news.rambler

2000 de pensionari din capitală au primit un ajutor unic de 500 de lei

2000 de persoane din Chișinău care au vârsta de peste 70 de ani au primit câte 500 de lei din partea primăriei. Ajutorul material a fost oferit cu ocazia Zilei Internaționale a Oamenilor în Etate, marcată anual pe 1 octombrie.

Potrivit unui comunicat de presă emis de primăria capitalei, pentru a beneficia de ajutor au fost selectate persoanele care au cea mai mică retribuție lunară.

La fel, 222 de oameni în etate au primit colete cu produse alimentare. Inițiativa vine din partea preturilor de sector, cu sprijinul agenților economici și al misiunilor religioase.

De asemenea, primăria anunță că pe 13 noiembrie, când este marcată Ziua Internațională a Nevăzătorilor și a Persoanelor cu Deficiențe de Vedere, 840 de membri ai Asociației nevăzătorilor, inclusiv 37 de părinți care educă copii cu probleme de vedere, vor beneficia de ajutor material.

Potrivit Direcției generale asistență socială și sănătate a Consiliului municipal Chișinău, cetățenii care fac parte din categoria persoanelor dezavantajate pot să se adreseze direcțiilor teritoriale asistență socială cu o cerere și documentele necesare, pentru a putea beneficia de ajutor social.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu

Maia Sandu cheamă cetățenii la un marș: „Acum 35 de ani, Moldova a făcut un pas istoric”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a invitat cetățenii la Marșul Suveranității. Evenimentul va avea loc pe 23 iunie, în contextul celor 35 de ani de când Parlamentul de la Chișinău a adoptat Declarația de Suveranitate.

„Acum 35 de ani, pe 23 iunie 1990, Moldova a făcut un pas istoric: Parlamentul de la Chișinău a adoptat Declarația de Suveranitate. A fost prima mare victorie în lupta de renaștere și eliberare națională. Moldovenii au afirmat clar că doar voința poporului trebuie să stea la baza destinului țării. Atunci am ales libertatea și dreptul de a ne hotărî singuri soarta. Astăzi, ne îndreptăm spre Uniunea Europeană cu aceeași convingere: că viitorul nostru trebuie să fie unul ales de noi, un viitor de pace, demnitate și bunăstare pentru copiii noștri. Atunci, în 1990, țara trăia cu bucurie acel moment. Oamenii s-au adunat în fața Parlamentului – actuala Președinție – pentru a sărbători suveranitatea”, a comunicat șefa statului.

În continuare, președinta a lansat o invitație la Marșul Suveranității.

„Vă invit pe 23 iunie, la Marșul Suveranității, pentru a celebra curajul înaintașilor noștri și aspirația noastră comună de a trăi liber și demn în Moldova. Veniți cu tricolorul, alături de familie, cu inima plină de mândrie, la ora 19:00, la monumentul lui Ion și Doina Aldea-Teodorovici de pe strada Alexei Mateevici, în semn de respect pentru trecut și cu încredere în viitor”, a declarat Maia Sandu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: