NewsMaker

Alegeri locale: moldovenii s-au ales cu patru noi primari din primul tur

Rezidenții localităților Sagaidac din raionul Cimișlia și în Hănăsenii Noi din raionul Leova și-au ales primarii din primul tur la scrutinul desfășurat duminică, 19 mai. Și localitățile Cotovscoe și Chioselia Rusă din UTA Găgăuzia s-au ales cu primari din primul tur, unde pe buletinul de vot figura o singură opțiune, candidații participând în alegeri fără opoziție. Turul doi al alegerilor va fi desfășurat în localitățile Tîrnova din raionul Dondușeni și Bucovăț din raionul Strășeni, unde candidații n-au reușit să obțină mai mult de jumătate din voturile exprimate.

Comisia Electorală Centrală (CEC) a publicat rezultatele preliminare ale alegerilor locale noi și parțiale desfășurate pe 19 mai. Conform datelor CEC, Ion Cojocaru de la Partidul Politic „Partidul Acțiune și Solidaritate” a câștigat fotoliul de primar în satul Sagaidac cu 412 voturi, care reprezintă 61.40% din totalul de 671 voturi exprimate. Iurie Lungu, reprezentant PAS, a câștigat cursa electorală din comuna Hănăsenii Noi cu 60.42% din totalul de 379 alegători.

În alegerile pentru postul de primar al satului Cotovscoe, UTA Găgăuzia, a participat un singur concurent electoral – Gheorghi Palic, candidat independent. Acesta a câștigat concursul cu 262 voturi. Și în satul Chioselia Rusă, UTA Găgăuzia, s-a înregistrat o situație similară, unde un alt candidat independent, Gheorghi Gospodinov, a câștigat alegerile cu 240 voturi, neavând opoziție în campania electorală.

În localitățile Tîrnova, raionul Dondușeni, și Bucovăț, raionul Strășeni, nici un candidat nu a reușit să adune mai mult de jumătate din voturile valabil exprimate ale alegătorilor care s-au prezentat la urnele de vot. Astfel, în aceste localități va fi organizat al doilea tur, în care vor participa primii doi candidați care au întrunit cel mai mare număr de voturi în primul tur de scrutin. Al doilea tur va fi desfășurat pe 2 iunie.

În comuna Tîrnova, Vladimir Gîsca de la PSRM, care a fost votat de 39.70% alegători în primul tur, va candida împotriva lui Ruslan Filipaș de la Partidul Politic „ŞANSĂ” (29.35%).

În Bucovăț, alegătorii își vor putea alege favoritul între Nicolae Lozovan de la PAS și Irina Maximova, reprezentantă a Partidul Politic Partidul Social Democrat European, care au fost primii în primul tur cu 34,57% și 29,39% respectiv.

Tot în această duminică, în Chioselia Rusă și Cotovscoe din UTA Găgăuzia s-au ales și noi componențe ale consiliilor locale. Similar, și în Cairaclia și în Cealîc din raionul Taraclia, rezidenții au ales consilii locale noi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Nicușor Dan

„Este Geran-2, de proveniență rusească”. Nicușor Dan a prezentat concluziile anchetei de la Galați FOTO

Drona prăbușită la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Declarația a fost făcută pe 31 mai de președintele României, Nicușor Dan, care a precizat că aceasta este concluzia raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Potrivit lui Nicușor Dan, rezultatele anchetei vor fi comunicate aliaților României și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene.

„Drona prăbușită joi noapte la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Aceasta este concluzia fără dubiu a raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Ancheta a stabilit acest lucru pe baza unui ansamblu consistent de probe tehnice. Pe fragmentele recuperate a fost identificată inscripția în caractere chirilice „ГЕРАН-2”, iar componentele electronice, sistemele de navigație, modulele de comandă, motorul și elementele constructive analizate prezintă similitudini până la identitate cu cele ale altor drone Geran-2 recuperate anterior pe teritoriul României și identificate cu certitudine ca fiind fabricate în Federația Rusă”, a scris Nicușor Dan pe o rețea de socializare.

Președintele român a mai spus că raportul arată, de asemenea, că „marcajele de fabricație, inscripțiile tehnice, caracteristicile constructive și materialele utilizate urmează același proces tehnologic întâlnit la dronele Geran-2 analizate în ultimii ani”. „Analizele fizico-chimice au confirmat prezența acelorași tipuri de materiale și combustibili identificați în mod repetat la aparate din această serie. Pe baza tuturor acestor elemente, ancheta concluzionează fără echivoc că fragmentele recuperate la Galați provin de la o dronă Geran-2 de proveniență rusească”, a adăugat Nicușor Dan.

Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan

Potrivit lui Nicușor Dan, „faptul că un astfel de aparat a lovit un bloc de locuințe din România, provocând răniți și pagube materiale, este de o gravitate deosebită, iar singurul responsabil este Rusia”.

„Rezultatele acestei anchete vor fi comunicate aliaților noștri și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene. România va continua să acționeze împreună cu partenerii săi pentru consolidarea securității la frontiera estică a Alianței și pentru protejarea cetățenilor săi”, se mai arată în declarația președintelui român.

***

Amintim că, în dimineața zilei de 29 mai, Ministerul român al Apărării a anunțat că o dronă a intrat în spațiul aerian al României și s-a prăbușit pe acoperișul unui bloc de locuințe din Galați. Impactul a fost urmat de un incendiu. Potrivit Ministerului, toată încărcătura dronei de tip Geran 2, de proveniență rusească, a explodat la momentul impactului. Două persoane au fost rănite și au fost transportate la spital. Detalii AICI.

După incidentul de la Galați, președintele român, Nicușor Dan, a anunțat că România închide Consulatul general al Federației Ruse de la Constanța. De asemenea, consulul general rus la Constanța a fost declarat persona non-grata.

Președintele rus, Vladimir Putin, a sugerat că drona care a lovit blocul din Galați ar putea fi de origine ucraineană, declarând că nimeni nu poate stabili proveniența acesteia fără o expertiză a rămășițelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: