MSMPS

25 dintre pacienții testați pozitiv cu COVID-19 au murit în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore, 25 dintre pacienții testați pozitiv cu COVID-19 au murit. Informația a fost confirmată de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.

Totodată, informăm despre înregistrarea altor decese provocate de COVID-19:

Deces 2779: Femeie de 81 ani, din r-nul Ialoveni, internată la SCR. Comorbidități: obezitate, hipertensiune arterială, cardiopatie mixtă.

Deces 2780: Bărbat de 70 ani, din r-nul Drochia, internat la SR Drochia, cu insuficiență respiratorie acută.

Deces 2781: Bărbat de 64 ani, din mun. Chișinău, internat la Spitalul de Stat. Comorbidități: cardiopatie mixtă, encefalopatie mixtă.

Deces 2782: Bărbat de 72 ani, din mun. Chișinău, internat la IMU. Comorbidități: diabet zaharat, obezitate.

Deces 2783: Femeie de 80 ani, din r-nul Ocnița, transferată de la SR Orhei, la IMU. Comorbidități: obezitate, hipertensiune arterială, nefropatie mixtă.

Deces 2784: Femeie de 69 ani, din r. Orhei. Internată la SR Orhei. Comorbidități: insuficiență cardiacă.

Deces 2785: Bărbat de 72 ani, din r-nul Orhei. Internat la SR Orhei.Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces 2786: Bărbat de 81 ani, din r-nul Orhei. Internată la SR Orhei. Comorbidități: obezitate, diabet zaharat.
Deces 2787: Bărbat de 64 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM Arh. Mihail. Comorbidități: obezitate, cord cronic hipertensiv.

Deces 2788: Bărbat de 71 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM Arh. Mihail. Comorbidități: insuficiență renală, hipertensiune arterială.
Deces 2789: Bărbat de 52 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM Arh. Mihail. Comorbidități: hipertensiune arterială, obezitate.

Deces 2790: Bărbat de 65 ani, din r-nul Dondușeni. Internat la SC Bălți. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 2791: Bărbat de 42 ani, din mun. Bălți. Internat la SC Bălți. Comorbidități: cancer.

Deces 2792: Femeie de 60 ani, din mun. Bălți. Internată la SC Bălți. Comorbidități: hipertensiune arterială, edem cerebral.
Deces 2793: Bărbat de 68 ani, din r-nul Fălești. Internat la SC Bălți.

Deces 2794: Bărbat de 73 ani, din r-nul Anenii Noi. Internat la SR Anenii Noi. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 2795: Femeie de 87 ani, din r-nul Drochia. Internată la SR Drochia. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces 2796: Bărbat de 69 ani, din r-nul Rîșcani. Internat la SR Râșcani. Comorbidități: insuficiență renală, cardiacă, diabet zaharat.

Deces 2797: Femeie de 90 ani, din mun. Chișinău. Internată la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: anemie, encefalopatie discirculatorie mixtă.

Deces 2798: Bărbat de 88 ani, din r-nul Ialoveni. Inetrnat la SCM Gh. Paladi. Comorbdiități: fribrilație atrială cronică tahisistolică, insuficiență cardiacă.

Deces 2799: Femeie de 72 ani, din mun. Chișinău. Internată la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: diabet zaharat, cardiopatie mixtă.

Deces 2800: Femeie de 70 ani, din r-nul Fălești. Internată la SR Fălești. Comorbidități: obezitate, insuficiență cardiacă.

Deces 2801: Femeie de 56 ani, din mun. Chișinău. Internată la IMU. Comorbidități: obezitate, insuficiență cardiacă.

Deces 2802: Bărbat de 66 ani, din r-nul Orhei. Internat la SR Orhei. Comorbidități: diabet zaharat, obezitate.

Deces 2803: Bărbat de 66 ani, din r-nul Orhei. Internat la SR Orhei. Comorbidități: insuficiență cardiacă.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Telegram/ Zelenskiy Official

Îl amenință pe Orban după blocarea creditului UE de €90 mlrd? Zelenski: „Le vom da forțelor noastre armate adresa”

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că ar putea da militarilor ucraineni adresa „unei persoane din UE” care blochează acordarea creditului de 90 de miliarde euro pentru Kiev, făcând aluzie la prim-ministrul Ungariei, Viktor Orban. Afirmația a fost făcut în cadrul unor declarații de presă din 5 martie.

Sperăm că o singură persoană din Uniunea Europeană nu va bloca cele 90 de miliarde sau prima tranșă din cele 90 de miliarde și că luptătorii ucraineni vor avea arme. În caz contrar, le vom da forțelor noastre armate adresa acestei persoane — să o sune și să discute cu ea în limba lor”, a declarat Vladimir Zelenski.

Liderul a mai spus că Ucraina nu are alternative la acești bani.

Înțelegem că acești bani sunt blocați de o singură persoană. Oficial, aici nu există niciun secret”, a adăugat președintele Ucrainei, relatează Meduza.

Amintim că, în decembrie 2025, liderii statelor membre ale Uniunii Europene au convenit asupra acordării unui împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, destinat acoperirii nevoilor financiare ale Kievului în contextul invaziei ruse. Acordul final necesită aprobarea tuturor statelor membre, însă prim-ministrul Ungariei, Viktor Orban, refuză deocamdată să își dea acordul.

Orban ar menține blocajul din cauza disputei din jurul oleoductului „Drujba”, care trece prin Ucraina și transportă petrol rusesc spre Ungaria și Slovacia. Fluxurile de petrol sunt întrerupte din ianuarie, după ce un atac cu drone a avariat infrastructura conductei. Liderul maghiar acuză Kievul că ar tergiversa lucrările de reparație și ar întârzia astfel reluarea fluxului de petrol, de care Ungaria depinde în mare măsură. Anterior, autoritățile ucrainene au respins învinuirile.

Viktor Orban, care este perceput drept un susținător al președintelui Rusiei, Vladimir Putin, a mai blocat temporar decizii ale UE legate de sprijinul pentru Ucraina, prin aplicarea veto-urilor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: