VIDEO „Tu m-ai făcut pe mine comunist?” Ceartă într-un studiou TV între doi candidați la șefia Chișinăului

Ceartă în studioul TV8 între doi candidați la șefia municipiului Chișinău. Pretendentul la fotoliul de primar din partea Partidului Coaliția pentru Unitate și Bunăstare (CUB) Ion Bulgac l-a numit „comunist” pe contracandidatul său Ion Purice, de la Partidul Liberal (PL). Prin urmare, între cei doi a avut loc un schimb de replici și acuzații. Comentariile la acest subiect au continuat și pe rețelele de socializare. Iar Purice a spus că-l va da în judecată pe Bulgac. 

În pauza dezbaterilor electorale de la TV8, candidatul CUB Ion Bulgac a menționat că se află „în platou cu 3 comuniști”. De menționat că la dezbateri s-au întâlnit Ion Bulgac de la CUB, Diana Caraman – de la Partidul Comuniștilor, Ion Purice – de la Partidul Liberal și Mihail Poleanschi – de la Congresul Civic.

Candidatul Partidului Liberal la șefia capitalei Ion Purice s-a arătat indignat de mențiunea lui Bulgac.

Ai umblat prin 10 partide. (…) Și îmi spui mie că eu sunt comunist. Tu îți dai seama ce vorbești? Băi tu îți dai seama? Uite ce am eu la piept, tu m-ai făcut pe mine comunist? Papagal. Nu te râde că ai să mânânci una între coarne. De ce mă faci tu pe mine comunist? De ce mă faci? De unde ai luat argumentele că eu sunt comunist? (…) Nu îmi zice mie comunist. (…) Comunistule, ce ești tu. (…) Eu cu tine am fost în aceeași clasă? Am învățat în aceeași grupă să îți permiți să-mi zici tu mie comunist?”, a reacționat Purice.

Comentariile la acest subiect au continuat și pe rețelele de socializare.

Ion Bulgac a scris că „ieșirea nesuferită a domnului Ion Purice, candidatul PL pentru primăria capitalei, este nimic altceva decât un act de cabotinism și o dovadă crasă a lipsei de bun simț”.

Înțeleg foarte bine tentativa lui de a mă atrage într-o ”dispută” la nivel de babuini, dar eu am preferat să dau dovadă de educație și cumpătare, așa cum m-au învățat părinții și profesorii mei să fac. „Liberalul” Purice s-a apucat să promită că primăria, în administrația lui, va veni să măture curțile blocurilor și să facă ordine, lucru care nu are nici o legătură cu liberalismul. Liberalii luptă pentru descentralizare și asumare de responsabilitate la nivel de individ, lucru pe care domnul l-ar fi știut dacă mergea la școală. PL este un partid expirat, care a făcut un deserviciu extraodinar tuturor oamenilor liberi din Republica Moldova, și tuturor celor care simt românește”, a scris el.

Totodată, Bulgac a menționat că a „examinat oportunitatea sesizării organelor competente pe marginea acestui caz”.

Dar nu o voi face din simplu motiv că între mine și domnul în cauză, pur principial, nu poate exista o discuție publică”, a conchis el.

Și Ion Purice s-a expus la subiect.

Tânărul Ion Bulgac de la partidul CUB, m-a făcut aseară în platoul TV8.MD „comunist”! Mai prin asemenea exprimări îmi ponegrește și înjosește familia și Neamul, dar mai cu seamă buneii mei care au fost deportați și împușcați de comuniști!!!”, a comunicat el.

Purice a spus că-l va da în judecată.

Cel mai probabil o să-l dau în judecată pentru asemenea ponegriri nefondate, regret limbajul mai „puțin plastic”utilizat”, iar în același timp contează demnitatea mea și a tuturor compatrioților cu viziuni liberale, unioniste și românești. După dezbateri acest tânăr de 23 ani, a continuat retorica legându-se de familia și copii mei… Inadmisibil!”, a precizat candidatul PL.

Disclaimer! Redacția NM condamnă Condamnă apelurile de violență, dezumanizare, revanșism, xenofobie, discurs instigator la ură și exploatarea fobiilor dar și a prejudecăților, inclusiv în timpul războiului. Nu tolerăm manipulările îndreptate către divizarea oamenilor în „ai noștri” și „străini” în funcție de naționalitate, proveniență etnică, limbă, religie sau convingeri, sex, vârstă, posibilități limitate, viziuni, loc de trai, apartenență, orientare sexuală, etc. Misiunea noastră este informarea corectă a cititorilor despre ceea ce se întâmplă și susținerea principiilor drepturilor omului, toleranței, libertății de exprimare și gândire, diversitate, precum și respectarea drepturilor minorităților.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

pas2025.md

Mai mulți medici primeau fraudalos diplome la medicină? Emil Ceban răspunde acuzațiilor

Ministrul Sănătății, și fostul rector al Universității de Stat de Medicină și Farmacie din Chișinău, Emil Ceban, susține că informațiile despre un rezidențiat care nu s-ar fi desfășurat în realitate la USMF sunt false. Fostul rector al universității afirmă că a aflat de la presă despre perchezițiile care au loc în România. El subliniază că toate diplomele și activitățile studenților sunt urmărite printr-un sistem digital riguros. Rectorul mai precizează că orice absență este înregistrată automat, iar acuzațiile nu corespund realității.

„Universitatea utilizează un sistem informațional în care fiecare student, de la înscriere până la absolvire, este monitorizat zi de zi. Totul este documentat și digitalizat: fiecare curs, fiecare examen și fiecare notă. Nimeni nu le poate modifica. Dacă un student lipsește mai mult de 2-3 zile, sistemul generează automat o alertă. Prin urmare, aceste acuzații sunt false”, a declarat fostul rector.

Despre perchezițiile din România, rectorul a adăugat că „organele competente se ocupă de acest caz, iar când vom avea rezultatele, vom oferi explicațiile necesare”.

„După ședința de guvern o să mă autosesizez, o să sun la organele competente, o să facem legătură cu colegii noștri din România și o să avem o claritate și o să vă dăm un răspuns clar pe această întrebare”, a mai spus rectorul.

Amintim că Parchetul General din România, și ofițerii IGPR au efectuat 14 percheziții în București și mai multe județe, inclusiv la sediul unei instituții publice. Ancheta vizează posibile infracțiuni de înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale, fals informatic, uz de fals și exercitarea fără drept a unei profesii. Potrivit procurorilor, 12 persoane urmează să fie duse la audieri, dacă vor fi depistate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: