cna.md

A primit €300 pentru a „intermedia” obținerea unui permis de conducere. Un bărbat din Bălți este cercetat de CNA

Un bărbat din Bălți este cercetat penal de ofițerii DGT Nord a CNA și procurorii anticorupție într-un dosar de trafic de influență. Acesta a primit 300 de euro pentru a „intermedia” obținerea unui permis de conducere de categoria „B”, prin susținerea examenului practic.

Potrivit unui comunicat publicat pe 19 august de Centrul Național Anticorupție (CNA), bănuitul ar fi susținut că poate influența persoane publice din cadrul Secției de înmatriculare a transportului şi calificare a conducătorilor auto din Bălți și că le poate determina să asigure susținerea examenului practic de conducere a vehiculelor, cu eliberarea ulterioară a permisului de categoria „B”. Pentru serviciile sale, acesta ar fi pretins şi primit 300 de euro mită.

În prezent, bărbatul are statut procesual de bănuit, fiind cercetat în stare de libertate.

Traficul de influenţă se pedepseşte cu amendă în mărime de la 100 de mii la 150 de mii de lei sau cu închisoare de până la 6 ani. În cazul persoanei juridice, amenda poate ajunge la 300 de mii de lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

moldovalibera.md

Procesul de recepționare a voturilor prin corespondență pentru scrutinul din 28 septembrie s-a încheiat. Câți moldoveni au votat

Birourile electorale ale secțiilor pentru votul prin corespondență au recepționat 2 055 de plicuri cu exprimarea votului în cadrul alegerilor parlamentare. Anunțul a fost făcut de Comisia Electorală Centrală (CEC) într-un comunicat din 27 septembrie.

Potrivit CEC, cele mai multe plicuri au fost recepționate de către biroul electoral al secției de votare din Washington – 1 162 plicuri, urmat de biroul din Ottawa – 555, cel din Stockholm – 286, iar cel din Tokyo – 52.

Termenul de recepționare a plicurilor a expirat pe 26 septembrie, la 18:00, ora locală a țării gazdă.

Plicurile de vot recepționate de birouri sunt sistematizate și păstrate în urna de vot sigilată, iar deschiderea acestora se va face doar după închiderea tuturor secțiilor de votare din țara gazdă.

Amintim că 2 593 de persoane s-au înregistrat pentru a vota prin corespondență pe platforma gestionată de CEC, fiind acceptate 2 472 de cereri.

Alegătorii care nu au reușit să transmită plicurile își pot exercita dreptul la vot la oricare secție de votare constituită în străinătate”, a subliniat autoritatea electorală.

Amintim că la alegerile parlamentare votul prin corespondență este valabil în 10 țări: SUA, Canada, Suedia, Finlanda, Islanda, Norvegia, Japonia, Republica Coreea, Australia și Noua Zeelandă.

***

Alegerile parlamentare vor avea loc pe 28 septembrie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: