Tudor Mardei | NewsMaker

Verișoara Maiei Sandu a restituit 500 000 lei din banii pe care i-a primit de la MoldATSA. Grosu: Va mai întoarce

Anastasia Taburceanu, verișoara președintei Maia Sandu și ex-purtătoare de cuvânt a MoldATSA, a returnat o parte din suplimentele salariale pe care le-a încasat la întreprinderea de stat, așa cum și-a asumat public. Este vorba despre 500 000 de lei. Informațiile au fost comunicate de președintele Parlamentului, Igor Grosu, pe 9 iulie.

Anastasia Taburceanu la ziua de ieri a restituit 500 000 de lei. Va continua să facă lucrul acesta, trebuie să facă lucrul acesta. Detalii nu știu, (…) ori la instituții, evident în bugetul de stat, în trezorerie. Sumele totale care urmează a fi restituite sunt cele care se vehiculau în spațiul public”, a declarat Igor Grosu.

Totodată, Igor Grosu a comunicat că încă un angajat al MoldATSA – Stanislav Țîbari – a demisionat. „Suspectăm că a ajuns acolo la o recomandare. Ancheta, până la sfârșitul săptămânii, trebuie să ne dea date exacte despre cum a ajuns acolo. A fost concurs sau a fost numire. Așteptăm rezultatul”, a menționat șeful legislativului.

Amintim că, în ultimele săptămâni, Anastasia Taburceanu se află în centrul unui scandal privind salarizarea sa la MoldATSA, care a izbucnit după ce o investigație a Ziarului de Gardă a arătat că aceasta a fost remunerată cu peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate în calitate de purtătoare de cuvânt la întreprinderea de stat. Potrivit investigației, în 2026 remunerația lunară a acesteia a depășit 120 000 de lei, fiind de aproximativ opt ori mai mare decât salariul mediu pe economie și de aproape patru ori mai mare decât salariul președintei Maia Sandu.

Pe fondul controversei, Taburceanu a depus cerere de demisie din cadrul MoldATSA și a anunțat că va restitui sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariul de bază pentru întreaga perioadă în care a activat la întreprinderea de stat.

Într-o primă reacție, președinta Maia Sandu a declarat că nu a avut nicio implicare în angajarea verișoarei sale la MoldATSA. Șefa statului a calificat drept nejustificate salariul și sporurile încasate de aceasta și a afirmat că banii primiți nemeritat trebuie restituiți.

Pe fondul controversei, Anastasia Taburceanu a fost exclusă din rândurile partidului de guvernământ PAS.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI

Aur pentru Moldova: sportivul Vasile Diacon a câștigat turneul internațional de lupte din Turcia

Vasile Diacon, sportiv și carabinier din Republica Moldova, a câștigat aurul la Turneul Internațional de Lupte „HASAN GEMICI & GAZANFER BILGE”, desfășurat în Turcia. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General de Carabinieri sâmbătă, 1 august.

Dîacon a concurat la categoria de până la 70 de kilograme. Pentru a ajunge în finală, acesta i-a învins pe sportivi din Kazahstan, Turcia și Azerbaidjan.

În meciul decisiv, luptătorul moldovean de stil greco-roman s-a impus în fața reprezentantului Uzbekistanului, cucerind titlul de campion al turneului.

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: