Profimedia Images

1069 cazuri noi de COVID-19, și 19 decese, înregistrate în ultimele 24 ore în țara noastră

Alte 1069 cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova. Din numărul total de cazuri, 10 cazuri este de import (România-3, Ucraina-3, Germania-1, Turcia-1, Italia-1, Portugalia-1). Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 90912 cazuri.

Total teste efectuate – 3115 dintre care primar – 2632 şi repetat – 483.

Din numărul total de cazuri, 82 sunt lucrători medicali: medici-30, asistenți medicali-42, personal auxiliar-10.

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internați 3154 pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 241 în stare extrem de gravă (57 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).

Alte 1185 persoane au fost tratate și externate. În total, 73059 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare de COVID-19 se află 4107 persoane, iar 27 087 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, informăm despre înregistrarea altor decese provocate de COVID-19:

Deces 2036: Bărbat de 54 ani, din mun. Chișinău. Internat la Spitalul MAI. Comorbidități: hipertensiune arterială, trombolia arterei pulmonare.

Deces 2037: Bărbat de 82 ani, din r-nul Ștefan Vodă. Internat la SR Ștefan Vodă. Comorbidități: fibrilație atrială, encefalopatie mixtă.

Deces 2038: Bărbat de 64 ani, din r-nul Rîșcani.Internat la  SR Rîșcani. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 2039: Femeie de 85 ani, din mun. Chișinău. Internată la SR Criuleni. Comorbidități: pancreatită cronică, insuficiență cardiacă.

Deces 2040: Bărbat de 67 ani, din mun. Chișinău. Internat la IFP „Chiril Draganiuc”. Comorbidități: cardiopatie pulmonară, eritremie primară, insuficiență cardiacă.

Deces 2041: Bărbat de 60 ani, din mun. Chișinău. Internat la IFP „Chiril Draganiuc”. Comorbidități: hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă, diabet zaharat.

Deces 2042: Bărbat de 34 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM „Sf. Treime”. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă, nefropatie diabetică, insuficiență cardiacă.

Deces 2043: Femeie de 33 ani, din r-nul Hîncești. Tranferată de la SR Hîncești la SCR. Comorbidități: ciroză hepatică, edem cerebral, septicemie cu Stafiloccocus epidermidis.

Deces 2044: Femeie de 63 ani, din mun. CHișinău. Transferată de la SR Hîncești, la SCR. Comorbidități: cardiopatie , hipertensiune arterială.

Deces 2045: Femeie de 66 ani, din r-nul Ștefan Vodă. Transferată de la SR Ștefan Vodă la SCR. Comorbidități: boală cronică renală, obezitate, pancreatită cronică.

Deces 2046: Bărbat de 79 ani, din r-nul Căușeni. Internat la SR Căușeni. Comorbidități: ictus cerebral, hemipareză pe stânga, fibrilație atrială cronică.

Deces 2047: Bărbat de 54 ani, din r-nul Rîșcani. Internat la SR Rîșcani. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 2048: Femeie din r-nul Edineț. Internată la SR Edineț. Comorbidități: coma cerebrală, edem cerebral.

Deces 2049: Femeie de 79 ani, din r-nul Edineț. Internată la SR Edineț. Comorbidități: insuficiență cardiacă.

Deces 2050: Bărbat de 81 ani, din r-nul Edineț. Internat la SR Edineț. Comorbidități: cardioomiopatie mixtă, insuficiență cardiacă.

Deces 2051: Bărbat de 68 ani, din mun. Bălți. Internat la SC Bălți. Comorbidități: obezitate, sechele AVC.

Deces 2052: Bărbat de 58 ani, din mun. Bălți. Internat la SC Bălți. Comorbidități: tromboembolizm pulmonary, insuficiență cardiacă, diabet zaharat.

Deces 2053: Bărbat de 76 ani, din mun. Bălți. Internat la SC Bălți. Comorbidități: edem cerebral, encefalopatie acută cu sindrom confuzional.

Deces 2054: Bărbat de 85 ani, din r-nul Edineț. Internat la SR Edineț. Comorbidități: insuficiență renală cronică.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sandu, despre proiectul de unire cu România inițiat de Șoșoacă: „Scopul este să discrediteze ideea unirii”

Președinta Maia Sandu susține că inițiativa legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, lansată de partidul S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are drept scop „să discrediteze ideea unirii”. Potrivit șefei statului, proiectul, adoptat tacit de Camera Deputaților de la București, a fost propus de „un agent al Moscovei”.

„Este un document propus de un agent al Moscovei și scopul acestei acțiuni este să discrediteze ideea unirii, nu altceva. E ca și cum eu m-aș duce mâine în Parlament cu o inițiativă legislativă în care aș scrie că vream ca Franța să devină parte a Republicii Moldova. Guvernul rog să pună în aplicare. Nu așa se face unirea, noi cu toții înțelegem foarte bine”, a declarat președinta Maia Sandu.

Întrebată dacă un referendum privind unirea cu România ar putea fi organizat în viitorul apropiat, președinta a răspuns că nu consideră că Republica Moldova se află în prezent aproape de un asemenea scenariu.

Precizăm că inițiativa legislativă a Dianei Șoșoacă a fost depusă în Parlamentul de la București pe 14 aprilie și a fost avizată negativ de Guvern, precum și de Comisia juridică și Comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților. În lipsa unei dezbateri și a unui vot în plen, proiectul a fost considerat adoptat tacit pe 24 iunie și va fi transmis Senatului în forma inițiatorilor.

Potrivit proiectului, Parlamentul României ar urma să decidă unirea României cu Republica Moldova. Documentul abilitează, totodată, Guvernul României să înceapă „de urgență, imediat” negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru „definitivarea unirii cu Republica Moldova”.

***

Amintim că, de la începutul acestui an, președinta Maia Sandu a vorbit în repetate rânduri despre o potențială unire dintre Republica Moldova și România, afirmând inclusiv că ar susține ideea în cazul organizării unui referendum pe această temă. De asemenea, în mai, la Strasbourg, șefa statului a semnalat că Chișinăul ar putea analiza posibilitatea reunificării drept o rută alternativă pentru accederea în UE, dacă procesul de aderare va stagna.

Conform unui sondaj iData, în prezent 41% dintre cetățenii Republicii Moldova susțin unirea cu România, în timp ce peste Prut nivelul de sprijin este considerabil mai înalt – circa 72% dintre cetățenii României susțin unirea celor două state.

Pe 27 martie 2018, la împlinirea a 100 de ani de la unirea Basarabiei cu România, Parlamentul de la București a adoptat o declarație prin care afirmă că România „va fi întotdeauna pregătită” să vină în întâmpinarea oricărui demers de reunificare, dacă cetățenii Republicii Moldova își vor dori acest lucru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: