comunicaffe.com

Aeroportul din Viena va efectua contra cost teste pentru depistarea COVID-19 pentru pasagerii care doresc să evite carantina

Aeroportul din Viena va efectua teste pentru depistarea COVID-19, începând de luni, 4 mai, informează Agerpres. Astfel pasagerii care doresc să evite carantina obligatorie de 14 zile vor putea beneficia de acest serviciu contra sumei de 190 de euro.

Pasagerii care sosesc pe aeroportul din Viena dintr-o călătorie internaţională trebuie să prezinte un certificat medical nu mai vechi de patru zile care să ateste că nu sunt infectaţi cu noul coronavirus. În caz contrar, trebuie să intre în carantină.

Cu toate acestea, începând de luni aceşti pasageri pot fi supuşi unui test biologic molecular la sosirea pe aeroport şi vor primi rezultatul în 2-3 ore. Testul va fi disponibil şi pentru pasagerii care părăsesc Viena.

Precizăm că până în prezent, în Austria au fost confirmate 15 597 de cazuri de infectare cu coronavirus, dintre care 13 228 de pacienți s-au însănătoșit, iar 598 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Teatrul Cehov din Chișinău este reparat din donații: „Fiecare leu a contat enorm pentru noi”

Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov” din Chișinău a adunat, în decurs de un an, circa 34 000 de lei din donații pentru reparația clădirii. Conducerea teatrului a anunțat că banii se folosesc în prezent pentru restaurarea tavanului din Sala Mare. În acest context, administrația instituției le-a mulțumit tuturor celor care nu rămân indiferenți față de cultură.

Administrația teatrului a comunicat că, după ce, acum un an, s-a adresat tuturor iubitorilor de cultură cu o solicitare de sprijin financiar pentru îmbunătățirea infrastructurii și reparația clădirii, în conturile speciale ale teatrului au fost virate fonduri atât din partea persoanelor juridice, cât și a cetățenilor.

În total, în această perioadă s-au adunat 34 651 de lei. Și fiecare leu a contat enorm pentru noi! Cu ajutorul donațiilor voastre, renovăm acum în Sala Mare tavanul care nu a fost reparat de 45 de ani. În fotografii puteți vedea cum arăta înainte și cum va arăta odată cu începutul noii stagiuni. Vă mulțumim din tot sufletul! Sperăm că și pe viitor donațiile voastre — venite din partea oricui dorește să susțină teatrul — ne vor ajuta să continuăm îmbunătățirea infrastructurii și să facem și mai multe lucruri frumoase. Iar noi, la rândul nostru, vă promitem să continuăm să vă aducem bucurie prin creația noastră!”, au declarat reprezentanții instituției.

Teatrul Dramatic Rus de Stat „A. P. Cehov” a fost fondat în Tiraspol la 5 noiembrie 1934. Organizatorul teatrului și primul director a fost M.P. Zubov. În 1940, teatrul s-a mutat la Chișinău în incinta fostului teatru orășenesc, „Express”. La începutul celui de-al doilea război mondial (1941), teatrul s-a mutat la Odesa, și de acolo a fost evacuat în orașul Cerkessk, RSFS Rusă. Ca urmare a operațiunii Iași-Chișinău (1944), teatrul se reîntoarce în RSS Moldovenească.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: