unimedia

VIDEO Scandal la Franzeluța. Angajații sunt nemulțumiți de intenția de a schimba directorul

Angajații întreprinderii Franzeluța au protestat în dimineața de 21 aprilie față de demiterea directorului interimar Victor Matcov. Potrivit surselor NM din cadrul întreprinderii, angajații au fost adunați pentru o întâlnire cu directorul general adjunct al Agenției Proprietății Publice (APP) Tatiana Savva. O parte dintre angajați și-au manifestat, cu această ocazie, indignarea.

Protestul a avut loc în dimineața de 21 aprilie, din motivul posibilei demiteri a directorului întreprinderii Franzeluța, Victor Matcov.

O sursă a declarat pentru NM că la întreprindere a venit adjunctul directorului de la APP Tatiana Savva cu un buchet de flori, pentru a anunța despre plecarea directorului interimar, Victor Matcov. Potrivit aceleiași surse, cu o zi mai devreme, Matcov a fost chemat la APP și presat să scrie o cerere de demisie. Conform surselor NM, Matcov a povestit despre cele întâmplate angajaților.

Atunci când Savva a venit la întreprindere, aceasta a fost întrebată de ce directorul interimar este concediat, dacă indicatorii economici s-au îmbunătățit. În replică, potrivit interlocutorului NM prezent la protest, Savva a răspuns că șeful întreprinderii ar vrea să demisioneze din motive de sănătate, iar APP este în drept să decidă pe cine să numească și pe cine să demită. Într-un final, Savva a plecat, iar angajații și-au reluat munca.

Menționăm că portalul Unimedia a publicat un video în care se vede cum angajații i-au înconjurat pe Victor Matcov și Tatiana Savva. Aceștia au întrebat care sunt motivele demisiei. Savva explică că Matcov a scris din proprie inițiativă de două ori cerere de demisie. Răspunsul a fost huiduit.

Victor Matcov nu a răspuns la apelurile și sms-ul corespondentului NM. Nici telefonul de serviciu de la Franzeluța nu este disponibil. Nu am reușit să obținem un comentariu nici de la șeful APP, Eugen Cozonac. Serviciul de presă al APP a declarat pentru NM că doar șeful instituției este în măsură să comenteze situația.

***

Victor Matcov a fost numit în funcția de director interimar al întreprinderii Franzeluța în toamna anului trecut. Anterior, a fost șeful direcției achiziții și vânzări din cadrul întreprinderii.

APP este acționarul majoritar al întreprinderii Franzeluța – 55,2% din acțiuni.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ambasada SUA, mesaj după alegerile parlamentare din Moldova: „Așteptăm cu nerăbdare să colaborăm cu viitorul guvern”

Ambasada Statelor Unite la Chișinău a felicitat cetățenii Republicii Moldova pentru participarea la alegerile parlamentare din 28 septembrie, precum și partidele care au obținut mandate în Parlament.

„Felicităm poporul Republicii Moldova pentru participarea la alegerile parlamentare. Felicitări Partidului Acțiune și Solidaritate și tuturor partidelor care au trecut pragul pentru a fi reprezentate în Parlament. Așteptăm cu interes să colaborăm cu viitorul guvern pe subiecte de interes comun”, se menționează în comunicatul transmis de instituția diplomatică.

***

Cinci formațiuni politice acced în viitorul Parlament al Republicii Moldova, după alegerile din 28 septembrie, potrivit datelor oficiale prezentate după prelucrarea tuturor voturilor din țară și din diaspora. Este vorba despre Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) – care conduce detașat cu 50,20% din voturi – Blocul „Patriotic” (24,17%), Blocul „Alternativa” (7,96%), Partidul Nostru (6,20%) și Partidul „Democrația Acasă” 5,62%).

Conform analizei ADEPT, configurația viitorului Legislativ ar putea fi următoarea:

  1. PAS, condus de Igor Grosu – 55 mandate;
  2. Blocul „Patriotic”, condus de Igor Dodon, Vladimir Voronin și Vasile Tarlev – 26 mandate;
  3. Blocul „Alternativa”, condus de Ion Ceban, Ion Chicu, Mark Tkaciuk și Alexandr Stoianoglo – 8 mandate;
  4. „Partidul Nostru”, condus de Renato Usatîi – 6 mandate;
  5. „Democrația Acasă”, condus de Vasile Costiuc – 6 mandate.

Astfel, conform rezultatelor preliminare, PAS va avea majoritatea necesară pentru a guverna de unul singur și în următorii patru ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: