Colaj NM

Voronin s-a plâns că nu este invitat la emisiunile TRM. Reacție: „Trebuie să verific care ar fi motivele”

Deputatul comunist Vladimir Voronin s-a plâns că nu este invitat să participe la emisiunile „Teleradio-Moldova” (TRM). Mai mult, a acuzat un comportament, din partea companiei publice, „absolut neadecvat în campania electorală față de opoziție”. În reacție, Andrei Zapșa, director adjunct al TRM și interimar responsabil de Moldova 1 după demisia Ecaterinei Covali de la televiziune în iulie curent, a respins acuzația, menționând că monitorizările externe arată alte concluzii cu privire la reflectarea campaniei electorale. Tot Zapșa a comentat și afirmația privind invitațiile, adăugând că trebuie să verifice „cu colegii care ar fi motivele”. Schimbul de declarații a avut loc pe 3 decembrie, în timpul unor audieri la Parlament.

În timpul audierii Raportului de audit privind gestionarea resurselor și patrimoniului de către TRM în 2023-2024, la care a participat și directorul general al companiei Vladimir Țurcanu, Vladimir Voronin s-a adresat lui Andrei Zapșa: „V-ați purtat absolut neadecvat în campania electorală față de opoziție”.

Ulterior, Voronin a continuat: „Mai mult decât atât, de când dumnealui conduce televiziunea, eu, ca președinte de partid și fost președinte, n-am fost niciodată invitat la TRM. Niciodată. Asta ceva vorbește sau asta, pentru voi, e indicație de la cei care v-au votat din elicopter, sau de unde vă dau drumul în ograda TRM-ului? (…) Noi avem drepturi egale, indiferent cine ar fi astăzi la conducere, mâine sau în alte situații”.

„Toate monitorizările externe ale felului în care a reflectat Teleradio campania electorală ne-au spus că noi am reflectat această campanie într-un mod echilibrat”, a reacționat Andrei Zapșa.

Totodată, el a comentat și celelalte declarații ale lui Voronin. „În momentul în care îmi spuneți despre invitații, trebuie să verific cu colegii care ar fi motivele, dar totodată vreau să vă remarc că invităm, din toate taberele, reprezentanții partidelor de opoziție parlamentare, extraparlamentare și de la partidul de guvernare. De foarte multe ori recepționăm refuzuri pe bandă rulantă, de aceea vă rog, pe această platformă, dacă puteți să ne ajutați cu acest lucru: atunci când primiți invitații de la Teleradio, să le onorați cu prezența”, a comunicat Zapșa.

Prezent la audieri, Vladimir Țurcanu nu a comentat declarațiile lui Voronin.

Menționăm că și în 2022, Partidul Comuniștilor, condus de Vladimir Voronin, s-a plâns că nu este invitat la Moldova 1, parte a TRM. În reacție, directorul general al TRM Vladimir Țurcanu, numit în funcție în decembrie 2021, a spus că orice monitorizare va arăta „echilibrul politic” al companiei.

Ultimele participări ale lui Voronin la emisiunile TRM, potrivit informațiilor disponibile online, au avut loc în mai și septembrie 2021.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Accidentul de la Sîngerei: șoferul a fost reținut pentru 72 de ore. MAI își revizuiește procedurile interne (VIDEO)

Ministerul Afacerilor Interne își va revizui procedurile interne după accidentul din raionul Sîngerei, în urma căruia doi polițiști și-au pierdut viața în timpul serviciului, pentru a reduce consecințele unor eventuale incidente similare pe viitor. Declarația a fost făcută de conducătoarea instituției, Daniella Misail-Nichitin, după ședința Guvernului din 24 iunie.

Ministra de Interne a confirmat că, potrivit informațiilor preliminare, șoferul mașinii care i-a lovit pe cei doi polițiști ar fi adormit la volan. „Asta de fapt a condiționat acel impact în locul unde angajații serviciului de patrulare își exercitau atribuțiile de serviciu, completând un proces-verbal pe o altă contravenție comisă în acea localitate. (…) Era la volanul mașinii personale”, a spus oficiala.

Ea a mai precizat că conducătorul vehiculului a fost reținut pentru 72 de ore.

Urmare a acestui accident tragic, vom revizui și procedurile interne, astfel încât, în eventualitatea unor cazuri similare, impactul să fie unul mai mic, astfel încât să reducem riscurile unor accidente asociate cu decese sau cu traumatisme severe”, a adăugat ea.

Amintim că doi polițiști de patrulare – Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan, în vârstă de 25 de ani – au fost grav răniți pe 23 iunie, după ce au fost loviți de un automobil pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei. Cei doi se aflau pe acostament, în afara autospecialei de serviciu, care este staționată regulamentar cu semnalele luminoase în funcțiune, și documentau o contravenție în momentul impactului. Deși au fost transportați de urgență la spital, ambii au decedat în aceeași zi, pe masa de operații.

Cabinetul de miniștri a decis, în cadrul ședinței din 24 iunie, acordarea a câte un milion de lei pentru familiile celor două victime. În timpul reuniunii, premierul Alexandru Munteanu și-a exprimat regretul pentru tragedie și a declarat că autoritățile trebuie să tragă învățăminte din acest caz, pentru a preveni astfel de accidente în viitor. Adresându-se ministrei Afacerilor Interne, șeful Executivului a criticat felul în care mașina poliție a fost parcată. Potrivit acestuia, poziționarea ar fi putut fi „mai precaută”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: