Минобороны

Zi de doliu în Armata Națională. Un militar a decedat după ce a sărit în ajutorul unui ostaș pentru a opri o blindată căreia îi cedase frâna

Unitățile din toate garnizoanele militare au coborât drapelele în bernă în memoria locotenentului major Ivan Ciobănica, care a decedat vineri, 3 iulie, în timpul executării obligațiunilor de serviciu.

Potrivit Ministerului Apărării, militarul a sărit în ajutorul unui ostaș în termen pentru a opri o blindată, aflată în reparație, căreia îi cedase frâna. Ca rezultat, Ivan a fost strivit între două unități de tehnică militară.

Ofițerul a fost transportat imediat la spital unde, din cauza traumelor primite, a decedat.

Locotenentul major Ivan Ciobănica activa în Armata Naţională în calitate de comandant companie poliție militară, în cadrul Batalionului de Gardă, și avea 26 de ani.

Precizăm că pentru fapta eroică de care a dat dovadă, Ivan Ciobănica va fi decorat post-mortem cu medalia „Bărbăție și Curaj” a Armatei Naționale.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

fond.md

Comitetul Executiv al CSI a inițiat procedura privind retragerea Moldovei din organizație

Comitetul Executiv al Comunității Statelor Independente (CSI) a primit notificarea Republicii Moldova privind retragerea din acordurile-cheie ale organizației și a inițiat procedura corespunzătoare. Afirmația a fost făcută de secretarul general al CSI, Serghei Lebedev, potrivit publicației Kommersant.

Am început această procedură. Ea va dura un an întreg. În același timp, am primit și o notificare din partea Chișinăului că dorește să rămână în cadrul cooperării economice a CSI”, a declarat Serghei Lebedev.

Amintim că președinta Maia Sandu a promulgat pe 8 aprilie legile privind denunțarea acordurilor fondatoare ale CSI – care conferă Republicii Moldova statut de membru al organizației internaționale. Acestea au intrat în vigoare pe 8 aprilie, după publicarea în Monitorul Oficial.

Anterior, documentele fuseseră denunțate în două lecturi de către Parlament, la solicitarea Ministerului Afacerilor Externe.

Autoritățile centrale argumentează că ieșirea din CSI este determinată de nerespectarea valorilor fundamentale ale organizației de către Federația Rusă — membru fondator al Comunității Statelor Independente. În mod special este vorba despre încălcarea principiului integrității teritoriale, care se manifestă prin invadarea Ucrainei, Georgiei și staționarea ilegală de trupe ruse în regiunea transnistreană a Republicii Moldova.

Conform procedurii, o țară încetează să mai fie membru al Comunității Statelor Independente la 12 luni după notificarea oficială a Comitetului Executiv al CSI privind retragerea.

Recent, ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, a declarat că, formal, Republica Moldova nu va mai fi membru al CSI din 8 aprilie 2027. Diplomatul a mai spus că, în pofida denunțării acordurilor de bază, o parte a înțelegerilor economice încheiate pe platforma CSI vor rămâne în vigoare.

***

Republica Moldova nu mai participă la activitatea Comunității Statelor Independente din 2022, pe fondul declanșării invaziei ruse la scară largă asupra Ucrainei. De asemenea, autoritățile au denunțat zeci de acorduri încheiate pe platforma CSI, Guvernul a încetat să mai achite cotizațiile anuale de membru din 2023, iar în februarie 2024, Republica Moldova a ieșit oficial din Adunarea Parlamentară a CSI.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: