Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare

Vin moldovenesc, creat cu ajutorul inteligenței artificiale, expus în Germania. Ministerul Agriculturii: Este revoluționar

Primul vin moldovenesc creat cu ajutorul inteligenței artificiale – Chelaris – este expus, în aceste zile, la expoziția ProWein 2024, din Germania. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare califică evenimentul drept unul „istoric pentru vinificația din Moldova”. În total, la expoziția din Germania, care este una dintre cele mai prestigioase și importante evenimente internaționale dedicate industriei vinului și băuturilor spirtoase, sunt prezente 51 de vinării moldovenești.

„Acest an marchează un moment istoric pentru vinificația din Moldova: este lansat Chelari, un vin revoluționar creat cu ajutorul inteligenței artificiale. Chelaris este o fuziune între patrimoniul viticol secular al țării și cele mai avansate tehnologii”, anunță Ministerul Agriculturii.

Oaspeții sunt așteptați până pe 12 martie, la standul Wine of Moldova, „pentru a celebra spiritul inovator, bogăția tradițiilor și gustul autentic al vinurilor noastre”, anunță sursa citată.

Expoziția este organizată anual la Düsseldorf, Germania. Aici se adună mii de expozanți, vizitatori, somelieri, comercianți și experți din întreaga lume.

Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare
Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare
Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare
Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Incident armat în Chișinău: un bărbat a ajuns la spital, după ce a fost împușcat în urma unui conflict

Un bărbat a rănit prin împușcare un alt bărbat, în urma unui conflict produs în noaptea de 27 iunie, la Chișinău. Viața victimei se află în afara pericolului, iar pe numele atacatorului a fost pornit un dosar penal. Informația a fost raportată de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Conform IGP, în jurul orei 22:00, polițiștii au intervenit la un incident produs în sectorul Botanica al capitalei, unde un bărbat din raionul Strășeni, aflat în ospeție, în urma unui conflict izbucnit între mai multe persoane, ar fi folosit o armă de foc.

Preliminar s-a stabilit că, în timpul altercației, acesta a rănit, prin împușcare, un bărbat în regiunea antebrațului stâng. Victima a fost transportată la spital, unde a primit îngrijirile medicale necesare, viața acesteia fiind în afara oricărui pericol.

Pe caz a fost inițiată o cauză penală, iar bărbatul urmează să fie reținut pentru 72 de ore.

Totodată, în cadrul acțiunilor de documentare s-a stabilit că arma utilizată era deținută ilegal.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: