agora.md

206 elevi din țară și 299 profesori au fost confirmați pozitiv cu coronavirus

În Republica Moldova, 10 instituții de învățământ activează la distanță din cauza carantinei ca și în cazul a 138 de clase. Numărul elevilor testați pozitiv cu COVID-19 este de 206, la moment, iar 3293 de elevi au fost plasați în regim de autoizolare. La fel, 299 de profesori au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus și 188 se află în izolare. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 64 de persoane, iar alte 44 se află în autoizolare. 

Despre aceasta a anunțat pe 3 noiembrie Ministerul Educației, Culturii și Cercetării.

În învățământul profesional tehnic, în perioada 26-30 octombrie, au fost înregistrați 24 elevi testați pozitiv cu virusul Sars-Cov-2, 13 – cadre didactice și 1 cadre auxiliare. De asemenea, 12 grupe de elevi sunt plasate în autoizolare.

În învățământul superior, în perioada 26-30 octombrie avem 17 studenți testați pozitiv cu Covid-19, iar 52 de studenți se află în autoizolare. 11 cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 9. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate 15 persoane.

Din numărul total de 1398 de instituții de educație timpurie, și-au reluat activitatea la decizia fondatorului 1301 instituții de învățământ. În prezent, 7 instituții și 30 grupe de copii se află în carantină. Copii confirmați pozitiv cu virusul COVID-19 sunt 6, iar alți 872 de copii se află în autoizolare. 84 de cadre didactice au fost confirmate pozitiv cu noul Coronavirus, în autoizolare se află 90 de cadre didactice. Din personalul nedidactic și auxiliar au fost infectate cu noul virus 37 de persoane, iar alte 103 se află în autoizolare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un bloc de locuit din Harkov, atacat cu drone rusești. Cel puțin cinci persoane au fost ucise, iar altele 18 – rănite

Armata rusă a comis un atac masiv cu drone asupra orașului ucrainean Harkov în dimineața de 18 august. Printre altele, un bloc de locuit a fost grav deteriorat și s-a prăbușit parțial. Cinci persoane care se aflau în clădire au fost ucise, iar alte 18 – rănite.

Guvernatorul regiunii Harkov, Oleg Sinegubov, a comunicat că trupele ruse au lovit cu drone „Герань-2” un bloc de locuit cu 5 nivele din raionul Industrial Harkov. În urma bombardamentelor au izbucnit incendii la etajele 1, 2 și 5, structura clădirii a fost avariată și au avut loc prăbușiri.

Cinci persoane au decedat în urma atacului, printre care o fetiță în vârstă de un an și jumătate și un adolescente de 16 ani. De asemenea 18 persoane au fost rănite, iar 2 femei au fost scoase în viață de sub dărâmături. La moment, cinci persoane sunt considerate dispărute.

Operațiunea de căutare și salvare de sub dărâmăturile blocului continuă și în această dimineață.

În total, 6 clădiri rezidențiale au fost avariate în urma atacului asupra orașului.

Precizăm că, în noaptea dinspre 17 spre 18 august, armata rusă a mai atacat cu drone Odesa, Sumî și Pavlograd. La Odesa și Sumî a fost țintită obiective de infrastructură energetică și civilă, ceea ce a produs incendii. Victime nu au fost raportate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: