Vom plăti mai puțin pentru serviciile ASP. Natalia Gavrilița: de pe umerii cetățenilor va fi ridicată o povară de 25 milioane lei

Mai multe servicii ale Agenției Servicii Publice (ASP) se vor ieftini, începând cu 9 noiembrie 2021. Ieftinirile au fost aprobate în cadrul ședinței de Guvern, la inițiativa Agenției Servicii Publice.

„Am convingerea că după concursul de achiziții ale blanchetelor pentru pașapoarte vom putea merge mai departe cu ieftiniri. Estimarea ASP este că de pe umerii cetățenilor va fi ridicată o povară de 25 milioane lei ”, a declarat în debutul ședinței Guvernului, prim-ministra Natalia Gavrilița.

În lista de servicii pentru care tarifele vor scădea, sunt:

  • înregistrarea căsătoriei, de la 260 de lei la zero lei,
  • înregistrarea divorțului, de la 300 de lei la 210 lei,
  • schimbarea numelui sau prenumelui – de la 290 la 230 lei,
  • modificarea sau corectarea unui act de stare civilă – de la 140 la 50 de lei,
  • declararea pierderii actului de identitate – de la 50 la zero lei,
  • identificarea automobilului în cazul primei înmatriculări în Moldova – de la 600 de lei la 400 de lei,
  • eliberarea plăcilor de înmatriculare pentru automobile – de la 550 la 480 de lei,
  • eliberarea unei plăci de înmatriculare (pentru remorci, transport moto) – de la 350 la 270 de lei,
  • înregistrarea unui teren – de la 320 la 240 de lei,
  • înregistrarea unui teren cu construcție sau destinație locativă – de la 340 de lei la 280 de lei, ș.a.

Directorul ASP, Mircea Eșanu, a menționat că instituția va elimina în curând mai multe cerințe birocratice în procesul de accesare a serviciilor. De asemenea, va fi simplificat accesul la serviciile ASP pentru cetățenii aflați temporar sau permanent peste hotarele țării.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, susține că actualul nivel de salarizare din sistemul polițienesc este „insuficient” pentru a motiva angajații să rămână în sistem. Potrivit acestuia, un polițist aflat la început de carieră ar trebui să aibă un salariu de cel puțin 20.000 de lei, iar pentru polițiștii cu experiență remunerația ar trebui să ajungă la 35.000 de lei. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii NM «Есть вопросы».

În prezent, salariile în sistem variază între 8.000 și 15.000 de lei, ceea ce, spune Cernăuțeanu, determină mulți angajați să părăsească sistemul. „Chiar la fiecare coleg de-al meu, când încearcă să părăsească sistemul, în mod special cei tineri care au 5–10 ani vechime în muncă, întrebarea pe care o formulăm este legată de temeiul încetării. Și răspunsul, de cele mai multe ori, este salariul insuficient”, a precizat șeful IGP.

Cernăuțeanu spune că un tânăr polițist, fără familie, ar trebui să primească un salariu de cel puțin 20 mii. Ca să mențină polițistii cu experiență în sistem, ar fi nevoie de salarii de circa 35 de mii.

„Salariul ar trebui să ajungă la 30-35 de mii de lei ca să putem menține profesioniștii în sistem și să nu îi pierdem. Din considerentul că atâta timp cât angajatul are prioritatea de a merge într-o altă instituție unde salariul este mai mare, vorbim chiar și de alte instituții bugetare, că sunt cu salariile mai mari, sau de a merge în domeniul privat”, a subliniat șeful IGP.

Cernăuțeanu a menționat că, în limita posibilităților, s-au făcut eforturi pentru achitarea unor sporuri și ore suplimentare. În plus, s-a început achitarea orelor de noapte pentru angajații implicați în astfel de ture.

„Acolo unde avem posibilitatea, am preluat mecanismul de achitare a anumitor sporuri sau ore suplimentare după caz, dar într-un procent nu pe măsura necesarului. În același timp am început a achita orele de noapte pentru angajații care sunt antrenați în orele de noapte. Chiar la moment, conform solicitării conducerii statului și a Guvernului, s-a inițiat un mecanism de identificare a îmbunătățirii sistemului de salarizare, cel puțin pentru anumite categorii de angajați. Se va începe treptat, începând cu ofițerii de urmărire penală, care sunt punctul cheie în documentarea anumitor cauze și acțiuni în poliție”, a declarat șeful IGP.

Din totalul de peste 9.000 de angajați, aproximativ 1.100 de funcții sunt vacante, care de fapt, sunt puse sub moratoriu, ceea ce înseamnă că nu pot fi ocupate prin angajări noi.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: