npu.gov.ua

27 de milioane de doze de droguri, confiscate în Ucraina. Poliția: un curier, reținut în Moldova (VIDEO)

Oamenii legii din Ucraina, în colaborare cu organele de drept din Republica Moldova și Polonia, au realizat o operațiune antidrog, în cadrul căreia au fost capturate peste 27 de milioane de doze cu o valoare estimată de circa 400 milioane de grivne (echivalentul a €7,8 milioane, conform cursul valutar actual) pe piața neagră. Substanțele narcotice erau produse în laboratoare clandestine de pe teritoriul țării vecine și păstrate în depozite special amenajate. Poliția Ucrainei a anunțat astăzi, 19 februarie, într-un comunicat, că 123 de persoane implicate în schemă au fost puse sub acuzare, dintre care 97 au fost reținute. De asemenea, în cadrul operațiunii, un ucrainean, care avea rol de curier, a fost reținut în Republica Moldova în mai 2025, iar ulterior condamnat.

Potrivit sursei citate, în februarie, oamenii legii au documentat și demascat patru grupări organizate și o organizație criminală, specializate în producerea și distribuirea de catinone sintetice – alpha-PVP, amfetamină, metamfetamină și mefedronă. Membrii structurilor infracționale au creat un ciclu complet de producție ilegală – de la introducerea clandestină a precursorilor din statele membre ale Uniunii Europene până la sinteza și distribuirea substanțelor psihotrope către consumatorii finali.

Membrii a două grupări transnaționale coordonau producerea și comercializarea substanțelor psihotrope pe teritoriul Poloniei, organizând totodată traficul de droguri către Ucraina și Moldova. O altă grupare internațională asigura livrarea precursorilor către laboratoare clandestine din Ucraina și Polonia.

Indivizii au organizat în Ucraina o rețea extinsă de laboratoare de droguri, care acoperea aproape toate regiunile statului. Fiecare laborator era specializat în producerea unui anumit tip de droguri. Capacitatea totală de producție depășea 700 de kilograme de droguri pe lună, iar profitul estimat era de peste 400 de milioane de grivne.

De asemenea, suspecții au amenajat peste 70 de depozite pentru păstrarea substanțelor narcotice. Pentru vânzarea substanțelor foloseau marketplace-uri, chat-uri private și canale de mesagerie, în timp ce plățile erau efectuate prin portofele cripto controlate de aceștia, iar livrarea se realiza prin companii logistice, dar și prin așa-numitele „stash-uri” și „master stash-uri”.

Polițiștii ucraineni, cu sprijinul unităților speciale, au desfășurat peste 500 de percheziții la Kiev și în regiunile Vinița, Volîn, Jitomir, Transcarpatia, Zaporojie, Ivano-Frankivsk, Kiev, Kirovohrad, Liov, Nicolaev, Odesa, Poltava, Rivne, Sumî, Ternopil, Harkov, Hmelnițki, Cerkasî, Cernăuți și Cernihiv.

În urma acțiunilor de urmărire penală, oamenii legii au documentat activitatea și au destructurat elementele-cheie ale infrastructurii criminale – 34 de laboratoare de droguri și 74 de depozite”, a precizat Poliția Ucrainei.

Totodată, au fost confiscate 220 kg de alpha-PVP, 156 kg de amfetamină, 17,6 kg de mefedronă, 7 kg de metamfetamină, 47 kg de canabis, 7 000 de pastile MDMA, 46,6 kg și 284 litri de fenilnitropropenă, precum și peste 20 de tone de precursori din care s-ar fi putut produce peste 4 000 kg de droguri finite, 41 de automobile, bani în valută națională și străină în valoare totală de peste 10 milioane de grivne, dar și active virtuale în valoare de 45 000 USDT. De asemenea, au fost ridicate arme și muniții, echipamente de laborator, telefoane mobile, carduri bancare și înscrisuri.

Volumul total al substanțelor interzise confiscate, care nu au ajuns pe piața neagră, depășește 27 de milioane de doze, iar valoarea acestora pe piața neagră este estimată la circa 400 de milioane de grivne”, a menționat Poliția Ucrainei.

Conform sursei citate, în paralel cu acțiunile din Ucraina, organele de drept din Polonia și Moldova au desfășurat o fază sincronizată a operațiunii, ceea ce a permis blocarea rapidă a canalelor transfrontaliere de trafic de droguri și precursori. Pe teritoriul Poloniei au fost reținute 6 persoane implicate în activitatea laboratoarelor, iar în Moldova a fost reținut un curier care încerca să transporte peste frontieră droguri produse în Ucraina.

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) din Republica Moldova a transmis, într-un comunicat, că persoana a fost reținută încă în luna mai 2025, la Briceni.

Bărbatul, cetățean al Ucrainei, a adus în Republica Moldova 12 kg de droguri sintetice, de tip PVP, la volanul unui Audi Q5. Ulterior, individul a plasat substanțele narcotice în 7 ascunzișuri, în cantități de a câte 1 kg, spre vânzare ulterioară dealeri-lor prin aplicația Telegram.

Potrivit PCCOCS, oamenii legii au confiscat toată cantitatea de droguri.

Iar bărbatul, care și-a recunoscut vinovăția, a fost condamnat deja. Instanța i-a stabilit o pedeapsă de 9 ani de închisoare și a dispus încasarea a 155 000 de lei de la acesta.

PCCOCS a precizat că, în urma acestei rețineri, a fost declanșată operațiunea internațională cu Ucraina și Polonia.

În urma operațiunii, pe teritoriul Ucrainei au fost reținute 97 de persoane, iar 123 de oameni au fost puși sub acuzare pentru infracțiuni legat de droguri și crearea, participarea sau conducerea unei organizații criminale.

Membrii grupărilor criminale riscă până la 12 ani de închisoare.

Amintim că, pe 16 februarie, șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, a declarat că pe teritoriul Republicii Moldova nu se produc droguri, ci sunt introduse în țară din afară. El a precizat că substanțele narcotice confiscate de oamenii legii până acum erau preponderent din Ucraina și UE.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Digi24

Eugen Tomac, desemnat prim-ministru al României. S-a născut în Ucraina și are cetățenia R. Moldova

Președintele României, Nicușor Dan, l-a desemnat prim-ministru pe Eugen Tomac, consilierul său onorific pentru relația cu românii de pretutindeni. Șeful statului a anunțat nominalizarea în cadrul unei conferințe de presă din 4 iunie, la Palatul Cotroceni.

Îl desemnez pe domnul Eugen Tomac pentru a forma Guvernul, din poziția de prim-ministru. (…) Am ales ca propunere de prim-ministru o persoană independentă de partidele din Parlament. Dar o persoană care are experiența politică de a discuta cu fiecare dintre partidele din Parlament, pentru că e nevoie de consens de la multe partide, pe multe probleme. (…) E un act de responsabilitate din partea mea și aștept aceiași responsabilitate de la partidele politice”, a declarat Nicușor Dan.

La rândul său, Eugen Tomac s-a declarat „onorat” că i-a fost încredințată sarcina de a forma noul Executiv.

Înțeleg din plin contextul dificil prin care trecem, cunosc așteptările românilor și sunt conștient de provocările pe care trebuie să le depășim împreună. Viziunea mea este clară: România se află într-un moment care cere, înainte de orice, responsabilitate. Doar așa putem oferi României direcția clară de care avem nevoie. (…) În acest spirit, îmi asum cu bună credință această misiune de a propune țării o echipă guvernamentală profesionistă, care să muncească pentru cetățeni. (…) Voi prezenta României o echipă de specialiști, un guvern tehnic, nu unul politic”, a spus premierul desemnat.

În continuare, Eugen Tomac trebuie să negocieze cu fiecare formațiune politică din Parlament pentru a vedea dacă poate strânge o majoritate pentru învestirea cabinetului său de miniștri.

Conform Constituției României, prim-ministrul desemnat are la dispoziție 10 zile pentru a elabora un program de guvernare și lista de miniștri. De asemenea, „la cel mult 10 zile de la desemnare”, trebuie să aibă loc votul de încredere în Parlament.

Pentru instalarea Guvernului, este nevoie de votul a minim 233 de parlamentari.

Cine este Eugen Tomac

Eugen Tomac s-a născut pe 28 iunie 1981, în satul Babele, raionul Ismail, pe teritoriul actual al Ucrainei.

De-a lungul timpului, a ocupat mai multe funcții în administrația publică. A activat în Ministerul Afacerilor Externe și în Administrația Prezidențială, unde a fost responsabil de relația cu românii de pretutindeni și consilier al lui Traian Băsescu.

A fost ales deputat în Parlamentul României în 2012 și reales în 2016. Și-a exercitat mandatul până în iunie 2019, când a demisionat după alegerea sa în Parlamentul European.

Din 2019 este eurodeputat din partea Partidului Mișcarea Populară (PMP). În actuala legislatură a Parlamentului European face parte din grupul Renew Europe.

Eugen Tomac este președintele PMP din 2022. Formațiunea a fost înființată în 2014 de fostul președinte Traian Băsescu.

În octombrie 2025, Nicușor Dan l-a numit pe Eugen Tomac consilier onorific pentru relația cu românii de pretutindeni.

Eugen Tomac este un susținător al aderării Republicii Moldova la UE și al unirii Republicii Moldova cu România.

Acesta deține cetățenia României, Republicii Moldova și Ucrainei.

***

Amintim că România nu mai are Guvern cu puteri depline după ce, pe 5 mai, Ilie Bolojan și cabinetul său de miniștri au fost demiși printr-o moțiune de cenzură depusă de Partidul Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). PSD a făcut parte din coaliția de guvernare condusă de Bolojan, însă în aprilie i-a retras sprijinul politic, invocând nemulțumiri față de măsurile de austeritate și politicile de reducere a deficitului bugetar. După ce Bolojan a refuzat să demisioneze, social-democrații și-au retras miniștrii din Executiv și, ulterior, au depus, împreună cu AUR, moțiunea de cenzură care a dus la căderea Guvernului.

În prezent, Cabinetul Bolojan exercită atribuții interimare până la învestirea unui nou executiv.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: