parlament.md

Administratorul „Arena Chișinău” va fi verificat de ANI. A sesizat instituția o deputată

Autoritatea Națională de Integritate (ANI) va verifica dacă Sergiu Stanciu, administratorul „Arena Chișinău”, a respectat regimul juridic al incompatibilităților. Deputata socialistă Adela Răileanu a menționat, pe o rețea de socializare, că Autoritatea a inițiat verificarea după ce ea a sesizat instituția. Potrivit ANI, „se conturează aparența încălcării regimului juridic al incompatibilităților” la deținerea concomitentă de către Sergiu Stanciu, în perioada 14 noiembrie 2023-9 iulie 2024, a funcțiilor de secretar al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și consilier în Consiliul municipal Orhei. 

Între 2021 și 2024, acesta a deținut simultan funcțiile de Secretar al Consiliului de Supraveghere și Dezvoltare al Companiei „Teleradio-Moldova” și de Director al Instituției Publice „Direcția Generală pentru Administrarea Clădirilor Guvernului”. Ambele funcții necesită prezență de 8 ore la locul de muncă și sunt reglementate de legislație în ceea ce privește regimul incompatibilităților. Cu toate acestea, timp de peste doi ani, domnul Stanciu a ocupat simultan aceste poziții, ridicând salarii consistente din ambele, fără ca situația să fie semnalată sau remediată”, a scris deputata Adela Răileanu pe o rețea de socializare.

Reprezentanții ANI au declarat că au fost sesizați pe 19 decembrie 2024.

„Potrivit sesizării se relevă că, subiectul declarării dl Sergiu Stanciu Secretar al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” a deținut concomitent mai multe funcții, printre care Director al I.P. „Direcția generală pentru administrarea clădirilor Guvernului Republicii Moldova” și administrator al SRL Arena Națională”, au comunicat reprezentanții Autorității.

Între timp, Autoritatea a constatat că, în perioada 17 decembrie 2021-10 aprilie 2023, Sergiu Stanciu a deținut cumulativ calitatea de Secretar al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și calitatea de Director al I.P. „Direcția generală pentru administrarea clădirilor Guvernului Republicii Moldova”.

La fel, în perioada 17 martie 2023-10 aprilie 2023, pe lângă cele două funcții menționate, Sergiu Stanciu a deținut și calitatea de administrator interimar al SRL „Arena Națională”.

„În continuare, de la 10.04.2023 și până în prezent dl Sergiu Stanciu deține concomitent calitatea de Secretar al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și administrator al SRL „Arena Națională”. Totodată, în perioada 14.11.2023 – 09.07.2024, dl Sergiu Stanciu a deținut concomitent calitatea de Secretar al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și consilier în Consiliul municipal Orhei.

Decizia ANI

Autoritatea Națională de Integritate a declarat că „se conturează aparența încălcării regimului juridic al incompatibilităților” la deținerea concomitentă de către Sergiu Stanciu, în perioada 14.11.2023 – 09.07.2024, a funcțiilor de Secretar al Consiliului de supraveghere și dezvoltare al IP Compania „Teleradio-Moldova” și consilier în Consiliul municipal Orhei.

Astfel, Autoritatea a decis să verifice dacă Sergiu Stanciu a respectat regimul juridic al incompatibilităților. Instituția a adăugat că Sergiu Stanciu va fi informat despre inițierea procedurii de control în privința sa.

***

Anterior, Sergiu Stanciu a candidat la funcția de primar al municipiului Orhei din partea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS). A câștigat scrutinul Tatiana Cociu, care a candidat din partea Forței Alternative și de Schimbare a Moldovei, afiliată oligarhului fugar Ilan Șor. Stanciu s-a clasat pe locul II.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

MAE

MAE a căutat soluții pentru eliberarea ofițerilor SIS la „indicația” Maiei Sandu. Popșoi, despre riscurile ca Balan să ajungă în Rusia

Republica Moldova a început să caute soluții pentru eliberarea celor doi ofițeri SIS imediat după reținerea lor în Rusia, la indicația președintei Maia Sandu. Declarația a fost făcută de ministrul de Externe, Mihai Popșoi, la Rlive. Oficialul a mulțumit președintelui SUA, Donald Trump, precum și partenerilor din România și Polonia pentru cooperarea care a făcut posibil schimbul internațional de deținuți. Potrivit acestuia, negocierile au durat „câteva luni”, iar succesul operațiunii se datorează „eforturilor comune ale tuturor părților implicate”.

„Din prima zi când s-a întâmplat acea reținere a cetățenilor noștri, a ofițerilor noștri, la indicația doamnei președinte am purces la căutarea soluțiilor pentru eliberarea lor. Grație contactelor de încredere, inclusiv cu partenerii americani, am găsit această formulă și în baza propunerii venite pe contacte diplomatice, ulterior s-a purces la găsirea unor soluții inclusiv prin intermediul SIS. (…) A fost un efort de echipă, care a durat câteva luni, dar iată că astăzi reușim să aducem ofițerii, băieții noștri, acasă”, a declarat Mihai Popșoi.

Întrebat dacă nu este „periculos” ca fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan – care a avut acces la informații clasificate și a fost grațiat în contextul schimbului de deținuți – să ajungă în Belarus, iar de acolo, cel mai probabil în Rusia, Popșoi a declarat că astfel de decizii sunt dificile, dar sunt luate în interesul cetățenilor.

„Acestea pot fi catalogate ca judecăți de valoare. E cert că în asemenea decizii complicate prioritate are integritatea fizică, bunăstarea și siguranța cetățenilor noștri care nu au încălcat legea, care slujesc Republica Moldova și își dedică întreaga activitate profesională pentru a păstra și a asigura securitatea fiecărui cetățean al Republicii Moldova. De aceea, trebuie să avem o abordare conștiincioasă. Asemenea decizii sunt complicate, dar sunt decizii în interesul național al Republicii Moldova și în interesul cetățenilor noștri”, a conchis Popșoi.

Amintim că, pe 28 aprilie, la punctul de trecere Pererov – Beloveja, la frontiera belaruso-polonă, a avut loc un schimb multilateral de deținuți, la care au participat Polonia, Republica Moldova, Rusia și Belarus. În cadrul operațiunii, părțile au făcut un schimb de 10 persoane, după formula „cinci la cinci”. Trei dintre acestea sunt cetățeni ai Republicii Moldova, inclusiv fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan. NewsMaker a scris pe larg despre acest schimb – AICI.

În prima sa reacție, președinta Maia Sandu i-a mulțumit președintelui SUA, Donald Trump, pentru implicarea sa și a administrației americane „în succesul acestei acțiuni”. Șefa statului le-a mulțumit și partenerilor din Polonia și România „pentru implicare la fiecare etapă a procesului și pentru sprijinul acordat autorităților” din Republica Moldova. La rândul lor, SUA și Polonia au mulțumit public Republicii Moldova pentru cooperarea care a dus la un „rezultat istoric”, iar România a declarat că rămâne angajată în eforturile diplomatice și de intelligence comune.

În aceeași seară, presa de stat din Belarus a publicat imagini în care Alexandru Balan, condamnat pentru trădare de patrie și reținut anterior în România, este întâmpinat cu flori după schimb. Presa belarusă îl prezintă pe acesta drept „agent de informații” care „și-a îndeplinit datoria față de patrie”. Potrivit acestora, florile și cadourile ar fi venitdin partea președintelui Alexandr Lukașenko.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: