g4media.ro

Zi de doliu național în România. Ion Iliescu, primul președinte ales democratic, este condus pe ultimul drum

Ion Iliescu, primul președinte al României post-comuniste, este condus astăzi, 7 august, pe ultimul drum. În semn de respect, Guvernul român a declarat această zi „zi de doliu național”. Fostul șef de stat, care s-a stins din viață la vârsta de 95 de ani, va fi înmormântat cu onoruri militare la Cimitirul Militar Ghencea III din București, scrie hotnews.ro.

„Ion Iliescu a deținut funcția de președinte al României în mandatele 1990–1992, 1992–1996 și 2000–2004, fiind o personalitate marcantă în viața politică postdecembristă. A avut un rol important în perioada de tranziție de la regimul comunist la democrație, fiind primul președinte ales după Revoluția din 1989. În timpul mandatului său, România a adoptat o nouă Constituție (1991), au fost puse bazele instituțiilor democratice și au fost inițiate reforme politice și economice”, a transmis guvernul de la București.

Potrivit sursei citate, în ziua de doliu național, toate instituțiile și autoritățile publice centrale și locale vor arbora drapelul României în bernă.

Amintim că Ion Iliescu a murit pe 5 august 2025, la vârsta de 95 de ani (n. 3 martie 1930). Era internat din luna iunie la spital, fiind diagnosticat cu cancer pulmonar. A fost primul președinte al României postcomuniste, îndeplinind funcția de șef de stat în trei mandate: 1990-1992, 1992-1996 și 2000-2004. Ulterior a fost senator, apoi s-a retras din viața politică.

Miercuri seară, colaboratori și apropiați ai fostului președinte Ion Iliescu i-au adus, într-o ceremonie privată, un ultim omagiu fostului șef de stat, al cărui sicriu a fost depus la Palatul Cotroceni.

Nina Iliescu, cea care i-a fost alături 74 de ani fostului președinte, nu a fost prezentă la catafalcul soțului său. Pe o coroană din trandafiri albi din partea ei, aflată, încă de dimineață, lângă catafalc, era scris mesajul: „Odihnește-te în pace. Cu adâncă durere, Nina”, potrivit Agerpres.

Nici fostul preşedinte Klaus Iohannis şi actualul preşedinte Nicuşor Dan nu au fost prezenţi. În schimb, ceilalți doi foști șefi de stat de după 1989, Emil Constantinescu și Traian Băsescu au ales să vină.

„Istoria îl va judeca pe Ion Iliescu, personajul central al tranziției anilor ‘90. Este obligația noastră să lămurim marile dosare ale epocii, pentru a merge asumat mai departe”, a declarat Nicușor Dan marți seara, prin intermediul unui mesaj transmis de Administrația Prezidențială. „Dumnezeu să-l ierte!”, a conchis președintele Dan.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

bbc.com

În Franța, peste 400 de persoane au fost reținute după finala Ligii Campionilor FOTO

În Franța, după victoria echipei „Paris Saint-Germain” (PSG) în finala Ligii Campionilor împotriva echipei „Arsenal”, s-au produs ciocniri între suporterii de fotbal și poliție. Acestea au dus la peste 400 de rețineri, relatează BBC News. Menționăm că meciul în care au câștigat francezii a avut loc la Budapesta.

Pentru a controla revoltele care au perturbat transportul rutier, feroviar și suburban din Paris, au fost mobilizați mii de agenți ai forțelor de ordine.

Suporterii au lansat artificii și rachete de semnalizare. În centrul orașului, poliția a folosit gaze lacrimogene pentru a dispersa mulțimea.

În timpul tulburărilor au fost avariate șase automobile, bunurile a două întreprinderi și o stație de autobuz. Ministerul de Interne al Franței a declarat că, până în dimineața zilei de 31 mai, au fost reținute 416 persoane, dintre care 280 la Paris.

Acțiuni similare au avut loc și anul trecut, când PSG a câștigat pentru prima dată Liga Campionilor, iar atunci, în urma confruntărilor, au murit două persoane. De această dată, potrivit ministrului de Interne, autoritățile au fost mai bine pregătite. Cu toate acestea, șapte polițiști au fost răniți. Oficialul a calificat tulburările drept „absolut inacceptabile”.

Liderul extremei drepte, Marine Le Pen, a scris pe X: „Numai în Franța victoria unui club de fotbal provoacă tulburări.” „Numai în Franța toată lumea se simte obligată să se închidă în case în seara zilei victoriei, pentru a evita confruntarea cu violența”, a adăugat Le Pen.

bbc.com
bbc.com
bbc.com
bbc.com
bbc.com

Duminică după-amiază, se așteaptă ca jucătorii echipei PSG să participe la o paradă a victoriei, care include un traseu pe Champ de Mars, lângă Turnul Eiffel, precum și o recepție organizată de președintele Franței, Emmanuel Macron.

***

Pe 30 mai, PSG a câștigat pentru a doua oară consecutiv Liga Campionilor, învingând în finală pe Arsenal. Timpul regulamentar și prelungirile finalei, desfășurate pe stadionul „Puskás Aréna” din Budapesta, s-au încheiat cu scorul 1:1, iar soarta trofeului a fost decisă la loviturile de departajare. Francezii au câștigat acolo cu 4:3.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: