screenshot

VIDEO Un polițist va fi CONCEDIAT după ce a folosit gaze lacrimogene împotriva vânzătorilor din Aleea Gării (UPDATE)

Un angajat al Inspectoratului General de Poliție (IGP) a făcut uz de gaz lacrimogen pentru a dispersa oamenii adunați în Aleea Gării pentru a-și vine produsele. Imaginile au fost publicate de Vasile Costiuc, liderul Partidului „Democrația Acasă”. Contactați de NM, reprezentanții poliției au precizat că a fost inițiată o anchetă de serviciu.

Potrivit lui Costiuc, imaginile i-au fost trimise de către o femeie care a asistat la întreaga scenă.Acesta nu a precizat când anume a avut loc incidentul. Polițistul a folosit gaz lacrimogen ca să alunge vânzătorii adunați în Aleea Gării din Chișinău. Costiuc i-a cerut ministrului de Interne Ana Revenco să ia măsuri. Contactată de NM, reprezentanta poliției capitalei Natalia Stati a confirmat inițierea unei anchete de serviciu.

UPDATE (13:06) Inspectoratul General al Poliției (IGP) a anunțat că polițistul respectiv va fi concediat.

Vineri, 17 iunie 2022, a fost încheiată ancheta de serviciu în privința acestuia, cu propunerea sancțiunii „Concediere”. Zilele viitoare urmează să fie emis actul administrativ cu sancțiunea propusă”, se arată în declarația IGP.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / Newsmaker

Conferința Interguvernamentală Moldova-UE: premierul interimar Eugen Osmochescu pleacă la Bruxelles

Pe 14 iulie, la Bruxelles, va avea loc Conferința Interguvernamentală Republica Moldova-Uniunea Europeană privind deschiderea negocierilor de aderare pentru Clusterul 6 „Relații externe”. Prim-ministrul interimar, Eugen Osmochescu, va conduce delegația Republicii Moldova la cea de-a treia Conferință Interguvernamentală.

Potrivit Guvernului de la Chișinău, Osmochescu va susține declarații de deschidere a reuniunii, iar viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, va prezenta poziția de negociere a Republicii Moldova privind acest cluster.

La încheierea conferinței, premierul interimar va susține o conferință de presă alături de reprezentanții instituțiilor europene.

Conform Guvernului de la Chișinău, agenda vizitei premierului interimar include și întrevederi cu oficiali ai instituțiilor europene. Osmochescu va avea întrevederi cu Marta Kos, comisară europeană pentru Extindere; Valdis Dombrovskis, comisar european pentru Economie și Productivitate; Maroš Šefčovič, comisar european pentru Comerț și Securitate Economică. De asemenea, acesta va avea o discuție cu Gert Jan Koopman, director general al Direcției Generale Vecinătate și Negocieri privind Extinderea. Împreună cu Eugen Tomac, membru al Parlamentului European, Osmochescu se va întâlni cu tinerii câștigători ai concursului EuroQuiz 2026.

***

Amintim că, pe 10 iulie, cele 27 de state membre ale Uniunii Europene au adoptat în unanimitate poziția comună de negociere cu Republica Moldova pentru următorul grup de capitole – Clusterul 6 „Relații externe” – și au decis convocarea celei de-a treia Conferințe Interguvernamentale Moldova–UE. Guvernul de la Chișinău preciza că evenimentul va marca deschiderea oficială a negocierilor pentru acest cluster.

***

Republica Moldova, împreună cu Ucraina, a obținut statutul de țară candidată la aderarea la Uniunea Europeană în iunie 2022. Cele două state au lansat oficial negocierile de aderare în iunie 2024.

Pe 15 iunie 2026, cele 27 de state membre ale UE au deschis oficial primul cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina. Clusterul „Valori fundamentale” – primul deschis și ultimul închis – este considerat coloana vertebrală a întregului proces. Acesta acoperă statul de drept, sistemul judiciar, drepturile fundamentale și lupta împotriva corupției și acționează ca o axă centrală a întregului proces de aderare.

În total, negocierile de aderare la UE se desfășoară pe baza a 33 de capitole ale legislației europene. Acestea sunt împărțite, în linii mari, în șase blocuri tematice (clustere): „Valori fundamentale”; „Piața internă”; „Relații externe”; „Concurență și creștere incluzivă”; „Ecologie, transport și energie”; „Resurse, agricultură și coeziune politică”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: