Poliția de Frontieră

VIDEO Un bărbat din Călărași, oprit în trafic cu 2,3 tone de alcool transportat ilegal din Transnistria

O familie din Călărași – tatăl și fiul ar fi pus pe roate o afacere cu alcool transportat clandestin din regiunea transnistreană. Unul din membrii familiei a fost reținut în trafic în timp ce transporta două cisterne pline cu alcool pentru care nu a putut prezenta acte de proveniență și posesie. În total, erau transportate 2,3 tone, informează Poliția de Frontieră.

Ofițerii Secției Echipe Mobile de comun cu ofițerii de investigație din cadrul Direcției regionale Vest au acționat în baza unor informații operative, reușind reținerea în flagrant a unei persoane implicate în trafic ilegal de alcool. Conform schemei infracționale, alcoolul era transportat din regiunea transnistreană prin localitățile rurale și drumuri de țară, evitându-se deplasarea pe traseele naționale.

În seara de 30 aprilie curent, în jurul orei 19:30, microbuzul ce transporta două cisterne pline cu lichid incolor, a fost urmărit în trafic pe traseul Nisporeni-Ungheni, stoparea vehiculului fiind realizată în dreptul localității Valea Mare,raionul Ungheni. Șoferul, un bărbat de 60 de ani, cu greu s-a lăsat convins să tragă pe dreapta.

Pentru cele 2,3 tone de alcool, acesta nu a putut prezenta documente legale de provenienţă, ca rezultat s-a dispus ridicarea în vederea confiscării a întregii cantităţi de alcool.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Elon Musk

Elon Musk a anunțat despre crearea unei noi formațiuni politice numită „America”

Elon Musk, om de afaceri miliardar din SUA, a anunțat crearea unui nou partid politic numit „America”. S-a întâmplat în urma realizării unui sondaj pe rețeaua de socializare X, pe 4 iulie.

Cu un raport de 2 la 1, ați spus că vreți un nou partid politic – și îl veți avea. Când vine vorba de falimentul țării noastre cauzat de cheltuieli excesive și corupție, se pare că trăim într-un sistem monopartid, nu într-o democrație. Astăzi, partidul „America” a fost format pentru a vă reda libertatea”, a scris Elon Musk pe X în seara zilei de 5 iulie.

Potrivit lui, „una dintre modalitățile” de a obține independență față de sistemul bipartid este concentrarea „pe două-trei locuri în Senat și opt-zece circumscripții din Camera Reprezentanților”. „Având în vedere majoritatea minimă din legislativ, acest lucru ar fi suficient pentru a asigura un vot decisiv asupra legilor controversate și pentru a garanta că ele reflectă voința reală a poporului”, a declarat el.

Precizăm că Elon Musk a organizat un sondaj chiar de Ziua Independenței SUA, întrebându-și urmăritorii dacă își doresc independență față de sistemul politic bipartid. Două treimi dintre respondenți (65,4%) au răspuns afirmativ, în timp ce 34,6% s-au declarat împotrivă.

Potrivit Meduza, Elon Musk a amenințat anterior că va crea o nouă formațiune politică în cazul în care Congresul va vota legea privind facilitățile fiscale, pe care președintele SUA, Donald Trump, o numește „marea lege frumoasă” (The Big Beautiful Bill). Congresul a adoptat legea pe 3 iulie, iar Trump a semnat-o pe 4 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: