Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images

Vladimir Zelenski, așteptat pe 12 martie în România: cu cine se va întâlni și ce se va discuta

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, este așteptat pe 12 martie în România. Potrivit agendei președintelui României, Nicușor Dan și Vladimir Zelenski vor avea discuții tête-à-tête, urmate de convorbiri oficiale și declarații comune de presă.

Vladimir Zelenski va fi primit la Palatul Cotroceni la ora 13:30. Potrivit Administrației Prezidențiale române, Nicușor Dan și Vladimir Zelenski vor efectua o fotografie oficială, urmată de convorbiri tête-à-tête, convorbiri oficiale și declarații comune de presă.

Declarațiile comune de presă vor avea loc aproximativ la ora 15:00.

Guvernul României a precizat că președintele Ucrainei va avea o întrevedere și cu prim-ministrul Ilie Bolojan. „Pe agenda discuțiilor se vor afla teme care privesc cooperarea bilaterală și în plan european”, a comunicat Guvernul.

Ce vor discuta cei doi președinți

Potrivit Administrației Prezidențiale române, Nicușor Dan și Vladimir Zelenski vor avea consultările bilaterale în contextul împlinirii recente, la 24 februarie, a patru ani de la declanșarea de către Rusia a războiului de agresiune împotriva Ucrainei.

Agenda discuțiilor va include teme care să faciliteze consolidarea unei relații bilaterale cuprinzătoare, constructive, orientate spre viitor, a adăugat instituția prezidențială. Potrivit sursei citate, discuțiile se vor axa pe dezvoltarea dialogului politic, intensificarea cooperării economice, cooperarea sectorială în domenii precum energia și industriile de apărare, dezvoltarea conectivității și de proiecte transfrontaliere, și pe rolul României în procesul de reconstrucție a Ucrainei. De asemenea, cei doi șefi de stat vor avea un schimb de opinii privind aspecte de actualitate, precum procesul de extindere a Uniunii Europene, relația transatlantică, situația de securitate în regiunea Mării Negre și evoluțiile de ultimă oră la nivel regional și global.

Potrivit Administrației Prezidențiale române, Nicușor Dan se va referi la necesitatea avansării dialogului bilateral în domeniul respectării drepturilor persoanelor aparținând minorității române din Ucraina, inclusiv dreptul la educație în limba maternă.

***

Potrivit Hotnews.ro, cea mai recentă vizită a lui Vladimir Zelenski în România data din 10 octombrie 2023, când liderul ucrainean s-a întâlnit la Cotroceni cu președintele de atunci, Klaus Iohannis, și a discutat la Guvern cu premierul de la acea vreme, Marcel Ciolacu. Vizita din 12 martie vine la o zi după ce autoritățile române au aprobat solicitarea Statelor Unite de a trimite în România, în contextul războiului din Iran, trupe suplimentare, avioane de realimentare și echipamente de monitorizare.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate pe tema securității energetice a Moldovei

Președinta Maia Sandu a convocat pentru marți, 26 mai, ora 14:00, ședința Consiliului Național de Securitate, anunță Președinția Republicii Moldova.

Reuniunea va fi dedicată securității energetice a țării, în contextul volatilității piețelor energetice globale și al tensiunilor din Orientul Mijlociu. Participanții vor evalua impactul acestor factori asupra Republicii Moldova și vor analiza măsurile luate pentru protejarea cetățenilor și a economiei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: