„Alcool ilicit vândut lângă școlile din capitală”. Primarul a dat 10 zile pretorilor pentru a soluționa problema (FOTO)

În unele gherete sau baruri din apropierea stațiilor de așteptare și a instituțiilor de învățământ din capitală este vândut, ilegal, alcool.

Subiectul a fost abordat de către primarul capitalei, Ion Ceban, pe 8 februarie.

Într-o postare pe pagina sa de Facebook, Ceban a menționat că a cerut pretorilor de sectoare să identifice toate gheretele din sectoare, unde se vinde alcool, ilegal.

„În cartiere sau la staţiile de aşteptare, consumul de alcool şi scenele violente între persoanele în stare de ebrietate, se întâmplă în ochii minorilor, ceea ce este inadmisibil. La fel, asemenea gherete şi baruri sunt amplasate chiar în preajma instituţiilor de învăţământ”, a scris Ceban pe pagina sa de Facebook.

Primarul a solicitat ca în decurs de 10 zile să fie gândit un concept care să prevadă ce se poate de făcut mai departe cu barurile amplasate în staţiile de aşteptare a transportului public.

„Cert este faptul că baruri în staţiile de aşteptare nu vor mai fi”, a mai menționat Ceban.

Deocamdată, potrivit primarului, gheretele din curţile blocurilor şi cele care oferă servicii de reparaţie a hainelor sau încălţămintei, ori unde se comercializează fructe şi legume, vor rămâne să activeze până la 1 martie.

Edilul a mai menționat că de la începutul anului 2021, pe parcursul lunii ianuarie din oraş au fost evacuate 113 gherete care nu mai lucrează sau stau amplasate ilegal.

Facebook / IV Ceban
Facebook / IV Ceban
Facebook / IV Ceban
Facebook / IV Ceban
Facebook / IV Ceban
Facebook / IV Ceban
Facebook / IV Ceban

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu/Facebook

Sandu, despre dronele rusești care au survolat spațiul aerian al R. Moldova: „Soluții magice pot să existe doar pe Facebook”

Dronele care au survolat spațiul aerian al Republicii Moldova reprezintă un pericol real atât timp cât războiul dus de Federația Rusă împotriva Ucrainei continuă, avertizează președinta Maia Sandu. Șefa statului a condamnat, pe 2 decembrie, tentativele de manipulare și dezinformare lansate în spațiul public de unii politicieni și a dat asigurări că autoritățile lucrează nu doar la depistarea dronelor, ci și la consolidarea capacității de apărare a spațiului aerian al Republicii Moldova.

„Dronele reprezintă un pericol și îmi pare rău că sunt cetățeni care se lasă prinși în capcanele minciunilor. Dacă nu o să înțelegem riscurile și pericolele, nu o să ne putem proteja de ele. Sigur, e regretabil că există politicieni care dezinformează și manipulează, dar acest pericol este și va fi atât timp cât războiul Rusiei împotriva Ucrainei continuă”, a declarat șefa statului.

Șefa statului a precizat că autoritățile întreprind măsuri concrete pentru întărirea apărării aeriene, în parteneriat cu partenerii de dezvoltare: „Nu sunt soluții magice. Ele pot să existe pe Facebook, dar în realitate soluții magice nu sunt. Noi încercăm să ne consolidăm capacitatea de depistare și de apărare. Am început să investim în radare și echipament necesar pentru a depista aceste intervenții și, evident, la această etapă discutăm cu partenerii pentru echipamente care să ne ajute să ne protejăm spațiul aerian, pentru că nu este de ajuns să depistăm, trebuie să putem să ne protejăm”.

Maia Sandu a îndemnat, totodată, presa și populația să nu distribuie informații false: „Vă rog să nu distribuim minciuni și să nu inducem lumea în eroare, pentru că va fi mai greu să protejăm cetățenii atunci când minciunile capătă multă importanță”.

Incidente recente de survol în spațiul aerian al Moldovei

Cel mai recent caz de survol neautorizat al spațiului aerian al Republicii Moldova a fost înregistrat pe data de 29 decembrie, în contextul unui nou atac masiv lansat de Rusia asupra Ucrainei. Două drone au survolat ilegal nordul țării, iar în consecință autoritățile au închis temporar spațiul aerian.

Incidentul a venit la doar trei zile după ce, pe 25 noiembrie, șase drone au pătruns ilegal în spațiul aerian al țării noastre. Una dintre ele – de producție rusească și marcată cu simbolul „Z”, folosit de armata rusă în războiul din Ucraina și interzis în Moldova – s-a prăbușit în nordul țării. MAE de la Chișinău a condamnat „încălcarea gravă a spațiului aerian”, inclusiv prăbușirea dronei pe acoperișul unei case din Cuhureștii de Jos, raionul Florești. Autoritățile au calificat incidentul drept „un risc major pentru siguranța cetățenilor” și l-au convocat pe ambasadorul agreat al Rusiei, Oleg Ozerov, pentru explicații.

Ozerov fusese chemat la MAE și pe 20 noiembrie, după ce în ajun, pe 19 noiembrie, alte două drone au survolat ilegal teritoriul Republicii Moldova – tot pe fondul unui atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei. Și atunci, ca și pe 26 noiembrie, Chișinăul i-a înmânat o notă de protest. De fiecare dată, diplomatul rus a contestat acuzațiile, afirmând că nu au fost prezentate probe care să demonstreze că dronele ar fi de origine rusească.

Precizăm că, în perioada 2023–2024, autoritățile moldovene au deschis opt cauze penale privind survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: