Imagine simbol

1000 de lei pentru unii elevi, la începutul anului școlar. Guvernul a aprobat decizia

Aproximativ 300 de mii de elevi din clasele I–IX vor primi câte 1000 de lei din partea statului la începutul noului an școlar. Guvernul a aprobat o hotărâre prin care sprijinul financiar va fi acordat din oficiu, începând cu 4 septembrie, pentru a sprijini familiile și a reduce riscul de abandon școlar.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, acordarea suportului financiar se va face prin intermediul Casei Naționale de Asigurări Sociale (CNAS), în contul unuia dintre părinți, în baza datelor disponibile. 

În cazurile în care datele lipsesc sau sunt incorecte, părinții vor putea depune cereri individuale direct la CNAS. Pentru copiii plasați în servicii de tutelă, curatelă, plasament familial ori rezidențial, inclusiv cei aflați la întreținerea deplină a statului, plata va fi efectuată în baza informațiilor furnizate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale. 

Termenul limită pentru ridicarea sumelor este 26 decembrie 2025. În total, în acest scop au fost alocate 300 de milioane de lei. Măsura este menită să sprijine familiile la începutul anului școlar, contribuind la reducerea poverii financiare, promovarea echității educaționale și prevenirea abandonului școlar. 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

defence-ua.com/imagine simbol

Drone rusești au traversat teritoriul R. Moldova? Chișinăul: „Mijloacele din dotare nu au confirmat”

Mijloacele de radiolocație și supraveghere nu au confirmat cazuri de încălcare a spațiului aerian al Republicii Moldova, noaptea trecută. Precizările au fost făcute pentru NewsMaker de purtătoarea de cuvânt a Ministerului Apărării, Ala Diaconu, după ce în spațiul online au apărut informații potrivit cărora drone rusești ar fi traversat teritoriul țării în timpul atacului asupra Ucrainei.

„Vă informăm că mijloacele de radiolocație din dotare cât și cele de supraveghere nu au confirmat careva cazuri de încălcare a spațiului aerian al Republicii Moldova, în perioada vizată”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului Apărării.

În noaptea de 4 spre 5 octombrie, Rusia a lansat peste 50 de rachete și aproximativ 500 de drone de atac asupra Ucrainei. Cinci persoane au murit și 10 au fost rănite, potrivit informațiilor comunicate de președintele ucrainean Vladimir Zelenski. Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a scris pe rețeaua X că „războiul Rusiei împotriva Ucrainei este o teroare zilnică”. „Acestea sunt crime de război. Ucraina are nevoie de un sprijin mai mare și mai rapid”, a declarat Maia Sandu.

Menționăm că unele canale de Telegram au scris, făcând referire la o hartă a atacurilor aeriene, că o parte dintre drone ar fi traversat teritoriul Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: