VIDEO Zelenski s-a adresat Camerei Comunelor a Parlamentului britanic și a cerut înăsprirea sancțiunilor pentru Rusia

Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, s-a adresat Camerei Comunelor a Parlamentului britanic, printr-o videoconferință. În discursul său, Zelenski i-a mulțumit prim-ministrului Boris Johnson pentru sprijinul Ucrainei și a cerut înăsprirea sancțiunilor împotriva Rusiei, relatează BBC.

Zelenski a comparat lupta Ucrainei împotriva Rusiei cu acțiunile militare ale Marii Britanii împotriva Germaniei naziste în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. „Nu ați vrut să vă pierdeți țara când naziștii au vrut să vă preia țara. Și a trebuit să luptați pentru Marea Britanie”, a adăugat el.

Potrivit lui Zelenski, poporul ucrainean a dat dovadă de eforturi eroice în lupta cu trupele ruse. „Obuzul nu ne-a rupt”, a subliniat Zelenski.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Fată de 16 ani din Moldova, obligată să se prostitueze. Trei persoane, inclusiv administratorul unui hostel, condamnați

O adolescentă din sudul Republicii Moldova, care a plecat de acasă în urma unui conflict cu familia, a fost forțată să se prostitueze, fiind drogată pentru a asigura prestarea serviciilor sexuale. Cazul a avut loc în 2019, pe teritoriul municipiului Chișinău. Doi bărbați, printre care administratorului unui hostel din capitală, și o femeie, care au exploatat victima, au fost condamnați la câte 15 și, respectiv, 13 ani de închisoare. Informațiile au fost confirmate de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) într-un comunicat din 10 februarie.

Potrivit PCCOCS, în 2019, adolescenta de 16 ani din Cantemir se afla în conflict cu familia sa și a recurs la o călătorie la Chișinău. Aceasta nu avea un loc de trai în capitală, iar tânăra condamnată, care avea atunci 20 de ani și a cunoscut-o pe Telegram printr-o cunoștință comună, a primit-o în apartamentele pe care le închiria. Inculpata presta servicii sexuale în locuințele respective.

După o perioadă, condamnata a amenințat adolescenta că o va alunga din apartament, în cazul în care nu-i va da bani. Astfel, victima a fost constrânsă să presteze și ea servicii sexuale, în baza anunțurilor publicate de tânăra condamnată pe platforma „999.md”.

În condițiile în care victima avea consimțământul viciat din cauza vârstei fragede de 16 ani, nu avea bani și era în conflict cu familia, aceasta era drogată cu „sare” și alcool pentru exploatare sexuală comercială. Zilnic, aceasta presta servicii sexuale de la 1 la 7 clienți, atât în apartament, cât și în alte locații. Toți banii, însă, îi dădea tinerei condamnate”, a menționat PCCOCS.

În schema de traficare, condamnatul care avea la acel moment 28 de ani a avut rol de transportator și responsabil de asigurarea contactului dintre clienți și adolescenta exploatată sexual. Însă, cei mai mulți clienți erau puși la dispoziție de către condamnatul care era administrator al unui hostel din municipiul Chișinău, cu vârsta de 39 de ani.

Schema de traficare a copilei a fost deconspirată de autorități, la puțin peste 40 de zile de la începerea exploatării sexuale comerciale, după ce un client venise în apartament pentru ca să i se presteze servicii sexuale, unde condamnata i-o prezentase pe adolescentă. Clientul, însă, a refuzat să beneficieze de prestarea serviciilor, așa cum observase vârsta fragedă a victimei și faptul că era drogată. Ulterior, acesta a denunțat autorităților cele văzute, iar cei trei au fost plasați în arest în 2019.

Adolescenta traficată a fost primită într-un Centru de plasament din Chișinău, unde a beneficiat de îngrijiri medicale și asistență psihologică.

În 2022, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale a trimis în judecată dosarul penal.

Prima instanță i-a condamnat pe cei doi bărbați la câte 15 ani de închisoare, iar tinerei i-a fost stabilită o pedeapsă de 13 ani de închisoare. Totodată, la solicitarea victimei, cei trei condamnați urmează să-i achite suma de 25 000 lei ca prejudiciu moral. Suplimentar pedepsei cu închisoarea de 15 și 13 ani, la solicitarea procurorilor PCCOCS, după ieșirea din închisoare, cei trei nu vor putea munci în domenii legate de copii timp trei ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: