NewsMaker

4 condiții pe care le-a acceptat Tiraspolul pentru a primi gaz după 10 februarie

Premierul Dorin Recean a anunțat, pe 10 februarie, că regiunea transnistreană va fi alimentată cu gaz printr-o companie din Ungaria. Se întâmplă după ce Tiraspolul a refuzat oferta Uniunii Europene cu privire la cele 60 de milioane de euro. „Noi permitem acest tranzit, iar Tiraspolul va întreprinde câteva acțiuni care să demonstreze deschidere”, a comunicat Recean. Printre acțiunile care urmează a fi întreprinse de Tiraspol se numără: eliberarea deținuților politici, păstrarea televiziunii publice moldovenești în grilă, dar și scoaterea posturilor de control instalate în 2022. 

Premierul a menționat că soluția aleasă de Tiraspol „nu rezolvă problema pe termen lung” însă Chișinăul nu va bloca livrarea gazului.

„Noi permitem acest tranzit, iar Tiraspolul va întreprinde câteva acțiuni care să demonstreze deschidere: eliberarea deținuților politici, rezolvarea problemei liceului din Rîbnița, păstrarea televiziunii publice moldovenești în grilă, scoaterea posturilor de control instalate în 2022 (33, dintre care 11 încă sunt active). Important: acesta nu este un acord între Guvernul Republicii Moldova și Rusia sau alte entități, ci o permisiune din partea Guvernului ca oamenii din regiunea transnistreană să primească gaz și să nu înghețe”, a precizat oficialul moldovean.

***

Pe 4 februarie, comisara europeană pentru Extindere Marta Kos a anunțat că Uniunea Europeană este dispusă să acorde 60 milioane de euro regiunii transnistrene pentru ca să-și acopere necesitățile energetice până la mijlocul lunii aprilie, însă pentru a beneficia de acest suport i se impun „condiționalități”. Printre acestea – să asigure respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, să elaboreze un plan acceptat de Guvernul Republicii Moldova prin care vor fi actualizate tarifele la energie la prețurile de piață pentru consumatorii din regiune, inclusiv să excludă din pachetul de sprijin consumatorii industriali cu consum mare de energie. Detalii AICI.

Tiraspolul nu a reacționat la oferta Uniunii Europene.

Pe 10 februarie, premierul Dorin Recean a anunțat că Tiraspolul a refuzat oferta. Conform lui Recean, condiția de bază refuzată a fost creșterea treptată a tarifelor pentru consumatori. În continuare, oficialul a spus „cum va ajunge gaz acum în regiunea transnistreană”. Potrivit lui Recean, regiunea urmează a fi alimentată cu gaz printr-o companie din Ungaria.

„O companie din Ungaria – MET Gas and Energy Marketing AG – va fi achitată de JNX General Trading L.L.C, din Dubai, și va aduce gazul la frontiera cu Republica Moldova. Ambele companii au fost verificate. MET Gas and Energy Marketing AG este trader de gaze naturale pe piața europeană. Pentru JNX General Trading L.L.C nu au fost identificate neconformități în ceea ce privește legislația națională și internațională. La fel, în spatele companiilor nu au fost identificați cetățeni moldoveni. MET Gas and Energy Marketing AG va livra gazul la hotar cu R. Moldova în baza contractului semnat cu Moldovagaz. Tiraspol va achita în avans costurile de tranzit pentru gazul transportat de la frontiera cu Republica Moldova spre regiune în baza unui acord între Moldovagaz și Tiraspoltransgaz”, a comunicat Recean. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Pro TV

Activistul Anatol Mătăsaru a fost eliberat

Activistul Anatol Mătăsaru, reținut pentru că ar fi urmărit-o pe judecătoarea Ana Cucerescu, a fost eliberat. Anunțul a fost făcut de soția acestuia, jurnalista Julieta Savițchi, în seara de 6 aprilie.

Cu mare greu, Anatol a fost eliberat. Mulțumesc pentru efort avocatului Lilian Rudei și tuturor celor care ne-ați susținut”, a scris Julieta Savițchi pe pagina sa de Facebook.

Ea a mai precizat că telefonul și mașina bărbatului au fost confiscate.

Amintim că Anatol Mătăsaru a fost reținut pe 5 aprilie pentru 72 de ore, de către polițiștii din raionul Hâncești. Soția sa a declarat că activistul a fost reținut la ieșirea din Sărata-Galbenă, satul de baștină al judecătoarei Ana Cucerescu, unde ar fi ajuns pentru a verifica date din declarația de avere a acesteia, în cadrul unei investigații jurnalistice.

De cealaltă parte, poliția a transmis că Mătăsaru este documentat pentru presupuse acte de persecuție, în urma unei plângeri depuse de o judecătoare. Conform oamenilor legii, activistul ar fi fost observat în mod repetat în apropierea magistratei și ar fi avut un comportament de urmărire și hărțuire, în legătură cu activitatea profesională a acesteia.

De asemenea, în seara zilei de 6 aprilie, Inspectoratul General al Poliției a comunicat că, în urma verificărilor, pe automobilul judecătoarei a fost depistat un dispozitiv de urmărire. Ofițerii de investigație întreprind acțiuni pentru a stabili cine a amplasat dispozitivul și care a fost scopul.

***

Ana Cucerescu lucrează la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. Aceasta a pronunțat sentința de condamnare în cazul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul, și în prezent examinează dosarul fostului lider PDM Vladimir Plahotniuc, acuzat de frauda bancară.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: