Facebook/PAS

A fost sau nu a fost „vândută” funcția de procuror general în 2009? Un deputat al PAS a sesizat Procuratura Anticorupție

Deputatul fracțiunii PAS, Radu Marian, a depus astăzi, 16 decembrie, o interpelare, prin care cere Procuraturii Anticorupție să reacționeze la declarațiile făcute de fostul premier, Vlad Filat și omul de afaceri, Veaceslav Platon, cu privire la „tranzactionarea funcției de procuror general în schimbul a 2 milioane de euro, în anul 2009”. Un document în acest sens a fost publicat astăzi, 16 decembrie, pe pagina de Facebook a parlamentarului. 

https://www.facebook.com/ContactRaduMarian/posts/10221709010542944

„Până acum nu am auzit nimic de la procuratură pe marginea acestor declarații extrem de grave făcute de oameni care erau deputați la acel moment. Trebuie să se facă lumină și pe acest caz”, a menționat deputatul.

El a menționat că materialele video care conțin declarațiile în presă ale lui Vlad Filat și Veaceslav Platon referitor la acest caz contituie „probe incontestabile”.

Astfel, deputatul vrea să fie informat dacă instituția s-a autosesizat în legătură cu acest caz, dacă există un dosar și la ce etapă se află și dacă au fost audiați Serafim Urechean, Valeriu Zubco, Vlad Filat, Veacslav Platon, Veaceslav Untilă și alții.

Amintim că după alegerile din 2009, partidele aflate la guvernare au partajat politic principalele instituții de stat. Potrivit unor surse, funcția de procuror general a revenit Alianței „Moldova Noastră”, condusă de Serafim Urechean. Ulterior, aceasta ar fi fost cedată PDM-ului în schimbul Serviciului de Informații și Securitate iar procuror general a fost numit Valeriu Zubco.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Funcționar din Primăria Durlești, reținut după ce a provocat un accident: se afla în stare de ebrietate (VIDEO)

Un funcționar din cadrul Primăriei Durlești a fost reținut în seara zilei de 21 august, după ce a provocat un accident rutier în localitate, în timp ce se afla în stare de ebrietate. Bărbatul deține o funcție de demnitate publică în cadrul primăriei din aceiași localitate. Informațiile au fost confirmate de Inspectoratul General de Poliție (IGP).

Conform IGP, preliminar, un automobil de marca Audi, condus de un bărbat în vârstă de 26 de ani, a tamponat o Toyota parcată.

Șoferul a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a indicat o concentrație de 1,15 mg/l alcool în aerul expirat.

Polițiștii au stabilit că bărbatul deține o funcție publică în cadrul Primăriei Durlești. Totodată, cu o zi înainte de producerea accidentului, acesta a fost documentat de polițiștii din Chișinău pentru consum de băuturi alcoolice în loc public, însoțit de manifestări huliganice.

Automobilul Audi a fost ridicat și transportat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut.

Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.

Conform informațiilor din spațiul public, șoferul vizat ar fi Tudor Bucșan, consilier independent din Durlești. Acesta a fost surprins consumând whisky la ședința Consiliului Local din 21 august.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: