc din cauza unor defecțiuni electronice.

„Am parcat autobuzul la stație, după care m-am dus la Dispecerat. Când am venit, nu era autobuzul. Mă uit la deal, la vale, nu-i. Mi-a spus un bărbat că s-a cotit la vale. L-am verificat, frâna de mâna era pusă, dar dacă el e electronic cine știe ce are. El s-a dus singur la vale”, a spus șoferul autobuzului pentru Protv.md.

În legătura cu accidentul produs Direcția Generală Transport Public și Căi de Comunicație (DGTPCC) a solicitat Parcului Urban de Autobuze (PUA) inițierea unei anchete de serviciu. În urma acesteia urmează să fie stabilite cauzele producerii accidentului.

DGTPCC remarcă că autobuzul a fost emis pe linie în condiții tehnice corespunzătoare, toate unitățile de transport fiind verificate tehnic, în fiecare dimineață, înainte de ieșirea pe rute.

Totodată, cei de la Direcție spun că PUA va repara toate prejudiciile aduse, prin intermediul companiei de asigurări cu care este semnat contract.

Amintim că în dimineața de 8 decembrie, pe un canal de telegram au apărut imagini cum un autobuz de linie a avariat 15 mașini, în apropierea unei stații de așteptare din str. Vasile Alecsandri din centrul capitalei.

Trei persoane au fost rănite, fiind transportate la spital pentru îngrijiri medicale.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Ceban distruge artă „din cauza LGBT”?/ Consilierul lui Dodon, despre „kuliok/ Nu e sărăcie în Moldova?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Ex-consilier al lui Dodon, audiat: „A fost șarlatanie politică”
— „Apartamentul deschis” a fost demolat. Activiștii au protestat în fața Primăriei
— Casa de cultură din Cișmichioi: Adevărata valoare sunt oamenii
— Transportul suburban și interurban din Transnistria se va ieftini
— Primarul municipiului Comrat vrea să devină bașcan al Găgăuziei?
— Noi atacuri Israel-Iran: Ambasadorul Moldovei vine cu detalii
— Drona care a explozat la Orhei este ucraineană? Ce spune MAE și Kievul?
— Acoperișul unei locuințe din Chișinău, în flăcări
— Maia Sandu, despre un nou mandat: Nu am încălcat niciodată Constituția
— Sandu, despre blocajul din Găgăuzia: Nu m-aș mira să fie implicată Rusia
— Ce înseamnă sărăcia pentru moldoveni?


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: