Zece persoane au fost ucise într-un atac armat asupra unui bar, în Mexic

Zece persoane au fost ucise sâmbătă seara într-un bar în care patru indivizi înarmaţi au deschis focul, la Queretaro, în centrul Mexicului, a declarat şeful securităţii din acest oraş în general ferit de violenţele dintre bandele de traficanţi de droguri, relatează agenția AFP, citat de G4Media.

Cele patru persoane înarmate cu puşti au sosit într-o camionetă şi au deschis focul. Zece persoane au murit în interior şi cel puţin alte şapte au fost rănite.

Vehiculul a fost incendiat apoi, dar numărul de înmatriculare a putut fi identificat.

O persoană este reţinută şi va fi dusă la procuratura statului Quérétaro.

Barul „Los Cantaritos” este situat pe bulevardul circular din apropierea centrului istoric din Queretaro, un magnific oraş colonial care a găzduit la începutul lunii septembrie ediţia mexicană anuală a „Hay festival”, o reuniune a artiştilor şi intelectualilor.

Statul Queretaro şi capitala sa cu acelaşi nume sunt, în general, ferite de violenţa traficului de droguri şi de rivalitatea dintre bandele criminale din statul vecin Guanajuato, care are cea mai mare rată a omuciderilor din cele 32 de state ale Mexicului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Consumatorii afectația de avaria de la stația din Nisporeni, reconectați la energie electrică. Cauza defecțiunilor

Toți consumatorii afectați de avaria de la stația electrică Nisporeni au fost reconectați la rețeaua de energie electrică. Alimentarea cu electricitate a fost reluată din sursele alternative, inclusiv printr-o linie de 110 kV cu România. Informațiile au fost comunicat de Ministerul Energiei.

Ministerul Energiei a menționat că avaria de la stația electrică Nisporeni, care a provocat deconectări de lumină în patru raioane, a fost provocată de condițiile meteo nefavorabile, în special vântul puternic. Echipele tehnice intervin pentru remedierea defecțiunii.

La ora 14:26, toți consumatorii afectați au fost realimentați cu energie electrică prin circuite alternative, inclusiv prin intermediul liniei de 110 kV Țuțora (România) – Cioara (Moldova)”, a menționat ministerul.

Amintim că, în urma avariei de la stația electrică Nisporeni, au rămas fără lumină, astăzi, 18 aprilie, mai multe localități din raioanele Nisporeni, Fălești, Hâncești, și Ungheni.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: