gagauzinfo.md

Vlah îl amenință cu judecata pe Grosu, după ce a fost acuzată de legături cu Șor: „Să-l educăm”

Lidera Partidului Republican „Inima Moldovei” (PRIM), Irina Vlah, a anunțat că a depus pe 28 iulie o cerere prealabilă împotriva președintelui Parlamentului, Igor Grosu, după ce a declarat că ar fi afiliată oligarhului fugar Ilan Șor. Politiciana îl acuză pe Grosu că ar minți și îi solicită să-și retragă afirmațiile, or, în caz contrar, îl va acționa în judecată. Precizările au fost făcute într-o postare pe rețelele de socializare.

Contrar oricărei logici și a faptelor, Igor Grosu a rostit în toiul nopții fantezii despre presupusele mele legături cu diverse personaje. Fără dovezi, fără temeiuri, fără fundament – a mințit cu tupeu, încrezător că va scăpa nepedepsit. Faptul că acesta este un flux incoerent plin de aiureli – nu înseamnă că va rămâne fără răspuns. Faptul că textul acuzațiilor probabil a fost scris de consultanți occidentali care lucrează în echipa electorală PAS – nu îl scutește pe Grosu de răspundere. Faptul că liderul PAS este folosit ca o cârpă de șters pe jos, însărcinându-l să difuzeze acuzații false, nu face decât să-i sublinieze rolul jalnic de politician eșuat, dar nu îl eliberează de respectarea legii”, a declarat Irina Vlah.

Politiciana a mai menționat că a depus o cerere prealabilă împotriva lui Igor Grosu. „Dacă nu va retrage afirmațiile, vom acționa în justiție. Să-l educăm pe acest om în politici și bună-cuviință politică, din păcate, e dincolo de puterile noastre. Dar să-l tragem la răspundere legal pentru minciună – asta îi vom asigura”, a spus președinta PRIM.

Amintim că, pe 26 iulie, Igor Grosu a publicat pe Facebook un mesaj cu privire la mitingul anti-guvernamental organizat în aceiași zi, la Chișinău, de PRIM, Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Partidul „Pentru Viitorul Moldovei” (PVM) și Partidul Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM) – la care poliția a documentat mai multe cazuri de recompensare a manifestanților cu câte 300 de lei, pentru prezență. „Dodon (liderul PSRM, Igor Dodon – n. r.) s-a chinuit mult timp să-l slujească pe Șor pentru a-l mulțumi pe Putin. Acum a găsit cărăușul intermediar – Vlah care le asigură contactul. Vlah servește drept borsetă de transmitere a banilor și instrucțiunilor de la Șor la Dodon. Vreau să atrag atenția tuturor cetățenilor, inclusiv celor care au crezut vreodată în intențiile socialiștilor – este important să înțelegeți ca Dodon și șor sunt aceeași gașcă lipită acum prin suportul lui Vlah. Ei nu lucrează pentru dvs, ei lucrează toți pentru Șor. Oameni buni, vă rog să nu vă lăsați prinși în scheme cu bani murdari. Oferirea și primirea de bani este ilegală”, a scris el.

Anterior, PSRM a declarat că nu are „nicio legătură” cu persoanele care ar fi oferit bani pentru participarea la manifestație. Formațiunea a catalogat datele despre remunerarea participanților drept „o provocare politică”.

Pe 22 iulie, liderii PSRM, PRIM, PCRM și PVM au comunicat că planifică să formeze un bloc electoral, pe care l-au catalogat drept „patriotic, în vederea participării la alegerile parlamentare. Igor Dodon a declarat că cele patru formațiuni sunt unite de poziții comune, printre care suveranismul și dorința de a restabili relațiile cu Federația Rusă, care de mai bine de 3 ani își continuă invazia la scară largă din Ucraina.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ministerul Sănătății al Republicii Moldova

Șapte ore de operație: o femeie din Moldova – salvată de sora sa, care i-a donat o parte din ficat

O femeie de 35 de ani a donat o parte din ficat surorii sale, în vârstă de 40 de ani, după ce aceasta a ajuns la spital în stare gravă, aflându-se în stadiul final al cirozei hepatice. În octombrie curent, la un spital din Chișinău a avut loc intervenția chirurgicală, care a durat aproximativ șapte ore și a implicat circa 40 de specialiști. Cazul a fost relatat de Ministerul Sănătății al Republicii Moldova pe 13 noiembrie.

Potrivit Ministerului Sănătății, transplantul hepatic a fost realizat la Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga” din Chișinău.

„O femeie de 40 de ani a primit o nouă șansă la viață, după ce sora ei i-a donat o parte din ficat. (…) Pacienta, D.A., a ajuns la spital în stare gravă, aflându-se în stadiul final al cirozei hepatice, cauzată de hepatita virală B și D. Evoluția bolii s-a agravat treptat de-a lungul anilor, mai ales după prima naștere. Timp de trei ani, femeia s-a aflat pe lista de așteptare pentru transplant hepatic, singura ei șansă la viață. Salvarea a venit din partea surorii mai mici, G.B., în vârstă de 35 de ani, singura persoană compatibilă din familie, care a decis să doneze o parte din ficat pentru a-i reda șansa la o viață normală”, a comunicat ministerul.

Ministerul Sănătății a precizat că intervenția chirurgicală a avut loc la mijlocul lunii octombrie și a durat aproximativ șapte ore. „A inclus două etape complexe: prelevarea porțiunii de ficat de la donatorul viu și transplantul propriu-zis. Operația a fost realizată fără complicații de o echipă multidisciplinară formată din circa 40 de specialiști – chirurgi, anesteziologi-reanimatologi, hepatologi și asistenți medicali – folosind echipamente moderne din dotarea instituției medicale”, a adăugat instituția.

Potrivit ministerului, în prezent, starea postoperatorie a ambelor paciente este satisfăcătoare. „Donatoarea a fost externată în cea de-a cincea zi după intervenție, iar beneficiara – după patru săptămâni, continuând procesul de recuperare și monitorizare medicală”, a precizat Ministerul Sănătății, adăugând că, de la începutul anului, la spitalul „Timofei Moșneaga” au fost efectuate în total opt transplanturi hepatice.

Ministerul Sănătății al Republicii Moldova
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: